Clasament
Conţinut popular
Se afişează conţinutul cu cea mai bună reputaţie din 22.05.2026 în toate secţiunile
-
12 points
-
9 points
-
8 points
-
8 points
-
Hello, long time no see Nu am mai postat de mult deoarece nu prea am avut ce sa postez. Singurul lucru mai important pe care l-am rezolvat este faptul ca, in sfarsit, am clima functionala ! Nu stiu daca am scris povestea dar de cand cu swap-ul, clima a fost un pain in the ass sa o facem functionala. Umpleam masina cu freon - nu scapa nimic, mergea o vreme, dupa care disparea tot freonul. Ulterior am descoperit ca existau 2 tevi pe traseul de clima care la anumite vibratii ajungeau intr-o pozitie in care scapau freon. Cand scapau, se auzea - intamplarea a facut sa imi dau seama de asta, dupa ceva timp, si evident dupa ce am schimbat bordul si tot ce tinea de clima din spatele lui. Pentru ca initial, am mers pe premiza -> nu se vede nici o pierdere in fata (la motor) dar freon-ul se pierde, deci sanse mari sa piarda in spatele bordului. Anywayz, partea buna e ca m-am ales cu un bord mai ok si fara cleme rupte. Alta aventura si acolo sa gasesc unul ok In rest, toate bune - este vis cu clima functionala - este perfect. Ma surprinde cateodata cum o Skoda de 24 de ani, pe care o detin de 11 ani, ma linisteste si imi face ziua mai buna cand ma plimb cu ea In continuare, strangem km, suntem la aproape 350k km. Mai am de rezolvat mici lucruri la ea, dar nimic serios, urgent (nu se mai deschide usa dreapta spate din interior, cred ca a sarit carligul de la maner + prag usa sofer are cateva cleme lipsa + inlocuit senzor ploaie + puddlge light oglinda pasager)7 points
-
7 points
-
6 points
-
6 points
-
@cristi511ma uita si nu înțeleg cum ar putea vinde așa ceva? Crede-mă, ma apucă capul când vad ca nu schimba nimic, decât taxele, că asta este singura lor soluție, să facă lobby să crească taxele pentru importuri din afara UE. Ia gândește-te cum ar fi fost un 38.500€ fără 10% taxă vamală si 21% TVA => 28.600 adică 10k mai puțin, dar au europenii bani... Cât de nesimțit să fii sa spui că o mașină cu motorizarea si opțiunile din oferta este 54.125€?! Pe bune, cum pot să compar așa ceva. Nu mai zic că garantia este 4 ani sau 120.000km față de 7 ani sau 150.000km. Am stat si am comparat ce ofera VW, Skoda, Toyota, Honda sau Mazda pe segmentul asta de SUV- uri mai mari, de peste 6 luni și efectiv este o bătaie de joc. Au rămas tributari unor concepții si tehnologii invechite, nu mai zic de adaosul comercial care este maxim. Exemplul de mai sus, 12.000€ discount?! Păi cât este adaosul total dacă inca o poti vinde, că legislația nu îți permite să vinzi in pierdere. Tehnic: motor termic 150cp si electric de 64cp, in total 204cp? Crede-mă mă uit de ceva vreme să văd dacă scad preturile sau evoluează mașinile, dar in afară de brandurile chinezești ăștia au ra captivi in ofertele de acum 15 ani. Nu mai zic că iti dau un mild hybrid sau un hybrid la pret de plug in de la concurenta chinezească. VW imi ofera 294cp, Chery 428cp, MG 299cp. VW Imi oferă scaune stofa, încălzite in primul rând, ceilalți dau piele sau piele ecologica, încălzite, ventilate si masaj pe primul rând, chiar si ventilație si încălzire pe al doilea rand la Tiggo, HUD, etc iar VW imi da ca dotari standard Volkswagen Tayron Prime, printre altele: - 3 tetiere spate - 8 incinte acustice (dincolo îți dau Bose sau Sony) - Antena Diversity pentru receptie FM - Anvelope 215/65 R17 cu rezistenta redusa la rulare (dincolo 20") - Bare de protectie in culoarea caroseriei - Centuri de siguranta in 3 puncte fata/locuri laterale spate cu reglaj pe verticala a celor din fata. - Claxon bitonal - Cotiera centrala fata - Covorase textile fata/spate - Lampa ceata spate - Oglinzi exterioare si manere usi in culoarea caroseriei In 2026 astea mai sunt considerate opțiuni?! Ne mirăm că nu vindem nimic apoi. De electrice nu mai zic ca BYD si Tesla rulează, iar ceilalți vin tare din spate: MG, Geely, Cxiaomi, Nio, Xpemg. Am mai auzit si gogomănie aia de la ministra mediului că vrea sa dea rabla doar la cele fabricate in Europa sau cele cu acord pentru Europa (adică Dacia și Renault de prin Maroc sau Tunisia, adică Africa) - ajutoare mascate cu alte cuvinte. Discriminarea economică, chiar și de natura geografică este interzisă atât prin Constituție cat si prin legislația CE. Mi-ar fi plăcut sincer un Tayron sau soției un Kodak, dar să dau cu 5-15.000€ mai mult pe mai puțină mașină imi aduce aminte de bancul cu viermii. Copilul vierme o întreabă pe maică-sa: - Mama,noi putem trăi intr-un ananas? - Da, putem. - Dar într-o banana? - Da! - Păi și de ce trăim într-un rahat? - Pentru că suntem patrioți!6 points
-
6 points
-
5 points
-
5 points
-
@cxr2test - oi fi subiectiv, nu stiu, dar generatia asta au ceva aparte pentru mine cel putin (Superb 1, B5.5, G4, TT MK1 etc.) - mai tragem de ele cat putem Bun, intamplare funny - merg la ai mei la tara iar vecinul vizavi de casa lor avea in fata casei lui un Superb mk1 Edition 100 la dezmembrat (fara roti, usi etc) -> cu perdeluta luneta (dotare rara pe Superb 1) -> l-am luat.. pret... juma de litru de tuica nu am clemele de ple plafon din pacate, tre sa le gasesc de undeva.4 points
-
4 points
-
Ai golf vr6, eu inca doar pot sa visez la asa ceva. Tine bine de el ca intro zi va face mai mult decat un logan nou sau o tesla, ahahah4 points
-
4 points
-
Salutari! Pompa, modul. Sus. Sambata mi-am facut un pic de timp si am pus modulul sus. Totul bine si frumos, pompa merge prin cele 2 radiatoare de ulei si plimba antigelul cu viteza. Nu am avut timp sa conectez si firele pe mufa de la termocupla, dar urmeaza. Scriptul isi face treaba cu brio, am mai actualizat cate ceva pe la el, mici ajustari, bug-uri, etc. LOG: Normal: [NORMAL [M-OFF]] | Oil: 77.9 | Water: 86.4 | V: 14.45 | Eng: ON Afterrun: [>>> AFTERRUN] | Oil: 78.3 | Water: 86.6 | V: 12.74 | Eng: OFF (ruleaza pt 10 minute dupa oprirea motorului pentru racire suplimentara antigel). Manual override: >>> MANUAL OVERRIDE: Pompa FORȚATĂ ON (30 min) 08:24:20 >>> MANUAL OVERRIDE: Ventilator FORȚAT ON (30 min) 08:24:20 [NORMAL [M-ON]] | Oil: 77.9 | Water: 86.4 | V: 12.75 | Eng: OFF 08:24:20 Eroare: [!!! SENSOR FAIL !!! [M-OFF]] | Oil: NULL | Water: NULL | V: 12.82 | Eng: OFF Probleme: Cand inchid releele care controleaza ventilatia si pompa, acestea dau niste interferente electromagnetice in ssenzorii de temperatura si se blocheaza. Reboot din setari nu ajuta - ca as fi aplicat asta din script, merge doar prin resetare fizica (scos siguranta). Sau, filtrarea zgomotelor cu componente electronice pasive. Am luat niste diode 1N4007, condensotori electrolitici si ceramici sa filtram interferentele. Vedem ce iese. Speram sa rezolvam pt ca am un mod de a contracara aceste lipse de date de la senzori prin fortarea pompei si ventilatoarelor tot timpul cat motorul e pornit. Daca nu, le trec in manual mode si scoatem modul asta de sensor fail. Weekendul asta sunt plecat si nu apuc nici sa trec la rotile de vara, dar le rezolvam imediat dupaia. Controlul modulului se face automat prin script local, dar si manual pe interfata WEB prin conexiune la WiFi AP propriu sau over the internet pe aplicatie pe tel (cat motorul e pornit si navigatia Android da net). Ce urmeaza: As schimba baia de ulei - ca asta tot transpira ulei pe la busonul de golire Instalat radiatorul suplimentar de ulei. Apoi intr-un alt weekend, sa pun franele sus. Un alt weekend va fi rezervat upgrade-urilor de pe rulota: Mi-am construit o baterie LiFePo4 de 105Ah cu BMS JK, cu Smart Solar charger Victron...si un upgrade de panouri solare Work work work...4 points
-
Mi se par prea consumatoare KGM-urile pe benzina , eu am luat masina doar ptr ca e BYD in interior + e mai spatioasa si mai spre 7P ca format si dimensiuni , garda , etc fata un BYD Seal U DM-i , care este PHEV si nu am nevoie inca de asa ceva Nu as lua ptr tractare KGM La Hibrida 750 km autonomie maxim cu rezervor de 50L ( 1320 maxim la 7P cu rezervor de 100L ) Mie imi place doar culoarea bronz la Actyon , nimic altceva , pe alte culori nu imi spune nimic masina Nu e asa urata de la spate pe bronz4 points
-
@Baxxon , am scris mai sus , e vorba de garantie cand discuti de bugete de 30k sau mai mult Cand ai 8 sau 10 ani garantie e cu totul altceva decat 4 Din pacate asta e realitatea , calitatea e slaba la toate in ziua de azi si nu poti sa iti iei toata viata doar masini diesel premium second pana in 2017 Compari ce e nou si iti iei ce ti se potriveste in bugetul tu , cu cea mai mare garantie Sa fii sigur ca la orice masina noua vei avea diverse probleme in primii ani Dar la fel de adevarat este ca vei avea si la cele second iar ptr cele premium diesel de care am scris mai sus , numai ieftine nu vor fi interventiile Altfel , sa iti cumperi masini normale , nu premium , cu cativa ani vechime si peste 150k la bord , mai bine joci la Loto , astea nu mai tin cat tineau cele din generatia 2010 Ai curajul sa dai peste 30k pe un Kodiak cu peste 100k la bord si fara garantie sau cu garantie simbolica ? Evident nu , te duci catre o masina chinezeasca noua cu 7-8-10 ani garantie Sau tu ai da 40k pe un Touareg 2020 cu 150k la bord ? Doar ca se numeste Touareg , nu vad niciun alt motiv , la suma aia riscurile sunt imense4 points
-
Vorbim de China aia SF reala pe care noi o vedem ca pe o tara de saraci ? La fel am vazut mereu Bulgaria , Albania si multe altele , asta din cauza nasului prea mare pe care il tinem prea sus ca sa vedem ca de fapt suntem ultimii Citate de pe net Firma de consultanță Oliver Wyman a realizat un studiu despre costurile de salarizare per automobil. Surprinzător, a rezultat că mâna de lucru în acest sector este mai ieftină în România decât în China Cel mai recent studiu din sectorul producției auto arată că țara cu cel mai mic cost de salarizare din lume este Maroc, doar 106 dolari/mașină Urmează România (273 de dolari), Mexic (305 dolari) și Turcia (414 dolari). Recunoscută pentru mâna de lucru ieftină, China e departe de țările menționate, un cost de 597 dolari per mașină. Chinezii au redus în ultima vreme prezența angajaților în majoritatea etapelor de asamblare, automatizând o serie de procese. La polul opus, țara cu cel mai ridicat cost de salarizare este, evident, Germania, cu 3.307 dolari per mașină. Salariile mai mari din această zonă a Europei sunt „vinovate”4 points
-
Salutare tuturor! Sa va descriu si experienta mea, poate ajuta pe cineva pe viitor. Masina din semnatura, 265.000km. Am trecut si eu prin "experienta" trepidatiilor la pornire. Dar niste simptome cum rar intalnesti (cel putin asa mi-au spus toti mecanicii la care am apelat) In sezonul rece sau cand temperatura afara era scazuta, sub 10-12 grade C, porneam motorul si...Bentley! Nici o vibratie nelalocul ei, motorul mergea rotund. In sezonul cald, mai ales daca masina era expusa la Soare cateva ore (pecuit, plaja) apareau trepidatiile (nu mereu). Dar ceva serios, de parca am vre-un stage 3,4,5, etc de muscle car. Daca cresteam turatia doar putin, nu mai tremura. Doar la ralanti era problema. Isi revenea complet (disparea tremuratul) dupa ce faceam cativa km, mai multi sau mai putini, nu era o regula. Am ajuns si la colegul de forum EEXCALADE caruia ii multumesc inca o data pentru amabilitate (intr-o zi ploioasa de primavara, un Touareg negru cu nr. de IF). Mi-a curatat toate cele de depuneri, schimbat saibe de foc si oringuri la injectoare, bujii (5 din 6). Am plecat de la el fericit si am ramas asa pana a inceput sa tremure din nou. Clar problema nu era de acolo. Am apelat la mai multi mecanici (x4) pentru tester si pareri. Daca masina nu avea "tremuratul", nu iesea nimic pe tester (e). Daca o prindeam cand era in "crizele de hipotermie", eroare pe injectorul nr.4 (valori de 4+). Cu nervii la pamant am schimbat injectorul. Toate bune si frumoase...o perioada! Ma duc cu masina inapoi la mecanic si punem testerul pe masina. Eroare pe injectorul nr.4, aceleasi valori nebune. Intr-un moment rar de inteligenta il intreb daca poate schimba 2 injectoare intre ele. Surpriza, injectorul nr.4 iese din nou in evidenta. Deci posibila problema pe cilindru. Si uite asa am aruncat 1600 sau 1400 ron la cosul de gunoi, respectiv injectorul inlocuit. Acum 2 luni, cu o ultima criza de nervi :))) ajung la reprezentanta printr-un amic (PBV2). Se lasa masina si se primeste raspunsul, nimic la testari, trebuie desfacut motorul. Nu au putut face si compresia pentru ca aveam o bujie intepenita. Recomandarea domnului de acolo: "i-ati masina de aici si cauta un mecanic priceput la asa ceva". Am inteles de ce cand am primit factura pentru "doar" verificarea facuta la ei. Nu va spun suma ca poate avem cardiaci printre noi :))) Zis si facut, din vorba in vorba ajung la un baiat priceput dupa ce reusesc sa scot si bujia, se face compresia si egala pe toti cilindrii. Ca o paranteza, cand am dus masina la el nu a vrut nici de draci sa-i arate de ce vreau de fapt sa desfacem motorul. Lasata in Soare si nimic, mergea normal. Stabilesc cu baiatul ca se desface motorul meticulos de sus in jos. Se apuca de treaba si surpriza...UN CULBUTOR, pe cilindrul 4. Pastila sparta si nu mai statea la locul lui. Schimbati si de atunci nici un fel de problema. Concluziile...dracu' stie ce concluzie sa mai trag! Atat ca momentan mi-a revenit moralul la un nivel decent! Toate cele bune si sa le stapanim sanatosi si fara evenimente! P.S.: Indiferent de brand.3 points
-
3 points
-
3 points
-
Am vazut un "Phaeton" cu "frigider"....vorba aia: "si cand mor am valUare!" 😄 V8 4.0, ca sa ajungi repede in groapa! 😎3 points
-
Fain , viata merge inainte Sa fiti sanatosi sa va bucurati de noul explorator fara niciun regret , doar amintiri Vanzarea ta mi-a adus aminte de mine cand am dat Sorento Avea doar 89k ( eu am luat-o la 53k ) si toti ma faceau mincinos ptr ca nu exista asa ceva Pana a venit cineva care a vazut pozele pe Autovit , nici nu s-a suit in masina , mi-a transferat banii in cont direct si m-a rugat sa ii duc masina acasa ptr ca era primul SUV si nu avea curaj inca sa o conduca A doua zi ne-am intalnit la acte si totul a mers perfect3 points
-
Un filozof chinez numit Confucius spunea in felul urmator: "Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life!" Eu nu sunt genul care da sfaturi sau care se ghideaza dupa "MO-TO-TO-uri" ca sa il citez si pe al nostru rege Hagi, insa cred cu tarie ca daca faci sacrificii, muncesti MULT, nu te dai batut si iti doresti ceva cu adevarat, la un moment dat exista sanse mari sa "culegi niste roade" iar "planetele se vor alinia" in favoarea ta. Repet, nu sunt genul care sa faca pe "lupul moralist", nici nu ma pretind vreun "speaker motivational", dar fara sa plantezi, nu poti culege, asta e clar! Vrei ceva? Fa ceva in privinta asta! Personal, am reusit sa ajung sa fac ce imi place si ma mandresc cu asta, dar dupa multa munca si efort. Asa cum am mentionat in urma cu niste ani, atunci cand am deschis acest topic, daca subiectul "masini" e pe masa....eu ma bag! 😄 Ma repet si spun de fiecare data ca imi dau cu parerea din propria experienta, cel putin cand vine vorba de aceste fiare cu 4 roti si vorbesc doar din ce am trait, din ce am experiementat, atat cu masinile pe care le-am avut in portofoliu de-a lungul vietii, cat si cele cu care care am intrat in contact, pe urma, ma inspir de la oamenii din industria auto pe care i-am intalnit si de la cei cu care am interactionat pe parcurs si de la care am avut ce sa invat, multi pasionati auto, producatori auto, dealeri auto, specialisti auto, colectionari, restauratori, mecanici, tinichigii, vopsitori si nu din ce "am auzit la unu/altu". Asadar, ma gandeam sa impartasesc cu voi niste fotografii pe care le-am facut la niste clienti de-ai mei, am mai postat pe paginile precedente masini din garaje, de la dealeri cu care intru in contact, Ferrari F40, Testarossa, numarandu-se printre "unicorni", asa ca masini banale nu cred ca sunteti curiosi sa vedeti. As vrea sa pot impartasi si povestile din spatele acestor multe masini speciale, fiind spuse chiar de proprietari, insa ar trebui sa scriu romane. Timpul este inamicul meu numarul 1. Am observat totusi ca va plac, multe postari au generat multe vizualizari pe acest topic, asa ca o sa va mai dau "material" atunci cand timpul imi va permite asta. Poze, intamplari si povesti am multe. Imi aduc aminte cand ma jucam NFS Underground, in liceu, imi aduc aminte de primul Fast and Furious vazut la cinema in 2001, noptile pierdute si intalnirile nocturne cu prieteni pasionati de masini cand eram copii.... Azi, "ma lovesc" de multi "actori auto" ca sa zic asa, masini celebre vazute prin filme, "fiare pe 4 roti care ard dinozauri fosili" care imi pun instant un zambet pe fata. Pana sa acapareze de tot chinezii si masinile electrice piata auto, vreau sa va arat ca inca sunt oameni care apreciaza masinile speciale VECHI si le intretin ca la carte, ba chiar investesc bani seriosi in ele. Traficul este plin de masini TARI, cu motoare mari, ma bucur ca populatia europeana inca apreciaza combustia interna, in acelasi timp exista si EV-uri multe, chinezesti multe, vorba aia, exista piata pentru orice. Doamne-ajuta, eu sunt PRO orice inseamna masina, mananc o paine si din piesele auto comandate pentru masinile conventionale, cat si pentru hibride, EV-uri, masini de transport, utilitare etc. Incerc sa cred ca multi dintre voi, din generatia mea, va regasiti in ce am scris mai sus, postarea asta este pentru voi: O Supra de 800 CP: Niste "baieti" la care merg destul de des, de fiecare data vad alte japoneze care asteapta in fata garajului: Un Nismo modificat 1200+ cp! Cel al lui "Paul Walker" cred ca era ceva mai slab 😄: Masina personajului de culoare Roman Pierce? Oricum, ceva asemanator, tot Murcielago V12, tot portocaliu: Nu apuc sa fac poze la toate masinile cu care intru in contact, sunt mii, insa impartasesc cu voi cateva. Cam asa sunt intretinute masinile in UK, pe la mai toate garajele independente, asta legat de ce spunea colegu' mai sus ca "englejii" n-au grija de masini. In fine, am intalnit inca o "portocala mecanica" V12, am constatat ca anumite butoane sunt similare cu cele din Phaeton, deh...tot VAG, inclusiv maneta comutator stergatoare. Am stat in el, i-am dat o cheie si niste pedale, sa-i aud evacuarea, dar asta nu poate fi redat in poze, voi ramane cu o amintire frumoasa de la munca. Enjoy, weekend placut si nu uitati ca Duminica e Marele Premiu F1 Monaco, Baloo 🐻 mi-a spus ca i-a placut prin tunel 😄:3 points
-
3 points
-
filetul curatat cu peria de sarma, un strop de vaselina de con si or sa iasa la fel de usor.3 points
-
3 points
-
Si chinezii se misca repede, copiaza tot ce prind. Daca acum 20-30 de ani traiau din modele gen: acum au prins in panze vantul EV-urilor, ajutati de materiile prime la care au acces si forta de munca ieftina, plus ce mai aduce spionajul industrial chinezesc, care e top, plus subventiile mascate ale guvernului chinez. Inca nu au reusit sa copieze 100% motorul electric de pe Tesla, asa ca nu pot bate creatia lui Musk. Lumea e incantata de faptul ca intr-o chinezarie are interior asemanator unei masini europene de un alt nivel, ecrane, tablete. Pe mine ma lasa rece, prefer o platfoma de incredere. Cat despre preturile mai mici, prima doza e gratis in majoritatea cazurilor.😀3 points
-
3 points
-
3 points
-
imi cer scuze pt off topic in primul rand! Referitor la calitatea materialelor interioare, a masinilor chinezesti , dpmdv , valoreaza exact zero daca vine la pachet cu probleme de ordin tehnic inca din primii ani de utilizare. Da , sunt frumoase , futuriste , premium, caracteristicile unui interior " chinezesc " , cu asta au/vor cuceri piata probabil .... totusi daca ne informam pe forumurile straine , marturii exista cu duiumul despre problemele tehnice ale masinilor chinezesti. Am incheiat cu off topicul . Iti doresc sa faci o alegere f buna si sa nu ai probleme cu o masina noua ( eu as evita masini din grupul stelantis sau chinezesti , mai bine un Touareg pre 2020 sh )3 points
-
"A passion for cars, often called a car craze, automotive enthusiasm, or petrolhead culture, is a deep emotional and intellectual connection to automobiles. It goes far beyond viewing cars as simple transportation, treating them instead as rolling art, marvels of engineering, and instruments of personal freedom."3 points
-
Ideal ar fi sa fie toate pe OFF si sa le pornesti doar din buton Enervante sunt masinile dupa 2020... cand se pornesc toate tampeniile "by default". 😐2 points
-
Dupa schimbarea suspensiei am ramas cu un chitait pe care nu il puteam identifica. Era undeva pe partea dreapta, un chitait un pic metalic. Acesta aparea la pornire si la bump-uri si toti imi spuneau ca e una dintre bucse Prima data testat in mers ,urcat pe elevator, tras de toate componentele, unse toate si degeaba. Am inceput prin a schimba bucsiile noi de la amortizor apoi toate bucsiile la brate. Din greseala , stand langa masina, am observat ca teava "turtita" de la intercooler statea un pic ciudat. Aceasta are o buca de cauciuc si un insert de bronz. Acesta din urma ,din cauza uzurii cauciucului, scartaia de sasiu.🤨 Te costa doar : toate busciile schimbate (brate stanga-dreapta si 37 lei bucsa oem).2 points
-
2 points
-
2 points
-
2 points
-
200.000 km ,rulati in RO ,cu reviziii la 30.000 km …motorul e la pensie ,e de inlocuit ,nu de reparat.2 points
-
Definitiv ! Ce treaba mai au aia plecati, cu tara lor de origine ?! Nimic , deci adio vot .2 points
-
2 points
-
Comisarii UE află pe pielea lor dezavantajele mașinilor electrice pe care insistă să le impună europenilor. https://ziare.com/ue/masini-electrice-nemultumire-autonomie-20151092 points
-
E topicul colegului , daca doreste se face curat fara suparare In rest fiecare cu ce poate , nu toti traiesc in penthouse cu Bentley la subsol2 points
-
@tavitarati a scazut valoarea "in piata". Te reneaga baietii cu toaureg v6. Ntz ntz. Hai cu topicul de prezentare. @grpma uitam la preturile chinezoaicelor iar alea full "cu de toate" sunt cam 50k. Atentie doar ca puteti pt ca ai nostrii ca brazii au tendinta sa adune aritmetic puterile sistemului, rezultand material de marketing. De ce se face asta? Pt ca ei, ca neam, sunt fanii cifrelor. Cu cat mai mare, cu atat mai bine. Si daca e L, cu atat mai bine. E interesant cat de polarizant e subiectul.2 points
-
2 points
-
In zona 40-45k gasesti destule 2022+ si sub 70/80k km. Ai schimbat Touaregul pe KGM?2 points
-
Chinezii ofera preturile alea pt ca isi platesc oamenii cu $250 pe luna, ca lucreaza 16 ore pe zi. Pt ca au energie ieftina din carbune si mor pe capete de la atata lucru si poluare. La VW marja de profit este de vreo 4%…2 points
-
2 points
Acest clasament este setat la Bucharest/GMT+03:00
