Jump to content

Golf 7 - Configurare


Ioana
 Share

Postare recomandată

Tare imi e ca e vorba strict de politica importatorului. Isi permite cand face afaceri cu statul sa scumpeasca preturile pt muritorii de rand. VAG aflat intr-o criza de incredere scumpeste preturile in Romania. Numai la noi se pot intampla asemenea ineptii.

 

Sincer merita luat la final de generatie daca urmeaza un facelift, exact cum G8 va fi, doar daca sunt reduceri serioase si nu mascate. Insa ei dau reduceri de 10% dupa ce au scumpit masina de la lansare cu 7%. Un black friday romanesc :RO flag:.

 

Cum a scris cineva mai sus ca un Golf R configurat la fel in Ungaria este cu 5000 euro mai ieftin, diferenta uriasa. La noi importatorul pune vreo taxa de lux pe Golf R de se ajunge la diferenta asta.

Masini mai scumpe, servicii post vanzare jalnice.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La VAG ori iei masina cand apare, desi nu au pret promotional, lanseaza un model nou si apoi cresc pretul, nu invers cum fac alte marci, ori la finalul de serie cand dau reduceri de cca 10%

10% o duda... eu am fost in ultima luna cand se putea comanda GTI 6 cu "banu' in buzunar" cum e vorba, sa fac comanda. Am primit imensa reducere de 4,5%, si mai primeam ceva gen 2% daca luam creditare de la PBN (ceea ce nu ma interesa), si pe care ar fi trebuit sa o dau inapoi in cazul unei rambursari anticipate. Thanks, but no thanks!

Pana la urma a fost mai bine asa (pentru mine), juma' de an mai tarziu faceam comanda de GTI 7, cu o reducere mai mare decat imi fusese ofertat pentru 6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca maresc preturile in asteptarea lui 1 Ianuarie, cand teoretic TVA va scadea cu 4%. Asa ca ce s-or fi gandit: doar nu suntem prosti sa avem 4% scadere (ca oricum stam super bine in lume in acest moment..) ! Ia sa scumpim usurel, a.i. la sfarsit sa ne dea cu 0% scadere efectiva (ba poate chiar cu +ceva ! )

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un aspect interesant pe care l-am observat pe configuratorul din Germania:

2im6vsj.png

Foarte fain sa ajungi sa comanzi o masina care are niste emisii incorecte. Acum macar nu e ca dieselgate, dar nici nu stii ce se va intampla. O comanzi si pe bani mai multi.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cum?! Ca dieselgate parca era doar la Euro5. Au recunoscut si pentru Euro6?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dieselgate e strict pentru emisiile de NOx si e legat de EU5. Probleme sunt acum cu emisiile de CO2 care nu sunt corecte si afecteaza toate motoarele curente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ah! M-am linistit, pai sa mergem cu bicicleta atunci iar ala care e curat sa ridice primul piatra se jos...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca fapt divers, am facut ITP-ul si, la relanti, cu motor rece (am un 1 km extrurban pana la statie) aparatul nici nu a depistat CO2-ul (statie noua, aparatura noua). Mi-a zis nenea ca si pe cel de la tigara il depisteaza dar la asta nu. :10[1]:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare si La multi ani tuturor!

Acum ca tot veni iarna au aparut si problemele cu duzele de spalare parbriz care se vor incalzite (deh, am platit extra pt pachetul de iarna) cand ele de fapt nu merg asa cum trebuie. Stiti ce trebuie sa fac pt a debloca circuitul pt spalare luneta? Dupa ce am turnat niste spirt duzele de pe fata merg, iar cea de pe.spate inca nu scuipa nimic....multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te ajuta diuzele incalzite daca nu folosesti un lichd de parbriz de calitate, sa nu inghete pe circuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lichid de parbriz de 28 lei din Auchan 3L mi se pare...deci nu am cumparat 5L la 5 lei...ce e drept e ca mai aveam f putin lichid de vara cand am turnat cel de iarna peste...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ca sfaturi de configurare intre dynaudio, trapa + ergoactive + volan incalzit si R-line int+ ext, scaune incalzite si jante 17 ce ati alege? Celelalte dotari sunt la fel.

A doua configurare este mai scumpa cu 500 euro. Eu am deja jante 18" asa ca nu ma pasioneaza asa tare cele de 17. Nici "suspensia sport" pt ca sunt doar alte arcuri si oricum vreau sa ajung tot la -30mm.

 

Prima mi se pare mai orientata spre confort si un interior mai calitativ, mai placut atat ca lumina cat si la auditie.

Desi nu are plafon negru, scaunele cu tapiserie din piele pe lateral, cotiera si fetele usi tot capitonate cu piele aduc un plus de calitate comparativ cu textilul de R-line.

Volanul poate fi inlocuit, la fel si pedalele.

Exteriorul evident este cel mai mare plus la R-line.

 

Personal cele mai mari dubii le am la fiabilitatea acelei trape pe 5 ani, mai ales pt ca este 1/3 din plafon. Cum va etansa, cum va rezista mecanismul mai ales ca avem si ierni care pot fi destul de severe. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ergoactive imbunatateste si bancheta din spate iar spatele scaunelor fata sunt tot cu piele (sintetica), este un alt aspect, durabilitate si usor de intretinut.

Numai dupa fetele de usi daca nu ar fi fost pachetul Ergoactive eu nu as fi luat Golf pentru ca este un plastic prea chior chiar si pe HL.

 

De diferenta de bani as lua neaparat pachetul asistenta sofer "Plus" (Adaptive Cruise Control si Front Assist), pachetul "iarna", as renunta la trapa si as pune navigatie (mica nu mare) si/sau suspensie DCC (dar inteleg ca tu vrei sa o modifici).

 

Finally Golf7? :) Ce motor?

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai depinde pana la urma de preferintele fiecaruia, in cazul asta de ale tale. :) Confort vs sportivitate. Scaunele Ergoactive aduc un plus de confort, sunt reglabile pe mai multe directii si au masaj. Pe de alta parte eu la GTI nu am simtit niciodata nevoia de scaune mai confortabile, nici macar cand am facut 7k km in 3 saptamani prin Europa. Nu as putea renunta in schimb la interiorul negru, eu prefer interiorul inchis.

Il convocam si pe Codrut intr-o seara, te sui in ambele si iti alegi cu care pleci. :lol:

Modificat de cris.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pachet Asistenta "Plus", pachet iarna, scaune ergoactive, trapa, dynaudio. De nu vroiai sa o cobori recomandam si DCC.

Eu nu-i vad rostul la R-line, mai ales exterior...Decat sa dai banii ca sa para a ceva ce de fapt nu este :001: ,... mai bine niste optionale utile pentru interior si nu numai, de care sa te folosesti, care te "ajuta" si te incanta zi de zi :001: . Masina o vezi / o traiesti din interior, exteriorul e pentru carcotasi :icon_rendeer:...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DCC si incalzirea in scaune in primul rand, după care trapa si navigatie.

R-line-ul merita mai ales pt ce mult mai frumos in interior, dar e chestie de gusturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era vorba de extra pe langa the usual suspects ca incalzire in scaune (la ergoactive incluse in pret, la R-line 444 euro - cam mult atat timp cat spalatoarele vin deja cu xenon), climatronic, privacy glass, camera, composition media, pachet technology + xenon adaptiv drl led si selectarea modului de conducere.

 

R-line nu permite incalzirea in volan si oricum pe mine ma pasiona mai mult R-line exterior decat cel interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golful nu e o masina cu care sa iesi in evidenta, cu sa fara (pachet) tuning exterior (parerea mea).

 

Pe mine ma atrage mai mult interiorul decat exteriorul unei masini, as alege oricand scaunele ergo-active, volan incalzit, si kessy, DCC (elemente de confort) in detrimentul unor elemente de design, iar jante mai mari poti oricand sa-ti pui. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gusturile nu se discuta fiecare alege ce vrea si cum vrea,insa parerea mea este ca nu exista termeni de comparatie intre interiorul de R-line si cel normal cu ergo...iar legat de scaune mai bine Alcantara+textil in loc de o imitatie de piele de 2 bani care in timp o sa arate din ce in ce mai rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in familie o masina cu trapa panoramica (fixa, nu se deschide) pe 2/3 din plafon (peugeot 307 sw) iti pot spune ca arata frumos, schimba destul de mult ambianta interioara si ofera o priveliste frumoasa pt pasageri, insa, tu ca sofer nu o sa vezi privelistea si stelele, vara intra mai mult soare care te bate in cap dar si mai multa caldura, iarna tine mai mult rece in habitaclu si nu in cele din urma, dupa cateva luni, va ajunge sa stea mai mult inchisa. Masina e din 2003 si din 2006 in familie, nu am avut probleme cu sticla propriu-zisa, nu scoate sunete dubioase, nu scartaie iar mecanismul ce trage copertina (sau cum s-o numi) merge fara probleme, in ciuda faptului ca e o masina franceza de care foarte multi se feresc. Daca mai vrei sa iti mai dau detalii trimite-mi un pm.

Revenind la intrebarea ta, parerea mea este sa te orientezi spre alte optiuni care le vei folosi mai des.

Modificat de mihai.onu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea deduce ca scaunele ergoactive ar fi un "must have" la G7. Ei bine, eu am le-am testat inainte de a cumpara masina si am decis sa nu le iau fiindca m-am simtit mai bine in cele uzuale de pe HL. De gustibus. (Nu mai tin minte daca memoreaza pozitia, parca nu, dar daca o memoreaza cred ca acum le-as lua. :) )

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gusturile nu se discuta fiecare alege ce vrea si cum vrea,

 

Touche!

 

insa parerea mea este ca nu exista termeni de comparatie intre interiorul de R-line si cel normal cu ergo...iar legat de scaune mai bine Alcantara+textil in loc de o imitatie de piele de 2 bani care in timp o sa arate din ce in ce mai rau.

Parerile, la fel ca gusturile, sunt subiective, De exemplu a mea e diametral opusa fata de a ta. Eu cred ca o sa rezistea "pielea de 2 bani" mult mai mult decat o sa tina Ego masina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pielea sintetica rezista mai bine decat cea naturala si nu trebuie intretinuta iar alcantara tot imitatie de piele(de caprioara) este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ca la alcantara iti cam transpira fundul si te mai trezesti din cand in cand cu vopseaua de pe blugi pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut

pentru un Golf TL, este vreo diferenta la  display-ul de afisare info intre Compu Bord Standard si cel Plus (optional 43 eur) ?

multumesc

grig

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!