Jump to content

Ulei de motor Pennasol


golf3ale
 Share

Postare recomandată

Salutare,

a folosit cineva ulei de la aceasta firma?Daca da,cum se comporta?

INfo aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dany@TuningCars

si de ce nasol ? nu am inteles aluzia...

eu il folosesc intr-un service de mai bine de 1 an si inca nu am avut probleme cu acest ulei care este 100% nemtesc

Modificat de forceturbo
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

numai de bine am auzit si eu despre acest ulei.  De la utlizatorii de Dacia 1310 pana la cei de Passat PD 

 

Din ce stiu preturile sunt undeva la 100 lei / 5l ulei 505.01 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

atentie la uleiurile ietine made in Germany, exemplu Pennasol: este o combinatie de uleiuri reciclate, are in "spate"  Mineralöl-Raffinerie Dollbergen care numai cu asa ceva se ocupa; nu numai uleiul e reciclat, dar si denumirea producatorului, acum se numeste AVISTA OIL... :)

 

http://www.mineralöl-raffinerie.de/ 

 

asa numitul ulei german poate fi uneori un ulei romanesc reciclat , preluat de la firme (ex.Electrocentrale) sau colectat din service...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Site-ul spune totul despre acest brand. Eu nici gratis nu as baga asa ceva in motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si credeti ca ceilalati producatori nu folosesc uleiuri reciclate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toata lumea foloseste acest gen de uleiuri de peste 10 ani.Asta nu are legatura cu produsul final.Ce fierul ,plasticul ,sticla ,anvelopele nu se recicleaza?

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu toata lumea foloseste si nu toate uleiurile au baza ulei refolosit - re- rafinat; se observa de regula in fisele de securitate MSDS, la capitolul Compozitie chimica;

posibil sa fie ulei reciclat mai degraba la "amestecatorii" de uleiuri care nu afiseaza nimic in MSDS; un "amestecator" independent producator de uleiuri "originale", "made in Germany",  are vreo 50 sau mai multi furnizori de uleiuri;

la restul (cu rafinarii care produc materia prima din "crude oil") apar bazele: minerale, HC, PAO;

e drept ca unii aditivi fac minuni in orice baza, reciclata sau nu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toti incearca o scadere de costuri... si sigur toti folosesc ( in proprtii variabile) materii prime reciclate. Sunt directive UE impuse.  asa ca..... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pennasol este un ulei bun sau cel putin era..asta pana prin Ianuare 2013..Am folosit la un Reno pe benzina,iar masina s a comportat excelent.Acum m am dat pe Addinol :).

Modificat de golf3ale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate e altceva decat Pennasol (full reciclat :)  )

unde gasesti Addinol ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!