Jump to content

Schimbare bec pozitii fata


breb02
 Share

Postare recomandată

Salutare,

 Un bec de pozitii pe fata (front side lights) s-a ars si nu stiu cum sa il schimb. Am scos farul, am deschi capacul de la fata scurta, am scos becul H7 de fata scurta si acum pot ajunge la un fel de tija de plastic care pare sa fie legata la becul de pozitii. La bec nu pot ajunge in nici un caz, e prea ingust spatiul acolo. Am incercat sa trag tija, fara sa fortez, dar nu a iesit. Am incerca sa rasucesc tija, dar e prea moale. Ce ar trebui sa fac ca sa scot becul de acolo?

 Stie cineva specificatiile becului pe care ar trebui sa-l cumpar, ca sa il inlocuiesc pe cel ars?

 

 Deci nu vorbesc de semnalizatoare, ci de luminile pozitii fata.

 Mersi pt support!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becul e W5W , eventual W5W BL daca ai xenon OEM .

Incearca sa inclini usor tija si s-o tragi concomitent afara , e fixata prin presare in locas .Becul e in capatul ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate imi aduc aminte se rasuceste si se trage pur si simplu de aceea tija . spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi incerca din nou, cu mai multa incredere de data asta :)

Mersi pentru specificatiile becului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa te duci la reprezentanta.

Platesti 30 lei manopera (atat este pentru bec faza scurta, in care intra si un reglaj de faruri) si te uiti cum fac baietii si vei sti data viitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei sa zici 50 Euro ... nu mersi, prefer sa incerc singur :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trage cu incredere de acea tija si o sa iasa si becul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca in reprezentanta trasul de tija costa asa de mult?

La octavia 2 e tot prin tragere dar parca a iesit destul de usor cand am schimbat eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vz ca te si obliga sa cumperi si de acolo becu... De exemplu la mine becul de pozitie ma costa 40 lei/bucata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai usor decat la O2 nu cred ca se schimba la nicio masina becurile...chiar sa te duci la reprezentanta/service pentru asa ceva???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine schimba-ti amandoua becurile  cu becuri de pozitie Philips Blue Vision (costa intre 15 si 20 ron perechea).Ele au aceiasi forma cu celelalte dar sunt albastre si lumineaza nu galbui, ci un alb intens.Mie mi s-au parut foarte reusite...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt intersat de modul de schimbare al becurilor.Desi am cautat pe net nu  am gasit vreun filmulet cu aceasta operatiune.

Ce as dori sa sugerez, este,daca poate face cineva un filmulet cu toate operatiunile ce trebuie facute, asa cum sunt pentru alte marci de masini. Ma intereseaza mai mult pentru Octavia Facelift.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te-ai uitat in manualul de utilizare? Daca era renault megane, te intelegeam...insa la octavia :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand mi s-a ars prima oara becul de faza scurta am incercat sa dau farul jos, dar nu am reut pentru ca mi-a fost frica sa trag prea tare de parghia care deblocheaza farul.

Asa ca m-am dus frumusel la brady am platit 50 lei, nu euro, (20 lei a fost becul si 30 lei reglajul +manopera) si am vazut cum se da farul jos.

Am zis ca mai bine le platesc lor 50 lei, si vad exact cum se desface decat sa rup ceva la far si sa dau 850 lei pe un far nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se desfileteaza acea piulita alba din spatele farurui, se scoate farul afara tragand de clema din lateralul lui. Se scoate capacul din spate si se trage de tija in capatul c areia este becul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari,

si am intampinat probleme la scoaterea becului de pozitie fata dreapta. Eu am incercat la farul de pe stanga si acolo a iesit foarte usor (probabil am mai fost scos de acolo). Cand am desfacut farul de pe dreapta am constatat ca nu vrea sa iasa. Am luat o lanterna si am fost surprins sa vad ca defapt soclul e altfel decat stiam eu post-22192-0-09050300-1363290853_thumb.j, la mine mai avea 2 cleme pe lateralele plate care functionau ca si siguranta si care trebuie apasate spre soclu pentru al elibera. Din pacate nu am gasit o poza pe net iar la masina m-am dus acum seara si nu am mai avut rabdare sa fac si poze. E posibil ca si la tine sa fie asa si sa ai nevoie de un cleste de electricianpost-22192-0-48442100-1363291074_thumb.j.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Poate ajuta poza.

post-23913-0-56362200-1364298997_thumb.j

Modificat de b73bmw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

ce bec de pozitie trebuie sa pun la O2 cu xenon OEM. Nu merge W5W ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becul de poziție e w5w și la farul cu xenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

 

Imi poate spune cineva cum se schimba becul de pozitie la O2 FL? Am dat farul jos si din cate vad trebuie sa desfac controllerul de xenon si de acolo am acces la tija pt becul de pozitie? In rest am vazut ca sunt plug and play toate becurile...dar la acesta nu reusesc sa imi dau seama.

 

Multumesc

Modificat de spooky24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, ai 2 cleme care tin balastul, il scoti si ajungi la bec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!