Jump to content

Codari VCDS pentru B7 (numai verificate!)


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

asa e securitatea la vw. daca inchizi din telecomanda nu mai poti deschide masina nici macar din interior,... de exemplu daca iti sparge geamul in ideea de a deschide masina din interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Stie cineva cum codez cu VCDS la un B7 dezactivarea DRL de pe proiectoare si activarea pe FAZA SCURTA din far ?

Am pe cineva la mine in oras care vrea aceasta modificare .

Multumesc .

O zi buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,va rog spuneti-mi cum se activează semnalizarea la simpla atingere a manetei de semnalizare,la depășire sau la trecerea pe alta banda.Este vorba despre un passat b7 diesel de 1,6 l.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai odata scurt de ea si ai 3-5 semnale-depinde cum e setat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge,numai dacă apăs până jos/sus.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din meniu la setari bifezi acolo.

La Lights and vision bifezi optiunea Lane ch. Flash.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În meniu-ul computerului de bord ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da in meniul computerului de bord.

Umbla si tu pe acolo si vezi ce optiuni ai si daca nu stii dai un search pe google si afli. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e cumva in meniu comfort sa fie bifata pe on?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am si eu o nelamurire la CH/LH la Passat. Cand deschid masina se aprind farurile, toate bune si frumoase. Cand ajung acasa, noapte, farurile aprinse pe auto, opresc motorul si se sting si ele; ca sa ramana aprinse durata trecuta in CB trebuie sa dau flash din maneta de semnalizare cand ies din masina. La Leon 1P, aceleasi conditii farurile raman aprinse cand opresc motorul si abia cand inchid masina incepe numerotarea secundelor cat farurile stau aprinse.

Pe mine ma intereseaza sa fac acelasi comportament ca al leonului dar nu stiu daca este posibil. Chestia este ca eu cand am luat masina imi amintesc sa fi functionat asa dar fiind iarna am decis sa reduc stresul asupra bateriei si le-am dezactivat din MFD, dar acum la reactivare nu mai functioneaza la fel.. poate nu imi aduc aminte bine dar eu asa as vrea sa functioneze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

din cate stiu (daca nu stiu bine imi cer scuze) e o optiune in vcds unde poti selecta activare CH manual cu flash din maneta...sau automat la scoaterea cheii din contact...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, Boditza said:

Salut,

Am si eu o nelamurire la CH/LH la Passat. Cand deschid masina se aprind farurile, toate bune si frumoase. Cand ajung acasa, noapte, farurile aprinse pe auto, opresc motorul si se sting si ele; ca sa ramana aprinse durata trecuta in CB trebuie sa dau flash din maneta de semnalizare cand ies din masina. La Leon 1P, aceleasi conditii farurile raman aprinse cand opresc motorul si abia cand inchid masina incepe numerotarea secundelor cat farurile stau aprinse.

Pe mine ma intereseaza sa fac acelasi comportament ca al leonului dar nu stiu daca este posibil. Chestia este ca eu cand am luat masina imi amintesc sa fi functionat asa dar fiind iarna am decis sa reduc stresul asupra bateriei si le-am dezactivat din MFD, dar acum la reactivare nu mai functioneaza la fel.. poate nu imi aduc aminte bine dar eu asa as vrea sa functioneze.

trebuie schimbata codarea pe BCM - nu imi aduc aminte acum daca la tine, cu BCM - ai bitul aferent, in acest sens - si ai doua variante - la deschidere usa sau flash - old/new - cauta un pic prin long coding pe BCM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
bogdan-marius84

received_10209666314835089.jpegSanatate

Ma poate ajuta cineva la B7 meu.am pierdut codarea initiala .si atunci cand am incercat sa activez USA light style.am reusit sa.dezactivez proiectoarele si o parte din luminile din spate.(asa cum se vede in poza).am incercat toate combinatiile posibile dar fara rezultat.in schimb am reusit sa montez si sa activezv microfonul la rns 315 si luminile din portiere.va multumesc.

received_10209666312035019.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intra in folderul Debug al VCDS-ului si acolo ai codarea veche - o copiezi de acolo si recodezi cu valoarea initiala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Știe cineva de ce nu merge sa vad valorile la engine ?!? :( 

image.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa este la acest tip de ECU - la ECU tau si interfata aia, intra pe Valori selectate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Intreb aici, poate a mai patit cineva si a gasit o rezolvare.

Am activat din VCDS ca atunci cand dau de semnal sa se stinga DRL pe partea respectiva si din acel moment turn signals x3/x5 nu mai functioneaza. Daca apas pe maneta de semnalizare putin face doar un semnal si atat.Am incercat sa revin la setarile initilale (3 semnale + fara stingere DRL), insa desi in VCDS imi arata value 3 tot nu functioneaza (nu functioneaza nici cu valoarea 5). 

Si inca o intrebare: stie cineva daca exista cablarea trasa pentru luminile din portiere? Echiparea este comforline, am doar pisici reflectorizante in portiere.

Modificat de vaurel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deconecteaza o borna a bateriei ptr cateva minute si va merge mai mult ca sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vaurel nu cumva e dezactivata din meniu CB la comfort?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU are cablurile trase daca nu ai avut lampile acolo.

DA un reset din BC la lumini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri, cand plec diseara acasa o sa verific din meniu inainte de a umbla la borna.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/13/2016 at 10:08 AM, vaurel said:

Salut,

Intreb aici, poate a mai patit cineva si a gasit o rezolvare.

Am activat din VCDS ca atunci cand dau de semnal sa se stinga DRL pe partea respectiva si din acel moment turn signals x3/x5 nu mai functioneaza. Daca apas pe maneta de semnalizare putin face doar un semnal si atat.Am incercat sa revin la setarile initilale (3 semnale + fara stingere DRL), insa desi in VCDS imi arata value 3 tot nu functioneaza (nu functioneaza nici cu valoarea 5). 

Si inca o intrebare: stie cineva daca exista cablarea trasa pentru luminile din portiere? Echiparea este comforline, am doar pisici reflectorizante in portiere.

Cum ai activat faza cu DRL si semnalizarea? Eu nu as vrea sa se stinga de tot, ci doar sa se micsoreze in intensitate cum am vazut pe la Audi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge decat sa se stinga pe partea care semnalizezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am rezolvat cu un reset din menu pt lights :) - multumesc pentru sfaturi.

 

@boditza - DRL off when blinking se activeaza din:

09 -Central Electric - Coding 07 - Long Coding Helper - Byte 15 - Byte 3 (Daytime Runnign Lighr (DRL) inactive when turn signals active)

Nu ai ca optiune decat on/off si nu stiu daca se poate ce cauti tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!