Jump to content

Timp de livrare


corbu33
 Share

Postare recomandată

Toate masinile sunt aduse in Curtici, in zona libera. Importatorul le aduce acolo. Livrarile si incarcarile pe trailer au loc doar dupa plata integrala a masinii. Toti dealerii se supun aceleasi reguli, platesc masina integral si decat dupa asta o poate programa la transport. Aceast procedura dureaza de regula o saptamana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm. De cand m-a anuntat consilierul de vanzari ca masina este la Curtici si pana am ridicat-o a durat fix o saptamana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca stiti sa negociati se poate mult mai mult. eu am pus conditie la incheierea contractului si achitarea avansului ca diferenta sa se achite (ce-i drept, era vorba de cash, posibil sa fie mai flexibili in cazul asta) in momentul in care masina e in curtea dealer-ului si a fost inspectata vizual de mine. asta pentru a preveni unele aspecte neplacute, care sunt o practica destul de intalnita, ca masina sa fi fost zgariata, batuta de grindina etc si sa fi suferit interventii pentru inlaturarea acestora. pt ca masina nu mai e tocmai "noua" in aceste cazuri, nu? asa ca a fost adusa frumos in curtea dealer-ului, sigilat totul, inclusiv capota samd, inspectata, am achitat, s-au facut toate formalitatile si am plecat cu masina. timpul de livrare ar trebui sa fie cel mai scurt posibil, pt ca e in interesul dealer-ului sa-i intre diferenta de bani cat mai repede... 

 

ideea e ca masinile noi nu se vand ca painea calda, trebuie constientizat asta si trebuie strans cu usa vanzatorul cat se poate, ca doar e in beneficiul nostru, al cumparatorilor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gggc: exact acelasi lucru si in aceleasi conditii fac si eu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite la asta chiar nu m-am gandit! Credeti ca mai poate fi modificat contractul acum, dupa plata avansului si sa cer si eu acelasi lucru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a mi-au trimis un act de acceptare, in care scria ca am inspectat masina si accept sa fac plata. Cum sunt incurcat cu leasing-ul si ei cauta orice posibilitate sa se disculpe, m-au obligat sa semnez hartia (ca altfel nu se face plata!!!).

Am luat in mana un pix, si am taiat de pe ea tot ce nu-mi convenea si am scris pe ea ca masina e retinuta la Curtici si nu mi-a fost prezentata. E, cu siguranta, ultima data cand mai accept asemenea porcarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu platesc totul cash si tot asa e procedura, platit cand e 'in drum spre Curtici'(sa mai salvam un pic de timp) si apoi sa vina sa o ridic. Am impresia ca v-ati putut impune pentru ca ati luat de la Porche direct, nu de la dealer. Posibil sa gresesc, nu folositi pietre mari :P sper sa nu fie nicio problema, ca acuma nu stiu daca mai am ce face sa schimb ceva. Oricum contractul meu e degeaba ca are o valoare de avans pe el, si eu am platit alta, conform cu un contract initial.

Modificat de 1-Q
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cat a durat din Cutici pana la dealer?

 

O saptamana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta cand platesti masina cash poti avea mai multe pretenti, insa cand depinzi de Porsche Bank nu stiu daca mai poti fi chiar atat de strict.

Oricum nu trebuie semnat niciun proces verbal de predare primire sau mai stiu eu ce anexe cum ca masina ar fi in perfecta stare atata timp cant nici macar nu ai vazut-o. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atata timp cat nu ai treaba cu Porsche Bank, masina e platita tot cash.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o întrebare , de ce durează 2 saptamâni sa vina masina la curtici din momentul in care iese din fabrica , cam care sunt pasii pe care ii urmeaza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu dureaza atat. Masina mea a fost fabricata pe 02.09 si a ajuns la dealer pe 13.09.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum din pacate dureaza ceva mai mult... A mea a fost fabricata pe 30 august si inca nu a ajuns la Curtici. Pana la dealer mai e drum lung....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dureaza cam 2 saptamani +- cateva zile din fabrica pana la client. Le scot din curtea fabricii, pus pe tren, dat jos in Curtici, asteptat acte/vama/plata, asteptat sa se adune masini, pus pe platforma, adus la dealer, pregatit masina -> client.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din zona libera Curtici masinile sunt distribuite la dealeri cu trailerul.

 

Daca este vorba de un dealer din tara de obicei se asteapta pana trailerul se umple pentru el sau macar le cupleaza cu masinile unui alt dealer dintr-un judet apropiat.

Uneori se asteapta si peste 1 saptamana.

 

Cei din Bucuresti sunt favorizati, zilnic pleaca masini catre Bucuresti si "bataia" se da pentru un loc in cel mai apropiat transport.

 

Importatorul mai are nevoie de 1-3 ore pregatire masina, spalat, degresat, scoasa din transport mode, verificat lichide.

Se mai asteapta de regula o zi dupa actele de la Porsche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre problema cu masinile din lotul afectat de grindina are cineva mai multe informatii, mai exact daca se cunoaste vreun termen pentru finalizarea controalelor? Eventual cineva mai apropiat de dealer/importator... Abia am reusit sa smulg informatia cum ca masina mea face parte din acel lot, dar asteapta a fi verificata si nu se stie o data cand ar trebui sa primesc un raspuns. Intrucat e posibil sa nu fie afectata deloc, momentan nu pot nici sa renunt la comanda, nici sa fac comanda noua, si uite asa pierd timpul aiurea asteptand, in conditiile in care daca masina a fost afectata de grindina sunt hotarat 99% sa fac comanda noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre problema cu masinile din lotul afectat de grindina are cineva mai multe informatii, mai exact daca se cunoaste vreun termen pentru finalizarea controalelor? Eventual cineva mai apropiat de dealer/importator... Abia am reusit sa smulg informatia cum ca masina mea face parte din acel lot, dar asteapta a fi verificata si nu se stie o data cand ar trebui sa primesc un raspuns. Intrucat e posibil sa nu fie afectata deloc, momentan nu pot nici sa renunt la comanda, nici sa fac comanda noua, si uite asa pierd timpul aiurea asteptand, in conditiile in care daca masina a fost afectata de grindina sunt hotarat 99% sa fac comanda noua.

 

Daca faci comanda noua, nu cumva pierzi si avansul?

Chiar daca faci o comanda noua, nu poti avea siguranta ca noua masina nu va fi aceeasi.

Consider ca atata timp cat vopseaua nu a avut de suferit, nu cred ca trebuie sa iti faci probleme in ceea ce priveste masina.

Modificat de Misualbu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din informatiile pe care le am, ce-i drept neoficiale, am inteles sa VW ofera 3 variante pentru cei ale caror masini au fost afectate:

1. livrarea masinii reparate + discount - pentru Golf 950e

2. plasarea unei noi comenzi, dar se asteapta un nou termen de livrare

3. retragerea comenzii

 

In cazul in care nu mi se prezinta o lista cu eventualele daune/reparatii, avand in vedere ca grindina aceea a fost de dimensiunea unei mingi de golf. eu pot presupune orice, de exemplu ca plafonul a fost inlocuit (taiat si pus altul) sau ca grindina a sparg geamuri si a ajuns apa in interiorul masinii, in spatele bordului, pe la instalatia electrica/electronica - lucru ce poate produce coroziuni ale caror efecte se vor vedea abia peste luni de zile sau chiar mai mult.

Exista si cazuri in care masina nu a fost afectata deloc, si singura neplacere a fost intarzierea livrarii - sper din suflet sa ma aflu si eu in aceasta situatie.

 

Ma deranjaza foarte mult faptul ca am fost informat de aceasta problema la mai mult de o luna dupa ce masina trebuia sa fie livrata, si abia dupa multe insistente si inclusiv mail catre VW Customer Care. Ma deranjaza de asemenea ca nu pot sa dea absolut nicio data estimativa cu privire la incheierea verificarilor si informarea mea asupra situatiei, in afara de "ar trebui sa ajunga pana la sfarsitul programului Rabla".

Inteleg ca nu te poti pune cu natura, inteleg si faptul ca actiunea VW este acum de tip "best effort" si incerc pe cat posibil sa imi pastrez rabdarea, sper sa fie si ei la fel de intelegatori si cu bun simt daca va fi nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti in vedere cand se cere transport de la curtici catre bucuresti cel putin la PBN exista o zi anume / saptamana din ce am inteles. adica nu in fiecare zi se cere transport.

 

Marti sau miercuri se intocmeste un borderou cu ce masini trebuie sa vina pentru saptamana viitoare si firma de transport Lagermax are termen 2 saptamani sa o aduca.

 

Daca se nimereste ca masina voastra sa ajunga pe trailer doar cu masini de bucuresti , transportul dureaza mai putin, intre 2-3 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai transportul fizic dureaza 2-3 zile, dar mai adaugi 1-2 zile pt acte si inca o zi pt verificari tehnice si livrarea masinii catre client. Una peste alta cam o sapt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mno, săptămâna confirmată 39 a sosit și mașina mea abia acum are serie de șasiu și motor. Estimarea dealerului e că mai durează 2 săpt până o primesc. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@1-Q: io cand ti-am zis in august ca sunt slabe sanse s-o primesti mai repede, nu din rautate ti-am zis :) Daca aia ti-au scris in contract saptamana 42, poate o primesti in saptamana 41, desi m-as mira. Tu tot ii dadeai inainte cu ti-or confirmat-o pentru saptamana 39, ca poate o iei in 38 :) Stiu cum ii, ca fiecare zi trece greu, insa stii vorba aia: "tre' sa speri la ce-i mai bine, da' sa te pregatesti pentru cel mai rau"

Las' ca dupa ce iei cheile in mana, nu mai conteaza o saptamana sau doua mai repede, sau daca ti-au dat-o la timp. Un singur lucru: verifica, daca ti-ai configurat-o tu si n-ai luat-o de pe stoc, sa aiba toate dotarile pe care le-ai bifat. Autoworld are istoric de a "uita" diverse optionale; avem colegi din Cluj cu masini noi comandate la ei care au avut scandal din ziua 1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comandata pe 4 iulie - saptamana 27

Saptamana de livrare in sistem 38 care pe parcursul saptamanii 38 a devenit 39 ;).

Livrata pe 25 septembrie - saptamana 39. 

 

Terment de livrare in contract - 12 saptamani. 

 

Referitor la verificarea optionalelor, eu va sfatuiesc sa apelati la colegul cu acces la Partslink24.com sau sa platiti o zi de acces. Pe baza seriei de caroserie se pot vedea toate echipamentele montate pe acea masina, inclusiv data fabricatiei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!