Jump to content

Manual Skoda Felicia/Info/Operatii de tinichigerie


MirceaAE
 Share

Postare recomandată

Salut,

Conduc o Skoda Felicia 1.3 pe carburatie, din 1997. Din pacate masina a venit fara manual si ma intrebam daca nu cumva are cineva un manual, pentru ca am ajuns in momente neplacute de genul: ce bujii pun, ce ulei, etc.

O alta intrebare interesanta e cea legata de indreptarea pragurilor. Ambele praguri ale masinii sunt sifonate si vreau sa le indrept. Stiu ca exista un aparat care indreapta pragurile prin aplicarea unor puncte de sudura pe prag. Avia poate sa faca operatiunea asta, la un pret de 7 mio pe prag. Nu ma incanta pretul dar, dupa mine, cealalta optiune (adica inlocuirea completa a pragurilor), chiar daca e mai ieftina, nu ma incanta fiindca implica destul de multa sudura. A mai avut cineva parte de o asemenea operatiune ? Stiti vreun alt service unde sa se faca asta ? Aveti vreo alta recomandare ?

Multumesc,

Mircea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce bujii pun, ce ulei, etc.

Cu partea asta te ajut eu dar zi codul de motor! Complet: 781 1.....

Modificat de cc_seat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea....apropo de praguri ...este sa iti faci unele din fibra identice cu cele care le ai pe masina si care sa vina peste cele originale...te costa max 1mil 2 praguri din fibra cu tot cu montaj....si sa zicem si vopsitul lor...inca 500.000 ajungi la 1.5-1.7max sa zicem ..eu asa as face ...iar ca model se potrivesc peste cele originale ale noastre cele de Seat Leon Cupra...poate sunt si pe alte modele insa alea arata bine si vin la fix pe cele de felicia(ca forma) ...ca lungime nu stiu insa se pot adapta..

PS. cu manualul ...am eu pe cd....Haynes Manual..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu partea asta te ajut eu dar zi codul de motor!

O sa sune stupid, dar de unde-l iau ?

parerea mea....apropo de praguri ...este sa iti faci unele din fibra identice cu cele care le ai pe masina si care sa vina peste cele originale...te costa max 1mil 2 praguri din fibra cu tot cu montaj....si sa zicem si vopsitul lor...inca 500.000 ajungi la 1.5-1.7max sa zicem ..eu asa as face ...iar ca model se potrivesc peste cele originale ale noastre cele de Seat Leon Cupra...poate sunt si pe alte modele insa alea arata bine si vin la fix pe cele de felicia(ca forma) ...ca lungime nu stiu insa se pot adapta..

PS. cu manualul ...am eu pe cd....Haynes Manual..

O sa ma enerveze ideea ca exista indoiturile daca rezolv doar vizual Stiu, sunt ciudat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din CIV. L-ai scris si in profil dar nu complet. Skoda 781/135B sau 781/136B?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din CIV. L-ai scris si in profil dar nu complet. Skoda 781/135B sau 781/136B?

Scrie 781 135.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

781 135.

Ceva nu e in regula :D . Tipul asta de motor are 43 kw si apare fabricat doar pana in '93 :D Asa ca, pt o informatie precisa, scrie-mi si puterea motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motoare pe skoda felicia sunt cam asa:

Capacitate ..... Tip.........................kW ................CP

1.3 ................135B, AMG..............40 .................54

1.3 ................136 B/M, AMH ....... 50 ................68

1.3 ................135L/AMJ ............. 43 ................58

1.6 ................EA111/AEE ...........55 ................75

1.9 D ............AEF ................ 47 ................64

Modificat de horgarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva nu e in regula :) . Tipul asta de motor are 43 kw si apare fabricat doar pana in '93 :D Asa ca, pt o informatie precisa, scrie-mi si puterea motorului.

Pai in carte tot 43Kw scrie. Mai mult, la anul fabricatiei, in carte, scrie 1998. Cat despre cod, asta-i tot ce am. Or fi pus cehii motorul asta pe masinile pt Romania, ca le mai ramasese ceva in depozit.

Merci, Mircea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK :)

Pt motor 781,135 (43kw) '89-'93: bujii Bosch F8DC, Champion C9YC/S9YC

Pt motor 135 (tot 43kw) '94-'01: bujii Bosch FR8D6, Champion RC12YC

Ulei pt ambele motoare 15w40 sau 10w40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

ma intereseaza si pe mine daca stiti, motoru de felicia 1,6 este de vw? e cumva compatibila prinderea cu cea de la golf I? unde gasesc o flansa dintre motor si cutia de viteze pentru felicia 1,6? multumesc

Modificat de sdandrei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Aveti cumva intr-un format pdf sau word cartea tehnica pt Skoda Felicia 1.3 LX din 1998 pt ca am cumparat-o si eu fara manual si trebuie sa plec din tara cu ea si vreau sa fiu pregatit pt orice situatie. Daca nu macar sa o pot trage la xerox. Please help me guys.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti cumva intr-un format pdf sau word cartea tehnica pt Skoda Felicia 1.3 LX din 1998 pt ca am cumparat-o si eu fara manual si trebuie sa plec din tara cu ea si vreau sa fiu pregatit pt orice situatie. Daca nu macar sa o pot trage la xerox. Please help me guys.

Numai bine!

vezi la urmatoarele linkuri:

http://skoda.stable.cz/cz/index.php?id=2&a...05&id3=2587

http://www.skoda-auto.com/cze/drivers/documentation/felicia/

S-auzim de bine!

roby

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Eu caut manualul de service Haynes sau echivalent.

La link-urile de mai sus e jale :( nu stiu ceha deloc...

Are cineva manualul Haynes in format PDF sau scanat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
Eu caut manualul de service Haynes sau echivalent.

La link-urile de mai sus e jale :) nu stiu ceha deloc...

Are cineva manualul Haynes in format PDF sau scanat?

salut .ai gasit aceel manual?mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
salut .ai gasit aceel manual?mersi mult

salut si eu as vrea manualul pt felicia

salut .ai gasit aceel manual?mersi mult

caut stopuri spate favorit forman editie silverline

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Salut,

Conduc o Skoda Felicia 1.3 pe carburatie, din 1997. Din pacate masina a venit fara manual si ma intrebam daca nu cumva are cineva un manual, pentru ca am ajuns in momente neplacute de genul: ce bujii pun, ce ulei, etc.

O alta intrebare interesanta e cea legata de indreptarea pragurilor. Ambele praguri ale masinii sunt sifonate si vreau sa le indrept. Stiu ca exista un aparat care indreapta pragurile prin aplicarea unor puncte de sudura pe prag. Avia poate sa faca operatiunea asta, la un pret de 7 mio pe prag. Nu ma incanta pretul dar, dupa mine, cealalta optiune (adica inlocuirea completa a pragurilor), chiar daca e mai ieftina, nu ma incanta fiindca implica destul de multa sudura. A mai avut cineva parte de o asemenea operatiune ? Stiti vreun alt service unde sa se faca asta ? Aveti vreo alta recomandare ?

Multumesc,

Mircea

Salut Mircea,

daca mai ai nevoie de manual as putea sa te ajut, problema e insa ca manualul e in Germana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut Mircea,

cu un manual in engleza te pot si eu ajuta daca mai ai nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Mircea,

cu un manual in engleza te pot si eu ajuta daca mai ai nevoie.

foarte bun daca e in engleza. merge si in germana daca e PDF.

daca este manual de service, deja inseamna ca a venit Mos Craciun :blackeye[1]:

Modificat de masster
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, as avea nevoie de un manual de reparatii in format PDF, pentru Skoda Felicia 1,9 D. Va rog mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

da, acolo se afla dupa ce le-am gasit (prin bunavointa unui amic din Anglia) si le-am uploadat la ei pe forum.

l-am rugat pe admin sa le faca publice pentru cat mai multi posesori de Felicia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Excelenta documentatie. Cred ca ma apuc sa o repar singur. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!