Jump to content

Golf 7 - Configurare


Ioana
 Share

Postare recomandată

Motorizarea de 1.2 TSI a fost scoasa pentru echiparea Highline.....

 

Bine ca am apucat :D Nici 1.4 TSI nu mai e decat in varianta cu DSG.

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vor reaparea odata ce se trece la 1.2 TSI 110 90 si 110 cp Euro 6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 caiuti in plus. Aveti idee ce se modifica la motor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceva la soft probabil, altceva nu vad...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si noxe teoretic, din moment ce isi schimba norma de poluare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa 1.2 TSI 110 CP apare 1.4 TSI 150 CP, tot euro 6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil zilele astea se va updata configuratorul si de la VW. La Audi deja s-a introdus 1.4 150 CoD (cylinder-on-demand) in configurator.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca o sa fie interesant 1.4 de 150 cai pe Golf. Dar spunea cineva pe un alt topic, sa dai aproape 30k pe un golf 1.4 bine echipat...parca e prea de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

io' eram ala :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne bucuram ca ti-a venit mintea la cap! :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stai ca 29k dai pe 1.4 tsi 150 dsg (inca nu a aparut la G7 in configurator, dar va fi cu aproape 1900e mai mult decat 122 dsg), R-line interior, exterior, pachet technology (keyless, alarma, faruri xenon simple, led pe spate), drl led si afs sunt inca 400e, rear view, composition media, incalzire scaune, privacy si jante 17" cu suspensie sport si selectare mod de condus.

 

Pachetul R-line este cel mai mult la 1500euro pt ca nu poti lua ca la nemti separat. Daca mai adaugi jantele+ suspensia inca 750e inseamna deja 2250e daca vrei R-line.

Adica sa nu mai arate ca toate Golf-urile de flota :)).

 

Din pacate as fi preferat 1.8TSI pe Golf in loc sa bage pe gat acest 1.4 ACT (la nemti exista optiunea fara act mai ieftina cu 400e). 1.8tsi manual pe Golf si era interesant, asa invita sa te uiti la restul marcilor din VAG pt un motor intre 150 si 220cp.

 

Da, la 29k poti lua GTI manual cu strictul necesar (eventual 2 usi), insa nu toti vor si consumul de 2.0.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volanul ăla încălzit era exact ce-mi lipsea... :)) Am doi colegi la muncă care încearcă să mă sîcîie mereu, că panaramele lor de Hyundai-uri au volanul încălzit și Golf-ul meu nu... 

 

@dadu: nu lui VictorGolf trebuia să-i vină mintea la cap, el mie încerca să-mi bage mințile în cap... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri, uitandu-ma pe site-ul VW, la sectiunea 'autovehicule cu livrare imediata' am vazut niste oferte foarte interesante. Adica 2.0 TDI destul de echipat pe la 23k, cu un disount de aproape 2.5k inclus. Astea sunt masini comandate de dealer si care sunt pe stoc dar nu mai sunt, conform legii noi? Sau care e treaba cu ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care lege? Ala e discount-ul pe masinile respective s-atat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

distrugatorul

masinile alea au anul de fabricatie 2013..si e normal ca dealer-ul sa vrea sa scape de ele mai repede..sunt pe stoc de anu trecut

masinile alea au anul de fabricatie 2013..si e normal ca dealer-ul sa vrea sa scape de ele mai repede..sunt pe stoc de anu trecut

stie cineva cand apar motorizarile euro 6 pe golf 1.6 tdi (in afara de varianta bluemotion care e deja euro 6) si 1.4 tsi? Parca din sept 2014 e obligatoriu euro 6..nu? Cand va fi obligatoriu vor fi iarasi discount-uri la masinile pe stoc cred..pt cei care vor dori euro 5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi The_Ego, ideea e ca nu stiu daca e EURO 6 (scriu de pe telefon) si deja e discountata, greu de crezut ca mai poti negocia... Oricum, arata bine si foarte dotata, DCC sau trapa si era super[emoji573]

 
Este Euro6. Se mai poate negocia si de pe stoc. Ceri oferte pt ea de la Nurvil, Midocar, PBV si se vor intrece in oferte. Sigur ca nu vor fi mari, insa la mine s-a putut negocia si masina a fost luata de pe stoc.
 
DCC si trapa nu vor fi niciodata pe stoc decat daca se razgandeste cineva care a comandat masina. In rest dupa cum ai vazut sunt configuratii standard, de obicei cele mai bifate de clienti.
Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

distrugatorul

The_Ego

Ai vazut oferta Audi a3 1.2 tsi 110 cp la 18500? e reala? cu toate ca nu m-a impresionat motorul asta...la banii astia l-as lua fara sa clipesc...am vazut oferta la nurvil

Modificat de distrugatorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E in programul "primul meu Audi".

Nu stiu daca ai observat insa singura optionala care se poate pune este roata de rezerva de dimensiuni reduse.

 

Un Audi chel dupa mine este cat se poate de urat/gresit ales. In definitiv vorbim de aceeasi platforma, aceleasi motoare. Diferentele se fac la peste 30k unde optionalele Audi pot sa se faca remarcate. Ca fapt divers 1.2 si 1.6 au tot punte la A3 :))

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

distrugatorul

1.2 o fi motor euro 6? am vazut ca e trecut la 110 cp (sincer nu prea m-a impresionat motorul asta pe golf dar pe audi parca as face un efort :))) nu cred ca ar fi mai chel decat un golf 7 comfortline...nu? ce spui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer alege intai motorul care iti convine, nu brand-ul de pe grila. Se vede un Audi ieftin (lipsa xenon si stopuri led, climatizare manuala, jante 15" si interiorul e spartan rau nici macar nu are bluetooth, computer de bord monocrom). 

Ai zis ca nu iti place 1.2tsi si e pacat sa faci un compromis important pt ce?

 

Ecran escamotabil, design-ul minimalist al plansei de bord si cele 4 cercuri. Da, arata bine insa la 18-20k exista varianta mai bune si mai dotate.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu inca n am inteles daca aia 18k sunt cu sau fara TVA. Ultima data cand am verificat ( oferta+simulare+test drive) cel mai chel a3 era undeva pe la 24-25k euro. Dar chel ca Vin Diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EUR 18.476,-

Toate preturile contin TVA, daca nu este specificat altceva.

 

E oferta pt ca "Primul meu Audi A3 "si pt ca nu se poate pune nimic pe el :))

 

Suntem off topic pe aria de G7 :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce dotari are BlueMotion? Si de ce se plateste taxa de inamtriculare pt 1.6 TDI 110 CP, nu e EURO 6?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de scaunele ErgoActive, trecand peste faptul ca arata foarte bine (cel putin cele din fata, cu bancheta e discutabil), exceleaza si la capitolul confort?

Functia de masaj ma lasa rece, insa reglarea pe 14 (parca) directii e foarte OK, la fel si functia de incalzire.

Nu sunt fan (scaune) piele, si ma ingrijoreaza ca bancheta din spate pe CL + ErgoActive e partial acoperita de piele, si s-ar putea zgaria montand si demontand scaunul de bebe (deocamdata unul, posibil doua pe viitor  :) ). E justificata temerea mea? 

M-ar interesa o parere din partea celora care au ales si folosesc aceasta optiune. 

Mersi.

Modificat de iou.paul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de scaunele ErgoActive, trecand peste faptul ca arata foarte bine (cel putin cele din fata, cu bancheta e discutabil), exceleaza si la capitolul confort?

Functia de masaj ma lasa rece, insa reglarea pe 14 (parca) directii e foarte OK, la fel si functia de incalzire.

Nu sunt fan (scaune) piele, si ma ingrijoreaza ca bancheta din spate pe CL + ErgoActive e partial acoperita de piele, si s-ar putea zgaria montand si demontand scaunul de bebe (deocamdata unul, posibil doua pe viitor  :) ). E justificata temerea mea? 

M-ar interesa o parere din partea celora care au ales si folosesc aceasta optiune. 

Mersi.

 

Mie si bancheta im place cum arata. Cred ca schimba cu totul interiorul, scaunele ErgoActive + pielea/sintetica/naturala, ce-o fi, care se pune pe usi daca se alege acest tip de scaune. Eu, dupa 22 de zile de folosire si 2000 km parcursi, spun ca este o optiune ce trebuie bifata, mai ales ca este la pret foarte bun. Pozitia la volan este ultrasetabila, pentru o masina de clasa lui Golf (si cred ca nu numai), suport lombar foarte bun, ajustarea sezutului pe lungime si a unghiului de inclinare iarasi este un mare plus. Sunt utilizatori care s-au plans aici pe forum cum ca la drum lung piciorul stang le doare/amorteste de la suportul lateral al scaunului. Eu pana acum nu am simtit asa ceva, depinde, cred si de kg, pozitia la volan, inaltime, lungime picioare, etc. Functia de masaj mi se pare in regula, a fost o surpriza placuta pentru mine, mai ales dupa ce am citit pareri cum ca ar fi foarte foarte slaba...Nu contest, poate un S- Class de la Mercedes te maseaza mai bine, dar eu sunt multumit cu ce stie. Incalzirea este foarte rapida, dupa 30-40 secunde deja se simte.

Nu am scaun de bebe, pe partea aceasta nu ma pot pronunta.

 

Video cu scaune Ergo Active

http://www.youtube.com/watch?v=uFG5OnlN-9E

Modificat de DDoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!