Jump to content

Codari VCDS pentru B7 (numai verificate!)


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

Stie cineva daca se poate activa functia mirror down la un passat b7 2011.Daca da,cum?.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de motoras cu memorie in oglinda dreapta. Daca nu ai din fabrica activata aceasta functie, inseamna ca nu ai motoras cu memorie, deci nu ai ce sa activezi.

Verifica in computerul de bord daca ai asa ceva:

 

mirror_down.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am aceasta optiune dar vazusem ca la unele se poate activa.Multumesc pentru raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

garantat - merge la cele cu scaune electrice cu memorie - daca nu ai aceasta functie.... greu de crezut ca ai componentele hardware pentru aceasta functie.

Modificat de R_a_z_v_a_n
QUOTE inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru explicatie.Din pacate nu am scaune cu memorie dar se poate trai si fara aceasta optiune.

http://ankk-vagcom.com/passat-3c-facelift-fermeture-hayon-electrique-avec-bouton/ 

1)am gasit asta,oare e posibil?

2)Am si eu butonul ala din portiera ar trebui sa deschida portbagajul,la mine nu face nimic.

3)Ce alte codari folositoare s ar mai putea face?

 

Modificat de Versanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Doar la masinile echipate cu portbagaj electric - se poate face retrofit, montarea de motorase, balamale, yala de pe caroserie pt portbagaj electric, buton, cablaj, codare - si ai si portbagaj electric

2. face doar sa autorizeze deschiderea.... la echiparea ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa studiez daca se poate aplica sistemul de la superb, normala, nu break, pe o octavia normala, la fel, nu break. De ce spun asta? Pentru ca motorasele la acest sistem sunt in telescoapele ce ridica portbagajul.

 

LE: sistemul nu exista decat pe break, asa ca ......

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar amortizoarele nu seamana, nu au legatura. Mult mai mari, la Superb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un vw break, si are deschidere si la ușă cu acel buton si la telecomanda, iar închiderea se face doar din butonul de pe haion (tot electric).

Întrebarea ar fi dacă il pot face sa se închidă si din telecomanda?

Modificat de 1qlee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nu am gasit solutie din codare, pana in acest moment - exista o solutie hardware, cu adaugarea unui modul suplimentar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 19.12.2015 at 10:37 PM, livescu said:

IMG_20151220_153206.jpg

Sal.,

Ma ajuta si pe mine un coleg cu CODAREA necesara pe IC - PREMIUM COLOR in care sa-mi apara cantitatea de carburant ?

Multumesc .

O seara buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca aici:

17-Instruments in Adaptation, canalul Volume Replenished.

Mie mi-a mers

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, Razvanmc said:

17-Instruments in Adaptation, canalul Volume Replenished.

Sal.,

Nu merge acolo unde spui tu :

Volume to be replenished.jpg

Sa fie nevoie de introducerea prealabila a vreunui cod de security acces inainte de a accesa adaptation ?

Poate sa-mi zica cineva ce reprezinta asta din poza :

Activating and deactivating all development message.jpg

Aditional coding-Locking bit.jpg

Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca este posibil pe passat ca schimbul de ulei sa se faca variabil si nu fix? Am vazut la Touareg 2012 chestia asta si mi s-a parut foarte interesanta dar probabil presupune si niste senzori in plus.. poate ii are si passatul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce senzori te referi? Se poate trece din flexibil in fix si invers la orice masina vag. Nu stiu cu ce ajuta. Oricum, la cond de la noi nu merita sa faci schimbul la mai mult de 15k. Vb de diesel. Nu ma pronunt la benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeam ca ar fi niste senzori de calitate al uleiului de care tine cont. Poate ma insel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@@DRI@N  Am activat si eu aceasta functie , nu iti va folosii la nimic crede-ma !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Postez aici o scanare cu VCDS, poate ma ajuta cineva cu o informatie ce ar putea fi. Nu am gasit un topic dedicat in aria B7. Mentionez ca nu e o interfata originala. Multumesc!

 

777.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/16/2016 at 10:32 AM, Ungureanuion said:

@@DRI@N  Am activat si eu aceasta functie , nu iti va folosii la nimic crede-ma !!!

km ramasi de inmultit cu consumul mediu 1 . Categoric un rezultat care nu ajuta la nimic din moment ce iti arata cati km mai faci daca pastrezi stilul de condus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pot plia/deplia oglinzile din telecomanda, eu am reusit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

buna ziua,daca gresesc topicu imi cer scuze sant nou pe sit si incerc sa invat cum se folosest 

am o intrebare poate stie cineva sa i-mi raspunda 

passat b7, am ramas in masina cu usile si geamurile inchise   ,iar copilul  meu  care avea cheile afara langa masina din greseala a apasat pe telecomanda si a inchis masina,problema cea mai mare este ca nu am reusit sa deschid nici o usa nici un geam ,practic am ramas blocat in masina ,

-sa intamplat cuiva sa ramana blocat????

-cum se poate rezolva aceast problema ( daca se poate)

multumesc si o zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine nu merge sa codez Rain Closing.

dupa ce intru in 09 centr. electr. , setez pozitia 2 ( 1k0 955 559 AF RLS  .... ), bifez Long Coding = ca altceva nu ma lasa sa fac,

imi apare in tabel cu Byte 0 peste tot si sub el cateva pozitii cu bife, bifez Rain Closin activ , DO iT, cod accepted, sE accepta codul si schimba autoamat, 

ramane activata Rain Closing Activ.

trec la pasul 2 si, in blocul 46, am Centr. conv, unde nu am nimic cu referire la Rain Closing deci, nu am ce sa modific.

Pareri ?

evident, nici nu functioneaza :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti apare in maxidot optiunea? Verifica in 46 sa nu fie bifata optiunea de inactiv. Cand mai ai drum in Bucuresti o facem si pe aceea. Mai bine ti-o activam cand ai fost si acum nu mai te chinuiai tu. Daca nu, ne auzim la un telefon dupa amiaza si o rezolvam telefonic. Cheers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 21.05.2016 at 5:33 PM, adrian71 said:

buna ziua,daca gresesc topicu imi cer scuze sant nou pe sit si incerc sa invat cum se folosest 

am o intrebare poate stie cineva sa i-mi raspunda 

passat b7, am ramas in masina cu usile si geamurile inchise   ,iar copilul  meu  care avea cheile afara langa masina din greseala a apasat pe telecomanda si a inchis masina,problema cea mai mare este ca nu am reusit sa deschid nici o usa nici un geam ,practic am ramas blocat in masina ,

-sa intamplat cuiva sa ramana blocat????

-cum se poate rezolva aceast problema ( daca se poate)

multumesc si o zi buna

Comportamentul descris este perfect normal. Next time, tine cheia la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apare un mesaj pe display genu: Check deadlock... 

Exact asta face, nu se mai pot deschide usile de pe interior odata inchisa masina din cheie. Daca apesi de 2 ori pe butonul de inchis o sa le poti deschide :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!