Jump to content

Golf 7 - Configurare


Ioana
 Share

Postare recomandată

De acord cu DCC-ul si oglinzile. Trapa eu zic ca merita la Variant, unde este panoramica.

 

Ciudat ce zici cu volanul cu padele. Nu poti sa iei volanul in 3 spite si cu comenzi si padele? Parca nu era legata de nimic altceva optiunea aia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tin sa te dezamagesc, ce e pe hatchback nu e panoramica. Asa arata la exterior, dar dinauntru e ca una clasica (ceva mai mare, dar tot p-acolo).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu votez tot pentru DCC in loc de trapa. Pe langa cele 3 nivele de duritate Normal/Confort/Sport, vine si cu selectarea modului de conducere si... e adaptiva, asa cum spune si numele, deci ai un plus si la tinuta de drum.

 

Volanul in 3 spite cu padele poate fi ales in configurator, fara alta restrictie, si e doar 63 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, nu e in adevaratul sens panoramica

 

E si greu de implementat asa ceva pe un hatch, desi vechiul A3 avea asa.

2013_audi_a3-pic-5094549553396532800.jpe

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe hatch-uri, in general, am vazut ca se pune plafon panoramic de sticla fix (gen cum au francezii). :offtopic:

 

Legat de optiunea cu volanul cu padele, eu zic sa insisti la dealer sa o pui. Sigur se poate pune si la 60e, merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceea ce va spuneam este ca nu poti pune padele impreuna cu exterior R care te obliga si la interior R care are volan R

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti pune volanul cu padele impreuna cu pachetul de R-line interior pt ca cel mai probabil volanul de R-line deja le are.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

E si greu de implementat asa ceva pe un hatch, desi vechiul A3 avea asa.

2013_audi_a3-pic-5094549553396532800.jpe

 

 

Pe hatch-uri, in general, am vazut ca se pune plafon panoramic de sticla fix (gen cum au francezii). :offtopic:

 

E prea greu pentru VW ca Peugeot o face deja de 10 ani. :blush:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am comandat masina mi au spus ca o sa vina fara padele din cauza pachetului r-line interior si nu stiam ce legatura ar avea.... am renuntat la ele insa cand masina a sosit la dealer spre surprinderea mea a avut si padele:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt in asentimentul celorlalti cu schimbarile sugerate, dar parca as umbla si la culoare. M-am uitat la o groaza de alte G7 si am concluzionat ca in culorile inchise arata cel mai nashpa (o fac si mai mica). In plus se intretine foarte greu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vă salut... am inceput si eu "cercetarile" pentru viitoarea masina pe care sper ca o voi putea comanda in primavara, dar imi place sa studiez din timp pentru a nu-mi parea rau mai tarziu, si mai ales ca voi ține masina o perioada destul de lungă. Masina actuală e un Golf 5 Sportline, tot cu jante pe 17 după cum veti vedea ca am selectat si in configuratia de mai jos. Nu mi-a aparut in configuratorul online suspensia adaptivă, si nici nu stiu daca as alege-o pentru ca e si scumpă, si nu stiu ca fiabilitate/eventuale inlocuiri cât ar fi costurile.

Configuratia e următoarea

 

2.0 TDI 4motion, Highline, Iar ca optionale: R-line interior, R-line exterior, culoare albă, trapă, jante 17" Madrid, radio cd Composition media cu gps, rear view, faruri bi-xenon cu drl Led, stopuri LED, climatronic, alarmă plus, keyless, technology pack, oglinzi rabatabile electric.

 

Din ce stiam la pachetul R-line ar trebui sa vina standard niste jante pe 17 cum are si colegul de pe vwforum caruia din pacate nu i-am retinut user-ul, dar configuratorul online te obliga sa alegi un model, care a costat 500 de euro. Mi-ar placea si webasto dar din pacate costa enorm, si nu stiu cat de mult ar ajuta, avand in vedere ca masina sta in garaj (neincalzit intr-adevar)

Si o altă intrebare care m-a pus pe ganduri... care versiune merita luata... euro 5 sau euro 6? :) Mi-e frică sa nu fie mult mai sensibil DPF-ul la versiunea euro 6 sau alte probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0 TDI 4 motion, sincer trebuie sa fii pasionat rau sa dai spre 30 k Eur pe un Golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VictorGolf, din păcate a trecut de 30k... e 31600 fara webasto... Si apropo, la sfaturile colegului Golf7 r-line<> probaibl voi introduce in configuratie si sistemul Dynaudio... dacă-l are cineva pe masină imi poate da niste detalii despre el cum e in "viata reală"?

Dar un Tiguan sau Passat CC configurate asemănător, mai adaugă vreo 4000. Si pe lângă asta in Golf mă simt cel mai bine... Prefer un Golf foarte dotat in locul unui CC standard :)

Modificat de Golf TDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau poate omu are nevoie de TDI si 4x4, nu de spatiu mai mare sau lux...(gen masina mai mare)...

oricand as alege un hatchback echipat bine, decat o clasa mai mare echipata mai slab...doar ca sa demonstrez ca am dat X bani pe ea.

ce mor dupa conceptiile astea... 

scuze de OT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca problema era 4x4 aici, ca la pretul ala putea sa se indrepte catre un GTD de exemplu...

Jantele standard la R-Line inseamna ca nu poti alege altele, nu ca sunt gratuite, din pacate. DPF-ul o sa se comporte ca un DPF. Ai uitat senzorul de lumina, sau n-ai zis de el...

Cam asa ar trebui sa fie, nu?

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si totusi...sunt persoane care aprecieaza/au nevoie mai mare de 4x4 decat de cei 34(?) de cai suplimentari ai GTDului. si eu as alege 150 de cai si 4x4 in loc de 184 FWD. mai ales la cuplu de TDI. pt ca in multe cazuri ai mai mare nevoie de 4x4 decat de +34 de cai. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi-a aparut in configuratorul online suspensia adaptivă

Suspensia adaptiva nu este disponibila pe modelele 4motion, de aceea nu apare nici in configurator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan are dreptate legat si de pret si de configuratie. Problema e veche si raspandita la noi. Preferam masini cu "pretentii" dar zero dotari, in care daca te urci ramai extrem de dezamagit (eu asa am fost cand m-am urcat in A3/A4 variante de baza). Un G7 dotat f bine va depasi clar o masina cheala din clasa superioara, iar Golf TDI are o configuratie sexy. :)

 

Un GTD pleaca aproape de la pretul la care a ajuns Golf TDI dupa ce a configurat masina bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rave, da, aprox asa, doar ca fara pachetul asistență sofer, si cu trapă. Doar că in configuratorul online nu imi apare Dynaudio... sa fie o scăpare a sistemului? Sau e ceva incompatibil cu configuratia asta?

 

@Bogdan_wrc.... gandm cam la fel :) Si cu masina hatchback mai dotata vs masina clasa superioara spre standard si cu sistemul de 4x4 vs ceva putere in plus.  4motion e ceva ce imi doresc pe masina de cand am luat Golful V, si cred ca e singurul mare regret ca nu am avut pana acum.

 

Multumesc TudorM, avand in vedere ca voi tine masina o perioada lunga, as vrea sa fie deosebită, sa nu ma plictisesc de ea pentru ca nu are una sau alta.

Ma pune pe ganduri Dynaudio acum, de ce nu apare. Si apropo de GTD, pleacă mai de jos decat ce am configurat eu, dar prefer oricand 4x4 in detrimentul catorva cai :) Care pana una-alta daca o sa am vreodata nevoie, as putea sa-i adaug din soft... 

Modificat de Golf TDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil din cauza volumului mai mic al portbagajului pentru ca e diferentialul spate acolo. Asta e, sper să se audă decent sistemul Composition Media, daca ar putea cineva sa-mi confirme, ar fi perfect. La 4motion nu as renunta pt nici o altă dotare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte bine configurata, mai ales cu 4x4.

In privinta sunetului, e pacat ca nu poti alege Dynaudio, dar exista solutii AM prin care sa remediezi sonorizarea slabuta. Oricum, antifonarea mult imbunatatita fata de mk5 te va impresiona in prima instanta si s-ar putea dovedi chiar suficienta.

Ti-as recomanda totusi sa te orientezi catre o vopsea metalizata daca alegi sa tii masina o perioada indelungata. De preferat, o culoare deschisa.

Scaune incalzite nu vrei? Chiar parbriz incalzit?

Nu stiu cum e in cazul tau, dar eu unul dupa ce am avut trapa pe toate masinile, si cu toate ca sunt fumator, nu as mai lua trapa din simplu motiv ca nu o folosesc suficient. Suma de bani fie as economisi-o, fie, mai bine, as indrepta-o catre Discover Media.

Modificat de JUG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punctul meu de vedere e decent Composition Media, dar eu nici nu am pretentii prea mari la acest capitol. Pe de alta parte nici n-am auzit un Dynaudio de cand am Golful ca sa pot face o comparatie mai obiectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!