Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

mihai_mihai

Salutare,am pe mașina rcd510 si modulul bluetooth 5N0 035 730 D,se conectează la telefon se aude bine,totul funcționează normal. Ce ma deranjează este faptul că atunci când este conectat telefonul la el,pe telefon imi zice ca simul este conectat la distanță iar apeluri nu pot efectua decât de pe comenzile de pe volan,practic pe telefon nu mai am semnal gsm,dacă primesc un mesaj el nu rămâne stocat pe telefon. Se poate face cumva sa pot sa avea semnal gsm si pe telefon iar apelurile si mesajele sa imi rămână si in memoria telefonului? Mulțumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da, șterge conexiunea, refa conexiunea și dezactivează-i permisiunea de a accesa conexiunea rsap - adică accesul la sim. 

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nevoie de sters/refacut pairing cu telefonul.Doar se debifeaza in setarile telefonului acces sim si se va deconecta/reconecta singur in Uhv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Am întâlnit cazuri în care nu se mai împerechea tel la contact, după dezactivare sim. În acest caz sa șteargă conexiunea și o reface. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_mihai

Am dezactivat din setările bluetooth a telefonului accesul la sim si s-a rezolvat problema. Mulțumesc frumos! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danutzn@yahoo.com

Salutare. Am citit topicul asta de 2 ori cred.... dar tot nu m-am lamurit pe deplin, asa ca va cer ajutorul. Tinta e sa pot folosi telefonul cu sistemul de sunet din masina, apeluri/mesaje, agenda, streaming audio.

Am un passat b6/2010 care a venit cu modul BT si RNS310. Nu am reusit sa conectez: huawei y5/y6, iphone 5s, iphone se, iphone 6s, iphone 8 si am cautat despre modulul care-l am pe masina (3C0-xxx) si am inteles ca nu o sa se conecteze never. Bun... am cautat pe net dupa un modul OEM pentru masina asta si am gasit asa: 5N0-035-730-C, 7L6-035-730, 3C0-035-729-G, 7E0-035-730 (fara litera).

Dupa cautari pe forum si pe wiki-ross am gasit ca 5N0-xxx-C nu o sa mearga (stie doar rsap, cu toate ca e modul premium)... doar cele cu D in coada am vazut ca stiu toate protocoalele, 7L6 are numai semne de intrebare la toate protocoalele pe wiki.ross, 3C0-035-729-G nu am gasit nicio informatie despre el iar 7E0-035-730are tot asa numai semne de intrebare.

Vreau un sfat de la voi... Modulele astea au un pret acceptabil (200-400 lei).... ce am gasit din gama premium sar de 700 lejer si sa dau atatia bani, mai bine pun un aftermarket cu totul integrat si cu modul can: LINK

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai alta solutie decat un premium generatie noua.Cele scumpe...din pacate..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
1 hour ago, danutzn@yahoo.com said:

Modulele astea au un pret acceptabil (200-400 lei)

au un pret mic, deoarece nu sunt bune de nimic - din ce iti doresti tu, vrei un Premium full - conexiune A2DP, streaming audio, etc - deci, pret pe masura - de la 700 lei in sus.

Sincer, din punct de vedere al calitatii/fiabilitatii, etc...ceea ce ai pus tu in link (navigatie la 950 lei) este o gluma .... comparata cu sistemele OEM. Deci, daca vrei ceva care sa faca mult si prost...atunci asta este cea mai buna optiune. Daca vrei calitate, etc - opteaza pt altceva.... sunt unitati OEM cu Bt incorporat - sunt si chinezarii acceptabile - niciodata nu se vor compara cu fiabilitatea/calitatea celor OEM... dar au multe functii, comparativ cu generatia existenta pe masina ta - dar sunt in jurul la 2000 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danutzn@yahoo.com

Merci de raspuns.

Ideea e ca nu locuiesc in masina si nici nu o folosesc zilnic pe drumurile patriei, pentru partea de gps... cat despre telefon chiar ar fi util sa-l conectez de sistemul masinii... 

Voi vedea pentru ce optez... Mai sap la dezmembrari dupa un modul de doamne ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu a zis nimeni ca locuiești în mașină.... Asa ca dacă nici GPS nu folosești, cumpăra mai bine rns315 cu bluetooth... Sau rcd 330g plus. Sunt peste ce ai postat tu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danutzn@yahoo.com
14 minutes ago, F l o r i n said:

rns315 cu bluetooth

am inteles ca sunt unele care au bt incorporat iar altele nu. si la cele cu bt incorporat cum e schema? se conecteaza de rns, dar vad si pe ic (bord alb)? pot folosi si butoanele de pe volan? (volan cu 12 butoane) sau comenzile din plafon?

logica e ca telefonul trebuie conectat prin modulul de sub bancheta pentru a folosi functiile de pe volan sau de pe plafoniera, asa am inteles...

14 minutes ago, F l o r i n said:

Asa ca dacă nici GPS nu folosești,

Nu am zis ca nu folosesc, doar ca nu folosesc zilnic... sau saptamanal... folosesc ocazional cand plec cu familia in concedii sau iesiri scurte...

 

Modificat de danutzn@yahoo.com
completare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La rns 315 te conectezi direct la modulul bt incorporat in rns315...nu la modulul de sub scaun.Poti folosi comenzi volan 12 butoane,afiseaza pe ceasuri albe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
7 minutes ago, danutzn@yahoo.com said:

si la cele cu bt incorporat cum e schema? se conecteaza de rns, dar vad si pe ic (bord alb)? pot folosi si butoanele de pe volan? (volan cu 12 butoane) sau comenzile din plafon?

Da.... Și la aia chinezeasca îți va afișa tot ce vrei pe bc, telefon, sms uri.......Și o sa meargă și comenzile din plafon... Not! 

No, hai când ești hotărât, sa ne zici pt ce ai optat.... Ca idee, ori vrei sa păstrezi toate funcțiile mașinii.... Unitate numai OEM... Vrei ieftin și multe funcții..... Prost executate.... Mergi pe ce ai postat tu mai susm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danutzn@yahoo.com
On 5/4/2019 at 8:46 AM, spido said:

La rns 315 te conectezi direct la modulul bt incorporat in rns315...nu la modulul de sub scaun.Poti folosi comenzi volan 12 butoane,afiseaza pe ceasuri albe.

10x man.

Oameni buni, eu vreau sa ma lamuresc... sa iau o decizie buna... daca cunosteam tot ce trebuie, nu mai apelam la forum. De asta pun in balanta toate optiunile: cum este mai rentabil pentru mine: investitie/functionalitate

Daca iau un rns 315 cu bt incorporat, o sa-mi leg telefonul prin bt si o sa am acces doar la telefon (apelare, sms, etc) - costul unui rns ~1200 lei. Mai trebuie harti, alti bani.

Daca merg pe varianta clona de rns mai de doamne ajuta, cu putin noroc are si airplay/screenmirroring pe clona si tot pe acolo ca si investitie ajunge. Cat despre butoanele din tavan, stau bine ca decor acolo...

Din cate am vazut, pe forum se discuta doar despre OEM si nu despre clone, de aici vine nedumerirea mea Florin. Daca as avea o parere de la un coleg, si sunt sigur ca sunt destui care au optat pentru un rns clonat sau alte dispozitive, atunci as sti ce sa fac. Dar sa iau la risc o clona si sa faca treaba prost sau deloc, iar nu e o optiune viabila. 

Voi cauta ajutor si in alta parte. Multumesc celor care m-au lamurit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Toate clonele sunt la risc.... si mai ales, una la 900 lei.....

Eu zic ca daca vrei ceva cat de cat ok, vb cu userul @Akaiu07 , care comercializeaza astfel de unitati. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

5N0035730D merge cu ceasuri rosii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tynconstantino

Salutare,  detin un VW Tiguan 2009 are RNS 300 si ceasuri rosii , nu pot conecta telefonul S galaxy J7 la bluetooth ul masini ..e incompatibil zice...Modulul bluetooth pe Tiguan este Nokia 5N0035730A ...Ca sa rezolv problema  cu ce modul pot sa-l schimb pe cel de pe masina si sa ma pot conecta ....Sunt compatibile cu RNS 300 modulele 3C8035730 D sau (E) sau5N0035730 D ???  Ce modul recomandati???

 

Modificat de Tynconstantino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara 3c8...D sau E.Nu le vei face pairing.Compatibile-gasesti citind o pagina/doua in urma.Le-am scris de zeci de ori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut colegii, va rog sa ma ajutati cu un sfat:

- detin un Golf 6 2010 cu RCD310, bluetooth 5n0035730c si comenzi volan din fabrica

- am cumparat un modul 5n0035730d, dar cand il pun pe masina, modulul se restarteaza in continuu (Initialising phone... dupa care apare meniul dar pana sa fac ceva, dispare si imi apare iar Initialising...); absolut aleator am reusit la un moment dat sa ii dau cautare telefon si sa mi-l gaseasca insa nu am reusit sa ma conectez desi am adaugat codul afisat in MFD (cel lung din 12 digiti...); o singura data am reusit si invers, sa gasesc modulul pe telefon insa nu am reusit imperecherea cu 0000 sau 1234

- erorile sunt cele atasate (pe langa short to GND Left audio channel, am mai vazut si Open circuit - RF antenna); mentionez ca erorile apar doar cu modulul cu D; daca le sterg si conectez modulul cu C nu mai am nicio erorare

- upgrade-ul doresc sa il fac pentru ca din pacate pe modulul C pot conecta doar telefoane Samsung, HTC etc... alte telefoane, de exemplu OnePlus6, nu merg.

Cel de la care am cumparat modulul mi-a zis ca lui i-a functionat fara probleme cu un RNS510, dar pe alt VW mai nou, nu are Golf... nu mai stiu ce a zis ca are.

Este posibil sa pot rezolva cu o codare ceva, pentru RCD310? Sau e vorba de defect fizic - daca da, se poate repara?

Multumesc mult!

IMG_20190531_202745[20226].jpg

IMG_20190531_212446[20228].jpg

Am uitat sa mentionez ca am sters profilele vechi din modulul bluetooth cu D, cu ajutorul VCDS - citisem pe undeva pe forum ca ar ajuta.. din pacate nu s-a intamplat nimic, sper sa fi selectat eu optiunea buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate,te-ai ales cu un modul defect.Este o eroare a eepromului din modul,nu se poate repara din soft...am incercat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ciao, sunt curios cine a reusit pana acuma sa conecteze un S galaxy s9 la modulul bluetooth OEM, pe un passat b6 cu ceasuri rosu-albastru, pentru ca eu am schimbat pana in prezent cam 5 modele diferite de module dar nici unul nu a functionat corespunzator..ba unul nu era pt bord rosu-albastru, ba nu suporta dual sim, altul nu gasea telefonul.. am citit toate cele 160 de pagini din forum, pe tema asta, dar nu am gasit o rezolvare punct cu punct..este sau nu este o rezolvare ?.. trebuie sa cumpar modul de la chinezi ca sa pot rezolva problema ?.. pacat de unitatea media rns510 pe care nu o pot folosi la toata capacitatea ei..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce module ai incercat,de modul pairing..etc.Ce coduri aveau modulele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@boby1906

Rezolvarea tine de buget. Cumpără un 1k8 XXx xxx.... E doar voce/sunet... Și va merge. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe masina modulul 5N0 035 730 D si rcd 510 telefon am un galaxy s7 si totul funcționează normal dar as vrea sa trec la galaxy s9,voi avea ceva probleme cu conectarea bluetooth? Masina este din 2009.Mulțumesc 

Modificat de mihai_mihai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!