Jump to content

Timp de livrare


corbu33
 Share

Postare recomandată

Nu vreau sa deranjez pe nimeni dar se pare ca vara aceasta a mai fost o problema pe langa gele denerate de faimoasa camera si de concedii. Este mentionata pe motortalk.de . ( http://www.motor-talk.de/forum/schwerer-hagelschlag-ueber-autostadt-t4622941.html )

Am auzit si de problema respectiva, si pana la urma cu natura nu te pui, inteleg, nu sunt absurd. Dar, repet, mi se pare jenant faptul ca fabrica nu are nicio informare cu privire la aceste intarzieri, ba mai mult, in cazul unei masini fabricate deja si care trebuia sa fie livrata de 2 saptamani, nu pot sa dea nici acum un nou termen de livrare. Ar fi trebuit sa dea o informare generala catre toti dealerii, ceva de gen "au aparut situatii neprevazute, termenele de livrare se prelungesc cu pana la X saptamani". Raspunsuri de genul celor pe care le primesc de 2 saptamani incoace si anume "momentan nu putem oferi un termen de livrare, vom reveni cu informatii" sunt penibile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper la tine sa nu fie vreo problema cu cine stie ce componenta si sa stea dupa piesa de schimb.

 

Unui tip cu Octavia din UK i-a venit masina cu un far Xenon complet defect si sta cu masina la dealer de 1 luna de zile pt ca atat dureaza sa-i aduca un far se pare. Par coplesiti, sper spre binele lor sa fie asa, de numarul mare de comenzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cris.g, tu esti sigur ca "fabrica" comunica in vreun fel cu dealerul legat de timpul de livrare altfel decat prin faptul ca dealerul poate sa vada cu ajutorul unei aplicatii online daca masina a fost produsa / i-a fost alocata serie de sasiu?

 

Din ce mi-a spus dealer-ul, s-au trimis cate 2-3 mail-uri pe saptamana catre fabrica pentru a se cere informatii despre status, si am vorbit cu mai multe persoane de la ei. Oricum, eu am trimis mail si la VW sa ii intreb de sanatate, astept sa vad ce imi raspund, cu toate ca nu ma astept sa imi scrie prea curand. Ma rog, saptamana viitoare plec in concediu, momentan am facut tot ce s-a putut, acum nu-mi ramane decat sa astept.

 

JUG, Bwwlan tocmai a zis mai sus ca in Germania G7 vine cu capota pe interior vopsita si lacuita iar in .ro doar grunduita.

Sincer, eu din cate Golfuri am vazut pana acum la noi in showroom-uri, niciunul nu avea capota / compartimentul motor nevopsite. Poate difera de la o echipare la alta? Eu am vazut GTI si Highline.

Modificat de cris.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Domnilor, acest topic are ca titul "Timp de livrare" Golf7, fara nicio legatura cu diferente echipari DE vs RO, de defecte sau lipsuri la livrare, samd.

Posturile offtopic au fost sterse

 

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Incepand de saptamana acesta importatorul acorda 9 saptamani de livrare iar dealerul mai pluseaza cu 2, deci avem 11 saptamani, fata de 12 anterior. Si cand te gandesti ca masina se asambleaza in cateva ore (3-4 ore).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi ceva ca in ultima saptamana (a 12-a) sa asambleze masina si sa o livreze. Nu ca n-as mai fi patit-o si alta data... :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

neamtul prin contractul care il semnezi si-a luat marja mult mai mare, pentru situatii speciale.Deci daca vrei masina cu livrare imediata astepti 3 luni :10[1]:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"'neamtul prin contractul care il semnezi si-a luat marja mult mai mare, pentru situatii speciale"'

 

Multumesc nemtilor pentru aprecierea de care ma bucur din partea lor. Sunt o persoana speciala, mi-a fost decalata livrarea in sapt 37 (avans platit in sapt 25). Alaturi de dadu si cris.g  cred ca suntem primii de pe forumul asta carora le intarzie livrarea.

Modificat de stormbringer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi a venit un contract/precontract de la leasing, in care e data livrare pana la data de 30.09.2013 (nu-mi pot da seama cand e scris), adica 3 saptamani peste termenul initial. Din ce citesc pe afara, toate termenele sunt decalate cu +2 saptamani. Asadar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pff, sper să nu cad și eu pradă acestor întârzieri. Mi-au redus termenul de la 12 săpt la 9...sper să se țină de cuvânt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Just in time!...consilierul de vanzari m-a anuntat azi ca masina a sosit in Curtici.  :icon_cheesygrin:

Livrarea...saptamana viitoare  :pale:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sterescugabriel

Felicitari :)

Dupa cat timp a ajuns in curtici de la anuntul in care ai fost anuntat ca masina intra in productie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cand s-a fabricat masina. Abia dupa 15 august am intensificat comunicarea cu consilierul de vanzari. In jur de 20 august, in statusul masinii aparea ca fiind plecata din fabrica( nu stiu ce inseamna asta, daca a plecat de pe linia de asamblare sau a iesit pe poarta fabricii). Oricum, 2 sapt de atunci si pana la Curtici mi se pare cam mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Odata cu cresterea numarul comenzilor (la nivel mondial ma refer) creste si termenul de livrare, 12 saptamani mi se pare inca un termen ok, cu posibilitatea ca masina sa vina in 10. Nu cred ca va mai fi cazul (cum a fost cazul meu) sa vina masina in 7 saptamani si 1/2. Nu stiu exact care este capacitatea de productie dar am auzit ca inca de la inceputul anului s-a introdus un schimb in plus pentru a face fata comenzilor, probabil vor lucra la capacitatea maxima anul asta si anul viitor. Modelul trebuie sa depaseasca vanzarile lui G6, trendul e pozitiv, asa ca .. comandati acum cat mai e termenul de 12 saptamani :)

Referitor la Romania vs. alte tari, daca Bwwlan zice ca suntem dezavantajati la asamblare asa o fi, eu zic ca cel putin comenzile noastre sunt sarite peste rand de alte tari mai pricopsite, ca nu e camera, ca nu e janta, ca nu e FA, cred ca e numai pentru Romania fac fitele astea.

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, n-as vrea sa reluam discutia asta fiindca n-o sa conduca la niciun rezultat. Cei care cred ca pe bani mai putini au o masina la fel de buna cu cei care platesc mai mult o sa sustina sus si tare teza cu "pe linia de productie robotii nu fac distinctii", cei care considera ca exista diferente de calitate argumenteaza in primul rand cu pretul, etc. Hai s-o lasam asa...

 

In ccp. termenele de livrare, stiu doar ca in Germania ele sunt de 6 luni+, asa ca nu va mai plangeti ca aveti 9, 10 sau (Doamne apara si pazeste!) 12 saptamani de asteptat, ca "la tatz ni-i greu, da' la unii li-i mult mai greu" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee care e procedura de intrare a masinii in tara (ajunge direct la dealer, sta in vama pana sunt platite ceva taxe..)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sta in Curtici o perioada. A mea a stat o saptamana. Ti se va cere sa faci restul platii (daca o iei cash) cand ajunge in Curtici, printre alte formalitati care se fac acolo.

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca noul termen de livrare s-a redus.Practic sunt 8 saptamani, daca se face si ultima plata in saptamana 5-6. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai contract cu ei pe un termen de livrare.Daca se modifica ceva apare un act aditional si factura cu restul de plata (80 %).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dadu

miercurea trecuta am fost anuntat ca masina a sosit in Curtici, joi m-am dus si am platit restul de bani pana la valoarea avansului la care m-am angajat, tot joi mi s-a tras creditul din banca(am cerut eu pen'ça in ziua aceea leul incepuse s-o ia la vale si in zilele urmatoare as fi platit la un curs mai rau) . Polita CASCO (Allianz) mi-a fost trimisa ieri pe mail si am platit-o la Unicredit (se poate si in alte locuri), RCA-ul il voi plati la dealer in momentul in care voi ridica masina....adica   :beer:  AZI.    In ce stadiu se mai afla masina ta?

 

Se pare ca noul termen de livrare s-a redus.Practic sunt 8 saptamani, daca se face si ultima plata in saptamana 5-6. :icon_thumleft:

 

Vise, taica, vise! Pe factura proforma scria "Termen de livrare circa 10 saptamani de la confirmarea platii avansului". Banuiesc ca era o chestie by default, pentru ca tot atunci(saptamana 25) consilierul de vanzari mi-a dat ca termen de livrare sapt 36, adica dupa 11 sapt. In fapt livrarea se va face azi adica dupa exact 12 sapt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce am aflat: masina mea este retinuta exact din cauza grindinei de la sfarsitul lunii iulie. Asadar, sta la rand si asteapta sa fie luata in primire pentru evaluarea daunelor (daca acestea exista) si eventual remedierea lor. In continuare nu am termen de livrare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cris.g: ne pare rau sa auzim asta; ar trebui sa le fie rusine ca o luna si jumatate nu au spus nimic.

 

@stormbringer: ieri s-au facut 3 luni de la lansarea comenzii si am primit mail ca masina asteapta transport spre Romania (vineri de dimineata nu avea serie de sasiu, ceva mai tarziu a primit-o - asta inseamna ca atunci a iesit de pe linie?).

Euro asta a luat-o iar razna zilel astea.

 

PS: eu am avut de la inceput, trecuta pe comanda, livrare in cca 12 saptamani si 15 pe contractul cu leasing-ul.

Modificat de dadu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a afla data fabricatiei poti plati un cont de o zi pe https://www.partslink24.com. Vei putea afla si toate optiunile instalate pe masina.

Informatiile mai sus mentionate se pot afla si dintr-un topic dedicat de pe acest forum. 

Modificat de AlexB2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cris.g: ne pare rau sa auzim asta; ar trebui sa le fie rusine ca o luna si jumatate nu au spus nimic.

Tocmai acest lucru le-am reprosat si eu. Mentionez ca Porsche Romania m-a contactat dupa ce am scris un mail direct catre Volkswagen AG, altfel probabil ca nici acum nu as fi stiut exact ce si cum.

In privinta termenului de livrare, singura informatie pe care o am e faptul ca termenul maxim estimat de producator, incluzand remedierea unor eventuale daune, se incadreaza in programul Remat - 20 noiembrie (pentru ca am apucat de am cumpartat si tichet si am facut dosar cu o saptamana intainte de termenul de livrare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!