Jump to content

danseaza in viraje


raiffi
 Share

Postare recomandată

Buna,

Revin cu un nou topic, alt subiect. De fiecare data cand virez dreapta, masina incepe sa joace

lucru care nu se simte si in volan. Curios este ca la virajele la stanga sta perfect pe drum.

A mai patit-o careva aici. In service spuneau ca nu are nimic la suspensie, insa acelasi service a

uitat sa-mi stranga suruburile la filtrul de motorina asa ca sambata merg la alti profesionisti:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum joaca?

Stanga dreapta sau sus jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa ii faci si geometria.. Asta daca toate subansamblurile de la suspensie sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit asa ceva pe fosta masina cand aveam probleme cu flansele de la amortizoare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu si eu la flanse amortizoare. Si la mine is duse si in viraje nu chiar danseaza insa e cam instabila dupa parerea mea (in comparatie cu Dacia Supernova si Daewoo Cielo... masinile care l-eam avut anterior mi s-ar fi parut ca Skoda sa fie mai evoluata si mai stabila in curbe insa am aflat recent ca am flansele la amortizoare duse si probabil si amortizoarele si de aceea cred acum ca e mai instabila ca Cielo... ).

Cel mai probabil verifica si amortizoarele, gasesti pe youtube diferite medoce, cea mai cunoscuta fiind cea traditionala cu impinsul masii de fiecare colt in jos si daca face balans e dus amortizorul respectiv. de asemeni poti sa te uiti si pe sub ea sa vezi daca curge ceva din amortizor... atentie si la arcuri chiar, desi nu cred ca is arcurile ca sigur ai fi auzit niste pacanituri destul de stranii chiar si cand virezi pe loc.

Modificat de BigSAL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Test de amortizoare... aprox 30 Ron. Parerea mea este ca s-a dus un amortizor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit cu fosta masina, un Mercedes   E-class care in momentul defectarii unui amortizor nu era stabila in curbe.Am schimbat amortizorul dupa care  totul perfect. In cazul tau cred ca amortizorul stanga spate e dus.

Modificat de polo26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oooo ce departe ati mers . Amortizoarele , arcurile ... :). Cum spunea si un coleg mai sus , e foarte probabil sa avem doar partial dreptate , deci un test de 30 de lei de scapa de orice indoiala si de irosirea cash-ului pe metoda "prin eliminare".

Spor.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

protection1988

salutare!

am un prieten care de curand si-a achizitionat un passat 2006 1,9.mi-a spus ca la viteza de 70-80 km/h masina se misca foarte usor dar sesizabil, stanga-dreapta, desi tine volanul drept. a schimbat rotile, anvelopele, dar nu a reusit sa-si dea seama ce are masina.a fost la mai multe service-uri dar nici pana acum nu a rezolvat problema.

ma poate ajuta cineva cu un sfat?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inspectie la puntea spate

altfel:

bielete, brate care au ramas fara bucse..

amortizoare/flansele lor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un test de amortizoare e sfint.

cel putin pe mine m-a lamurit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam cat costa un test si unde se face, in ce consta? Eu nu am facut la nici o masina acest test... Chiar sunt curios...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pretul variaza

pune fiecare punte pe un dispozitiv si ii baga niste trepidatii

unii au dispozitive independente pentru fiecare roata si muta rotile in toate directiile sa vada jocuri si alte cele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca esti din Bacau.... sigur aveti Seat sau alte firme "compatibile" dotate cu astfel de testere. Se face in acelasi timp si test de frane, in cadrul aceleasi operatiuni si iti dau acasa cateva pagini cu rezulatele. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da... mersi chiar o sa ma interesez... nu stiam ca exista astfel de test (nu am avut probleme cu amortizoarele la nici o masina pana acum). Ce-i drept anul trecut cand a fost adusa aia de la RAR au pus-o pe niste ,, talpi'' daca pot a le zic asa de metal si a inceput sa danseze masina si chiar i-am intrebat atunci daca sunt probleme si au zis ca nu.. deci nu am dat importanta ...

Pana acum am rugat vreo 2 oameni cu skoda sa ma lase sa le balansez masina si se balanseaza chiar mai tare ca la mine... (una din 2009 si alta din 2003 aprox 140 mii km taxi) si tare mi-e ca schimb degeaba telescoapele... Mai nasol e ca deja le-am achizitionat... insa cand am vazut pe eticheta ca is made in Turkey... m-am cam descurajat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce marca si cit au costat? pe de alta parte, le poti tine si pe cele vechi, de rezerva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sachs... din cate stiam is de Germania, insa la mai multe magazine din Bacau mi-au zis ca ei le iau cam de la acelasi depozit/distribuitor si is mari sanse sa fie made in        Turkey... si asa a fost cand au venit scria pe cutie made in Turkey. 200 si ceva de lei bucata... nu mai stiu exact ca am luat la un loc cu flanse, rulemnti si senor temeperatura apa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da... mersi chiar o sa ma interesez... nu stiam ca exista astfel de test (nu am avut probleme cu amortizoarele la nici o masina pana acum). Ce-i drept anul trecut cand a fost adusa aia de la RAR au pus-o pe niste ,, talpi'' daca pot a le zic asa de metal si a inceput sa danseze masina si chiar i-am intrebat atunci daca sunt probleme si au zis ca nu.. deci nu am dat importanta ...

Asa se face testul amortizoarelor...L-am facut si eu acum 2 zile si mi-a iesit ca-s duse alea de pe spate. Sachs mi-a spus mecanicul ca nu-mi recomanda...Parca zicea ceva de Monroe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

S-a rezolvat pana la urma, era un "ligament" spate stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

protection1988

un sfat sa verificati bucsele antiruliu de la puntea din spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am avut aceeasi problema. Am schimbat bucsa brat fata inferior (40 ron) si s-a rezolvat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am fost astazi cu masina la o constare intrucat auzeam pe stanga spate un cloncanit usor, care nu aparea mereu. Am avut dreptate si o bieleta antiruliu de la puntea spaate a prins un pic de joc. M-am interesat de preturi si am vazut ceva diferente. Daca se poate as vrea o sugestie, asta daca a schimbat cineva si cam cat a dus.

 

Multumesc Primarului......pentru gropi..

:tomato:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare! problema mea la masina din semnatura este urmatoarea: Are momente cand la o viteza de 50-60/h cand drumul are putine denivelari cand doresc sa iau putin viraj stanga sau dreaprta (o jumatate de tura de volan), volanul parca blocheaza, misca in mana( ca si cum as calca pe o piatra.... ca si cum nu ar fi o roata stransa). Am ridicat.o cu cricul si am miscat de roti, nu au nicci un fel de joc, nu bate deloc la gropi, nu toaca anvelopele. ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 years later...

Salutare detin un passat b6 2008 170 hp si ma confrunt cu urmatoarea problema am schimbat tot ce tine de suspensie si directie, deci tot pe fata si spate e nou am facut geometria si nu pot scapa de balansul stanga-dreapta de pe spate ,la viteza sa zicem 50-60km pe ora la denivelarile de pe asfalt se simte cum danseaza spatele

Piesele schimbate au venit complete adica nu am montat eu bucsele

Singurele piese ramase ne schimbate sunt discurile si placutele 

Dati-mi o  ideie de la ce ar putea veni acest balans tinand cont ca totul a fost inlocuit,cu piesele vechi nu exista balansul asta 

Cand am demontat bratele vechi pe spate am fost nevoit sa dau puntea jos sa tai acele suruburi de reglaj ca erau intepenite sa fie ceva din cauza asta? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"ciolanele" de pe spate le-ai schimbat ? Adica cele in care intra acele suruburi de reglaj.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!