Jump to content

Impozit masina in leasing


itintea
 Share

Postare recomandată

Salut,

ma adresez aici tuturor colegilor care au masina in leasing. Eu am leasing-ul la HVB (sa nu facetzi niciodata) si acum la inceput de an mi-au facturat impozitul pe masina. Intrebarea mea este daca si la voi este la fel sau nu. Ei spun pe factura ca este conform contractului, banuiesc ca au dreptate, inca nu am verificat ca am contractul la contabila.

Daca topicul nu este bagat bine aici rog moderatorii sa-l mute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu exact care e situatia, dar pot face o presupunere de bun simt. Nu esti proprietarul masinii, in talon nu scrie numele tau, deci nefiind bunul tau nu ai de ce sa platesti impozit pe el :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina in leasing este proprietatea (temporara) a firmei de leasing.

Titularul contractului de leasing devine proprietarul masinii dupa incheierea contractului de leasing; deci pe durata contractului de leasing NU plateste impozit.

Dar pentru a fi lamurit complet, ar trebui vazuta legea leasingului si, in cazul tau, contractul de leasing incheiat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Porsche Leasing nu a avut astfel de idei :D (sa-ti factureze impozitul pe care ar trebui sa-l plateasca ei ca proprietari ai masinii si nu tu ca utilizator). Ar fi bine sa mai citesti o data contractul de leasing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina in leasing este proprietatea (temporara) a firmei de leasing.

Titularul contractului de leasing devine proprietarul masinii dupa incheierea contractului de leasing; deci pe durata contractului de leasing NU plateste impozit.

Corect, cu precizarea ca proprietatea asupra autoturismului poate fi definitiva inca de la inceput, daca utilizatorul isi manifesta intentia de a nu achita valoarea reziduala la sfarsitul contractului, deci de a nu cumpara masina. Dreptul de optiune la cumpararea masinii apartine in exclusivitate utilizatorului. Nimeni nu ii poate impune acestuia cumpararea sau renuntarea la bunul utilizat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine ma duc la contabila si lamuresc problema, ma uit pe contract, una peste alta se pare ca ei il platesc dar il refactureaza mai departe, am mai intrebat si eu. Ce jigodii astia de la HVB nu ai pomenit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aflat ieri ca cica si RCA-ul e platit de firma de leasing.... si nu doar primul an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@fia: Pe durata contractului de leasing, toate platile care tin de proprietatea masinii le face firma de leasing (impozit, RCA, CASCO) pe care, dupa caz, le refactureaza titularului de contract. Alte plati care tin de utilizarea masinii (rovinieta, intretinere, reparatii) le face utilizatorul (titularul de contract). Toate acestea sunt foarte clar stabilite in contractul de leasing incheiat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am leasing la BCR leasing

-RCA il platesc singur precum si CASCO

-impozit nu am platit eu si nici nu am obsrvat ceva suspect pe factura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Egnatia Leasing tot clientul plateste masina. Mi se pare normal ca daca iti iei un 4.2 (de ex.) noul impozit va fi cateva milioane bune si atunci la cate masini au unele firme de leasing ar pierde sume enorme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Egnatia Leasing tot clientul plateste masina. Mi se pare normal ca daca iti iei un 4.2 (de ex.) noul impozit va fi cateva milioane bune si atunci la cate masini au unele firme de leasing ar pierde sume enorme.

Daca faci un calcul al dobanzii care o incaseaza de la tine pe perioada leasing-ului, vei vedea ca suma platita in cazul impozitului este ridicol de mica fata de dobanda leasing-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, am rezolvato. Am dat telefon la HVB si mi-au precizat un punct in contract unde scrie ca finantzatorul va refactura platile speciale unde intra impozite, taxe samd. Asa ca intr-adevar HVB-leasing este cea mai jegoasa companie de leasing din care am auzit pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

nu esti singurul cu aceasta problema.

sotia mea are la BCR leasing o masina luata pe P.F. si a bagat masina la financiar ca asa a trebuit si plateste impozit la ea dar loc de parcare platit la bloc nu poate primi deh ca nu-i masina ei..., culmea cacanariei mi-a venit pe 01.03.2010 la cutia de scrisori o recipisa de la BCR-leasing ifn SA daca mai avem masina si daca nu am instrainat-o cu un formular de completat....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am masina in leasing de la Porsche si la fel platesc impozit pentru ea. Mi s-a cerut acest lucru in mod expres de catre cei de la Taxe si Impozite si parca am fost si anuntat de catre cei de la Porsche ca trebuie sa fac acest lucru. Si asta de vreun an sau doi. Nici mie nu mi se pare normal, dar traind in Romania am inceput sa imi schimb viziunea referitoare la normalitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e valabila de la 1 ian 2007 cand s-a introdus un nou cod fiscal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, conform codului fiscal utilizatorul trebuie sa plateasca taxa asupra mijloacelor de transport, chiar daca nu este inca proprietar. Ce mi se pare curios este rca-ul pe care ti-l incheie tot ei si pe care ar trebui sa-l platesti tu unde vrei, mai ales la diferentele ce sunt acum pe piata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un leasing la rci si la fel platesc impozit si taxa de drum eu...ce sa faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vali_devill

pai si cine vrei sa le plateasca?mai citeste un pic contractul...pe bune,credeai ca firma de leasing pune si benzina?

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!