Jump to content

Golf 7 - Configurare


Ioana
 Share

Postare recomandată

Cum este 1.0 la VAG ca zgomot in functionare?

Pana acum am condus L3 de la Toyota si Opel si nu m'as impaca cu sunetul acela.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-l auzi.Cateodata in stationare nu iti dai seama daca merge sau nu.VAG-ul face o antifonare perfecta.Chiar si la drum lung de abia il auzi cand toarce cand il turezi.

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Izolarea fonica este buna la 1.0 tsi dar uneori se simt vibratii la relanti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La nivelul de echipare Comfortline, pentru Variant, exista acele LED-uri in plafoniera fata care lumineaza difuz noaptea? Dar luminile pentru picioare in fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Nu am unde sa intreb ca s-au inchis topicele respective. Din ce an golf 7, a avut motorizari euro 6 ? Din ce an au adblue tdi-urile ? Ma intereseaza in special 2.0tdi 150cp si de ce nu 1.6-le de 110cp. MS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Marcel Onofrei

Salut, 

M-am hotarat sa mi cumpar un Golf 7 1.5 TSI 150 HP Highline DSG cu urmatoarele dotari:

2 Interfete USB

Aer conditionat automat Air Care

App-Connect

Active Info Display.

Drive Net

Faruri LED TOP

Interfata telefonie Convenience

Keyless Access

Lampi spate rosu inchis cu LED si

Oglinzi exterioare rabatabile electric

Pachet R-Line „Exterior" pentru faruri

Pachet drumuri grele

Pachet iarna

Pachet lumini si vizibilitate

Park Pilot 

Discover Media

Traffic Jam Assist, Rear Traffic Alert,

Volan multifunctional piele incalzit

 

Vreau sa va intreb daca chiar merita AID cu Discover Media, pentru ca sunt sceptic in privinta lor. Adica eu stau cam 95% din timp  in oras si nu voi folosi niciodata navigatia, mai ales pusa pe AID. Imi puteti da niste pro si contra AID-ului?

Cred ca masina imi va veni cu prima generatie de AID si nu cu a doua care dupa parerea mea e mult mai ok fata de prima. Am uitat sa intreb dealerul si de asta astept raspunsurile voastre. Pe yt am vazut ca de vreo luna si Tiguanul vine echipat cu a 2 generatie de AID. 

Astept si niste pareri asupra configuratiei in general, ce sa mai scot sau ce sa mai pun? Eu cred ca e o masina echipata corect.

Inca o intrebare, la aceasta motorizare, voi primi suspensie multilink?

 

Multumesc mult!

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, vei avea multilink si e pacat sa o "strici" cu pachetul de drumuri grele. In rest, AID e chestie de gust, e alegere personala, la fel ca restul configuratiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pachetul de drumuri grele e cvasi-inutil, mai ales daca mergi doar in oras. Nu face masina mai “rezistenta” sau ceva de genul ci doar o inalta. Ea oricum e destul de inalta si cu ceva grija nu ar trebui sa ajungi in vreo situatie unde sa atingi ceva cu ea si daca ajungi in aceea situatie (pante / borduri foarte mari) inseamna ca oricum nu aveai ce cauta acolo cu ea in primul rand. Plus ca mai si accentueaza ruliul pe o masina care sta destul de ok pe curbe. Eu conduc de ceva ani masini cu suspensie sport din fabrica si nu am avut nicio problema cu inaltimea masinii...

AID-ul exceleaza doar prin faptul ca iti poate afisa harta de navigatie in bord. Dar daca folosesti Waze sau nu prea folosesti navigatia in general e doar un gadget cu care te vei juca putin la inceput si apoi il vei lasa intr-un singur mod de vizualizare si nu te vei mai atinge de el. Asta venind din partea unuia care are bord digital pe masina (din afara grupului VAG) cu diverse moduri de afisare dar care nu poate sa afiseze harta.

Probabil te va ajuta la revanzare si, daca bugetul iti permite, e mai ok sa-l ai si sa nu-l folosesti decat sa-l vrei si sa nu-l ai. Daca esti la limita bugetului, nu folosesti navigatia si nu te intereseaza un gadget in plus se poate si fara el.

Interfata de telefonie Convenience nu stiu ce e si masina oricum are bluetooth asa ca nu stiu ce aduce in plus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Convenience iti amplifica semnalul Gsm prin intermediul antenei exterioare, recomandabil pentru parbriz incalzit, care bruiaza semnalul obisnuit si permite incarcarea wireless a telefonului, daca tin minte exact.

Modificat de dercos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marcel Onofrei

Mersi pt raspunsuri,

Pachetul ala pt telefon Convenience, e de fapt incarcare wireless. Cred ca poate sa includa si restul, cum a zis dercos mai sus.

@Rave ai explicat super cum sta treaba cu AID-ul, de asta mi-e frica si mie, ca ma joc cu el cateva saptamani maxim si dupa il pun intr-un singur afisaj si aia e, dar treaba cu revanzarea m-a pus din nou pe ganduri.

Vis a vis de pachetul de drumuri grele, in mare sunt de acord cu voi, ca nici cu actualul golf nu am atins pe nicaieri cred, dar merg pe niste drumuri destul de proaste, iar autoritatile locale nu iau nicio masura si nu cred ca in viitorul apropiat vor lua. 

Modificat de Marcel Onofrei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca folosesti CarPlay sau Android Auto telefonul trebuie sa stea legat prin cablu, timp in care se si incarca, asa ca incarcarea wireless e mai mult pentru pasageri si, avand in vedere ca telefonul trebuie sa stea acolo ca sa se incarce, e mai incomod de folosit. Nu e ceva ce as pune pe masina din proprie initiativa :) 

Daca e necesar pentru a lua parbrizul incalzit, desi am parbriz incalzit pe e-Up! si nicio problema cu semnalul, atunci aia e...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca esti in Iasi, ai ierni mai serioase, zapezi, frig.. eu zic ca echiparile pt iarna sunt mai utile. 

As scoate AID, Navigatia cu Discover Media si Drumuri grele si as pune incalzire stationara, parbriz incalzit,  etc.

In loc de drumuri grele poti lua la nevoie un scut de metal after-market dedicat pt Golf (desi nu vad nevoia, masina e suficient de inalta)

In loc de navigatia dedicata , pui oricand telefonul cu ce navigatie vrei tu (Waze ,iGo, Sygic) si navigatia o folosesti de 2-3 ori pe an poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marcel Onofrei

In aceasta configuratie, masina imi va veni si cu Trafic Sign Recognition? Pentru ca nu-l vad pe nicaieri in configurator. Sau cum il activez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu nu e o optiune disponibila in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marcel Onofrei

Din ce am vazut pe youtube, daca masina e echipata cu camera pt Lane Assist, se poate activa prin OBD sau alte cai mai neortodoxe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat banii pe Discover Media si nu merita. E buna, isi face banii dar Waze face mult mai mult. In curand ca veni 5G Android Play...

Chiar recomand incalzirea stationara, aia e geniala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu incalzire stationara si va spun sincer ca o folosesc zilnic din Octombrie cand temperaturile dimineata au scazut sub 7 grade. O data avut asa ceva, nu as mai lua o masina fara, atat de mult creste confortul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde. La benzina se face cald in interior in cateva minute, sunt preferabile parbrizul, volanul si scaunele incalzite. Un volan ramane rece chiar daca in habitaclu e cald, e mai bun confortul in cazul unui volan cald cu aer rece, decat al unui volan rece cu aer cald la interior. Similar in cazul scaunelor.

In plus, parbrizul incalzit e mai avantajos vara, reflecta mai eficient radiatia termica solara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
bbogdanmircea

Salutare, aveți idee care e faza cu Golful la 11900 euro de la Rabla? E un model special ptr Rabla având în vedere că motorul de 1.0 85 cp nu se poate alege în mod normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Iata care este faza (scrisul cu litere mici): "Prețul este valabil cu finanțare prin leasing financiar sau credit de la Porsche Finance Group, include un bonus de 4% și implică încheierea asigurării CASCO prin Porsche Asigurari.".

   Totusi este un pret bun-11900 euro cu TVA inclus=pret de Skoda Rapid-, iar motorul nu este de aruncat.  175 Nm de la 2000 rot/min., 11,9 sec pana la 100 Km/h, 180 Km/h viteza maxima, 85 CP de la 5000 rot/min. O fi el chel line, dar are totusi Front Assist, computer bord, AC. 

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Deci daca ma duc cu 12k euro si un tichet Rabla nupot sa-l iau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Daca dealerul vrea sa-l vanda, are destula marja de profit incat sa lase 4% din pret si fara sa-l iei in leasing. Parerea mea este ca ai putea sa-l iei cu 12000 euro dar apeland la bunavointa dealerului. Te refuza unul, mergi la altul, dar ar fi bine repede ca nu stim cat mai tine rabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salutare 

In curand o sa intru in posesia unui golf 7 din 2016 si in configuratia de pe factura masinii apare optiunea "4GW Parbriz incalzit cu reflexie radiatii infrarosii - 308euro". Voiam sa va intreb de unde se activeaza incalzirea parbrizului, nu are buton separat pe climatronic si nici prin meniul de la unitatea multimedia nu am gasit nimic (nu am avut timp sa studiez ff mult meniul).

Se activeaza cumva daca apas pe butonul "MAX" de pe clima?

Ma gandesc si la varianta ca a fost optiunea platita si au "uitat" sa o puna pe masina, cu toate ca e putin probabil...

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt doua moduri:

Privit din exterior parbrizul incalzit are un tratament al sticlei ce ii ofera o tenta mai deschisa, cu reflexie.

La interior apesi butonul menu al climatronicului si apoi apesi pictograma parbrizului (cea din mijloc).

Nu e eficient decat la temperaturi apropiate de 0 grade, la -10 grade e inutil.

20200220_103011.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!