Jump to content

claxon defect Leon (help!)


carpa
 Share

Postare recomandată

Am un Leon de 1 an si am probleme cu claxonul. In caz ca sunt doua (claxoane), unul nu mai merge, daca este numai unul, si-a schimbat tonalitatea. Aveti idee unde sunt claxoanele la Leon? Aveti idee de unde pot face rost de un manual sau ghid de reparatii electronic sau tiparit?

multzam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

s-a ars si la mine candva claxonul de joase. E sub bara fata. se poate accesa usor cu ea ridicata pe elevator. Nu am un computer cu ETKA sau ETOS acum sa-ti scot o poza. Ce pot sa zic. Cumpara orice claxon care se leaga cu 2 papuci (nu cu masa pe baza) si dai jos pe cel defect si pui pe asta. Prinderea e cu surub si o piulita de 10.

Cauza defectiunii: apa in spalatorie sau ploaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am impresia ca am si eu aceasta problema. Problema e ca nefolosind atat de frecvent claxonul ... nu sunt 100% sigur ca asa e. Dar parca e cam "subtirel" acum claxonul. Tinand cont ca masina e in garantie ... banuiesc ca ar trebui sa il schimbe astia de la Seat ... nu?

Exista vreo varianta de protectie a claxonului (in ceea ce priveste apa)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

se schimba.

Pai cei doi melci stock sunt unul indreptat spre fata (exterior si ia apa si aerul in el) si celalatlt spre spate si nu pateste nimic de obicei.

Se schimba usor. Daca nu vrei din garantie alegi tu ce vrei pe testate (la borne) dintr-o benzinarie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine problema a fost un contact desfacut. l-au reparat in max. 10 minute. mai mult a durat pana au eliberat un elevator pe care sa urce masina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D dupa ce am facut un drum mai lung am inceput sa am dubii asupra existentei problemei semnalate

am impresia ca in mers ... la o oarecare viteza suna cum suna inainte ... cand sunt pe loc sau merg incet mi se pare ca e mai subtirel :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

poate raguseste de la aerul rece cand mergi cu viteza si de aia suna mai gros :D :12:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Problema la claxoane, cel putin la Leon este clasica. La ploilea alea mari eu am reusit sa il inec, la fel si proiectoarele. Rezolvarea.........pozitia claxonului nu este buna. Chiar daca il schimbi tot o sa-ti intre apa in el, mai devreme sau mai tarziu. Eu am ales o varianta destul de simpatica. Am cumparat doua claxona Bosch cu doi papucei. Am ridicat masina pe cric si am desfacut vechiul claxon. Am taiat mufa si am adaptat doi papuci clasici. Acum........pozitia. Renunti la vechia pozitie, care ete extrem de joasa si te legi cu cele doua brate (sunt doua tablite care vin cu noile claxonae) in evantai de suportul de lonjeron care este chiar in dreptul bateriei. Cam asta este. Or sa mearga si nu o sa mai ai probleme. Bafta!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cea mai buna dozitionare este sub carcasa de plastic a bateriei prins chiar de ea! Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

si EU de curand am avut probleme cu claxonul mai exact cu cel de sub bara fata , intra apa in goarna aia si pana cand nu se incalzeste afara dupa ploaie nu functioneaza ....oricum isi revine

Modificat de edy1092
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

claxoanele sunt sub bara , partea stanga...pe elevator ajungi cel mai bine la ele!

Modificat de vLLLad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am problema asta. Ca tot zicea cineva pe aici ca e clasica. De cind am luat masina mi a zis fostul proprietar ca nu merge claxonul, si nu a mers. La un moment dat insa, a mers, insa atit de incet incit abia il auzeai. Ce trebuie sa fac e sa imi iau un claxon nou si sa il montez eu ? Adica, pot face asta, fara sa ma duc in service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!