Jump to content

Computer Bord Minidot Vs. Maxidot


raduking
 Share

Postare recomandată

Evident ca mai sunt necesare, pe langa instrument cluster - care este plug&play, si o modalitate de control a computerului de bord (ori maneta de la stergatoare care sa aiba butoanele sus, jos si reset, ori volan cu controale multifunctionale) dar si un calculator coloana care sa suporte computer bord (si dupa caz, sa suporte controale pe volan).

Daca masina are cruise control atunci este necesar doar instrument cluster-ul si o maneta de stergatoare care are butoane de computer bord.

Si in plus la toate acestea, mai trebuie efectuata activarea computerului de bord, cu ajutorul interfetei VCDS.

Modificat de mars01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Activarea se face din Modulul 46 Confort, deoarece altfel nu apare meniul Settings.

post-1671-0-38870100-1327326570_thumb.jp

post-1671-0-54313800-1327326578_thumb.jp

post-1671-0-64196700-1327326586_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Activarea se face ca mai sus pentru cei care au modul confort pe 23 bytes.

Pt cei care au modul confort pe 19 bytes, optiunea Confort Function (care implicit este dezactivata, bitul 0 fiind in 1 logic) se gaseste la Byte 06, bit 0.

Cu mentiunea ca la mine, modul pe 19 bytes, degeaba am activat Confort Function, tot nu reusesc sa intru in meniul de setari.

Modificat de mars01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tuturor.va adresez o intrebare legata de maxidot,dupa ce ama scimbat meniul din germana in engleza cu VG-COM cind pun contactul nu imi mai afiseza mesajul de "drum bun" stie cineva de ce sau am facut eu ceva pe acolo

va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,o intrebare cam idioata,dar nu imi dau seama.La Octavia RS la punerea contactului exista o voce "Testing...",si la Audi am vazut,dar la Golf nu,si era un Golf GTI,care e diferenta? Maxidot/minidot,conteaza asta sau e doar o setare de computer?

Ca sa se inteleaga: De ce la Golf nu exista fratilor voce de femeie in masina? :sly: :icon_cheesygrin:

LE:cred ca mi-am dat seama ca e de la detector radar,o pierdere momentana de memorie :)

Modificat de marcos28
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca da..... si Octavia e "muta"..... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

......... De ce la Golf nu exista fratilor voce de femeie in masina? :sly: :icon_cheesygrin:

......

OT: Depinde cu cine mergi in dreapta :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OFF:Adevarul e ca numai femeia se aude in masina :))

ON:e mult mai interesant Maxi dot :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand ma pun in miscare, km masinii se transforma si imi arata in mile viteza cu care ma deplasez/rulez ,cum anulez va rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din BC poti seta din Units km vs mile, respectiv grade C vs F.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

as vrea sa imi montez si eu computer de bord la masina ... in prezent avand bord fara nimic mi-am montat volan multifunctional deci as zice totul este pregatit. Am gasit un bord cu codul 3c0920 871 dar are 43k km eu avand 70k ce trebuie facut dupa ca sa imi apara km masinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se modifica cu o interfata care poate face asa ceva. Ori un Commander destept ori altceva..... ori te duci la cineva care are asa ceva si iti face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt aceasi situatie, am mers in targul din Vitan la unul din magazinele alea cu alarme etc. Un tip pe nume Costica a dezlipit cipul care stocheaza nr de km si l-a programat serial cu noul nr de kilometri. Era cam surprins ca ii ceream sa creasca nr de km :lol: .

Modificat de mars01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.am o problema nu mi se m ai deschid usile de la telecomanda doar cea de la sofer si stiu ca din computerul din bord trebuie facut ceva dar nu imi dau seama ce. Ma poate ajuta careva cu ce setari trebuie facute?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai activat Selective opening - debifeaz-o. Ti-am scris la celalalt post.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut colegi!

imi spuneti si mie... pana la urma cum ati rezolvat problema....sa nu mai apara distorsuni pe BCC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut...am si eu o intrebare si poate cineva poate sa ma lamureasca!am un passat din 2006 fara BC si as vrea sa pun unu!pt un minidot imi trebuie doar maneta de la stergator cu functia de BC si modificarea din soft sau imi mai trebuie si alte chestii!???multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai tempomat (Cruise Control) trebuie sa schimbi modulul de coloana (Column Module), maneta stergator, instrument cluster si sa faci setarile soft cu VCDS-ul.

Daca ai tempomat (Cruise Control) atunci modulul de coloana are si functia de computer bord. In acest caz ai nevoie de maneta stergator cu butoanele pt BC si mai ai nevoie de un instrument cluster care sa suporte computer bord (fie minidot, fie maxidot), plus setarile software.

Eu cand am activat BC-ul am cumparat si un IC Maxidot fiindca am zis ca daca tot fac modificari sa merg pana la capat. Dar la un moment dat a trebuit sa montez IC-ul original (din cauza asigurarilor) la loc si desi setarile au ramas pt BC acitv, nu a functionat. Deci nu poti folosi IC-ul vechi.

Modificat de mars01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-96689-0-45908600-1343147445_thumb.j Modificat de GNI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si unde ai vrea sa iti afiseze toate info daca nu ai display mare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Initial nici eu nu am avut BC pe masina. Dupa cum am spus, eu am incercat sa vad daca merge BC-ul si cu bordul vechi si nu a mers. Imi pare rau dar se pare ca ai nevoie si de un IC nou.

Daca tot vrei sa faci investitia poate te indrepti catre un IC model nou (cel alb-negru sau cel color). Doar ca daca montezi un IC nou acesta nu este chiar plug & play si trebuie facute modificari la conector. Gasesti informatii pe forum cu privire la operatiune.

Modificat de mars01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles...multumesc pentru lamuriri!sa vad ce gasesc si la ce preturi un IC cu maxidot color sau nu!daca gasesc la un pret bun ma bag,daca nu...sa mai astepte!ms inca o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Instrument cluster color Passat B6 TDI, aici. Unul care cred ca este alb - negru, aici. Un instrument cluster Maxidot (cel rosu) te duce undeva la 600 RON.

Modificat de mars01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mars01 o intrebare am:

- eu pe masina mea am maxi dot, daca mi-as pune unul color cum ai postat tu mai sus, merge pus pe masina mea? trebuie alte modificari? Kilometrii ii va afisa tot pe cei care ii am momentan sau imi vor afisa alti kilometrii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!