Jump to content

cassesco
 Share

Postare recomandată

Astazi am fost la R.A.R pentru eliberare C.I.V...doar ca acolo am intampinat o problema:au gasit codul motorului dar nu si seria....au cautat in portbagaj dar tot nimic...intr-un final m-au trimis la reprezentanta vw unde sa cer o verificare daca motorul este cel original sau daca a fost schimbat,cei de la reprezentanta sa imi dea o hartie semnata si stampilata cum ca "noul" motor corespunde normelor din acte (pret 2 mil)...ceea ce mi se pare o prostie.Din cate am citit pe aici unele motoare mai vechi nu au si seriile trecute pe ele...ce e de facut ? mentionez ca masina e vw polo 6n cu motor 999cmc 50cp cod motor AER

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteau sa-ti treaca in CIV motor fara serie ! Sau au constatat ca, codul de motor trecut in actele de afara nu corespunde cu ce e pe masina si atunci au dreptate !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu nu..ei nu au gasit absolut nimic...au gasit AER codul motorului nu si seria...si mi sa parut putin ciudat ca m-au respins din start...din cate am inteles nu toate motoarele de vw au si seria pe ele...ma rog poate nu m-am documentat suficient...maine am programare la reprezentanta..sper sa o scot la capat....dar repet cred ca putea fi rezolvata si fara reprezentanta vw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu se mai vedea seria motor si m-au trimis la un notar sa fac o declaratie pe proprie raspundere ca nu a fost schimbat motorul. Atat. Poate pe acolo functioneaza aia de la RAR dupa alta legislatie. Pe CIV au scris dupa aia ca seria motor nu poate fi poansonata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Functioneaza dp foarte mult zel....si au o placere deosebita sa te puna la cheltuieli aiurea...sa nu mai vorbim ca ma certa ca am servodirectia stricata cand masina nici nu are asa ceva(razand asa precum cioaca la arest)...da ma rog...asa sunt unii,poate astepta ceva...dar nu de la mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum va ziceam...azi am fost la reprezentanta...totul a fost super ok...cei de acolo s-au purtat minunat iar masinuta are totul original...mi-au explicat ca motorul e piesa de schimb la fel ca orice alt buton de pe masina si nemtii nu mai trec seriile pe ele ci doar codul...dar ma rog,daca asta e procedura la noi in Romania asta am facut...acum am toate actele necesare semnate si stampilate...astept o noua programare la RAR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum,pe bune, nu mai au motoarele de masini o serie?!  eu am AEX,tot 6n,iar seria se afla pe partea laterala-dreapta a blocului,sub carcasa termostatului de apa. in CIV,in  CI apare seria compusa din VW si niste cifre. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi la RAR au gasit si eticheta cu toate datele in portbagaj....dp ce prima data nu au vazut-o si m-au trimis la reprezentanta unde am dat 2 mil (degeaba) ... mai are rost sa mai zic ceva ? cred ca nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

unde se afla eticheta aia ? in ce parte a portbagajului ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sub roata de rezerva sau langa ea. Intai ridici capitonajul-podeaua ca sa ajungi la roata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine eticheta se gaseste in interiorul portbagajului in spatele sistemului de iluminare a nr de inmatriculare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am achizitionat un 6N, tot 999cm3, 37kW, 1998. Nu am gasit seria motorului, am o eticheta in portbagaj dar nu i-am dat ff mare importanta. In cartea masinii [de germania] la ce rubrica este trecuta seria? daca este trecuta...].

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

cum ti-au explicat la rar ca motorul este consumabil(asa explicatie am primito de la RAR) au spuso bine! nici eu nu am serie doar cod motor AUD! cei de la tine au mai dorit sa bage ceva banuti la buget si prind tot ce le este la indemana.

 

ps. pe eticheta este seria de sasiu si dotarile, nu are ce cauta cea de la motor! dar nu inteleg ce mai vrei sa cauti daca cei de la reprezentanta ti-au clarificat problema??

Modificat de christensen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu un polo 6N din 96 motor de 1098cm3 iar seria de la motor nu se mai vedea. S-au chinuit baietii de la RAR cu o perie de sarma sa curete locul unde era trecut dar tot nu l-au descifrat. Pana la urma dupa 10-15 minute de insistat cu peria si cu lavete au renuntat si au scris ca seria nu mai poate fi cititia si asta fara sa ma trimita nicaieri si fara sa le dau nici o atentie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la fel a fost si la mine si pana la urma mi-au scris ca nu poate fi pansoanata dar de trimis la reprezentanta vw nu am scapat...ulterior nici nu i-au interesat hartiile de la reprezentanta dar asta asa ca sa imi arate cat sunt de jegosi si sa ma puna pe drumuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!