Jump to content

Seat Leon 1.9 SDI


carceacristian

Postare recomandată

Va salut baieti,

Seat Leon 1.9 SDI,AQM,in reparatie :blah: :

-alb polar

-68 de cai...nervosi:)

-AC

-suspensii sport standard

-2 geamuri electrice

-servodirectie

-4 airbag-uri,

-ca optiune finala,mult suflet si multa pasiune bagata in ea...asta e optiunea mea de om:)

Dupa 2 ani si ceva,m-am gandit de multe ori sa prezint masinuta.Incep prin a va povesti ca am avut multe multe necazuri cu ea,si in 5 ani n-am apucat sa ma bucur de ea.Am luat-o acum 5 ani,era motorul defect,numai avea compresie,segmenti dusi,un cilindru zgariat bine,joc in supape.Am dus-o la un service,sa mi-o faca dar degeaba am dat cca 40mil degeaba,(povestea cu teapa,este pe alt topic http://vwforum.ro/index.php?showtopic=56198&hl= ).Imi bucsasera blocul,imi schimbasera segmenti,supape,ghiduri,dar degeaba,tot imi halea 200g/ulei la cca 200km.Iar am dus-o la ei,apoi am schimbat si pistoanele.Iarasi acelasi consum de ulei.Pana la urma am ajuns la concluzia ca nu aveam "Oil Deflector" capacul negru de la axul cu came si tot uleiul mi-l arunca in admisie,implicit in capul pistonului.Asta bineinteles...doar dupa ce am cumparat o chiulasa SH,de la colegu nostru Bancaru(saru` mana) care avea "oil deflector".

Mi-am strans inima in dinti,am luat manualu` in fata,bineinteles scarbit de service-uri,si am inceput sa invat tot despre motor.L-am desfacut,i-am slefuit supapele,i-am facut motoru,am curatat dumnezeieste pistoanele,si ce mai era pe acolo(pana si segmentii era fanta pe linie la unii(inca odata atentie la service-uri).

Bucuros ca am facut motoru,care mergea struna,dupa 144km,pe data de 11NOV 2009,ma loveste unul http://vwforum.ro/index.php?showtopic=61694&hl= .Aici a fost punctu culminant,mai aveam putin si inebuneam.Pana la urma masina iese dauna totala,bineinteles asta cu mult,morocov,draci si nervi,si umblaturi pe la firma de asigurare http://vwforum.ro/index.php?showtopic=63699&hl= .

Cu banii in mana,am plecat rapid in Pitesti,unde am gasit 3 usi SH,si o punte spate completa.Mi-am ales un service,unde spre norocul meu,pentru prima oara am dat de oameni corecti si cu suflet,care lucreaza super,dar pun si pasiune in ceea ce fac.Hai sa vad arat cum era masina inainte de accident,la accident,si acum o mica poza cu ea in stadiul de finalizare.

Ce sa zic,s-au bagat multi bani in ea,probabil injur de 140milioane in total,dar nu regret nici o clipa.Mi-am dorit sa fie totul in regula cu masina asta ca sunt bolnav dupa ea.Acum mai nou i-am luat set amortizoare Sach Super Touring si un set de jante aliaj,pe care vreau sa le vopsesc albe.

Tot ce am scris aici,a fost, foarte pe scurt,altfel faceam un intreg roman.In alta ordine de idei,am vrut sa o prezint acuma,ca poate peste o saptamana ma bubuie altu :),glumesc...Doamne fereste,sunt satul de asigurari...si nu ultimul rand de Romania asta :).Am sa va tin la curent in legatura cu masina promit,si am sa fac si poze,va dati seama ca astept momentu cu nerabdare.

Va multumesc colegi,pentru atentia acordata.

post-9811-1264311165_thumb.jpg

post-9811-1264311181_thumb.jpg

post-9811-1264311200_thumb.jpg

post-9811-1264311454_thumb.jpg

post-9811-1264311605_thumb.jpg

Modificat de carceacristian
Link către comentariu

frumos leonul,si eu am tot sdi si tot asa probleme specifice motorului...dar se rezolva la mecanicii potriviti unele.cat mai multi km cu el.

Link către comentariu

Vad ca iti place f. mult masina asta daca tot o pastrezi dupa cate ai patit cu ea..in locul tau o vindeam a 2a zi :D Sa o stapanesti sanatos si fara alte evenimente neplacute!

Link către comentariu

'But_Fns' nu am dat-o...n-am eu sufletu asta...dupa ce a fost la niste pankisti care ii dadeau numai talpa,si nu bagau bani in ea,acuma e in maini bune,a prins proprietar bun :lol: ma laud singur...glumesc.Pai cum sa o las la altii? :D

post-9811-1264329157_thumb.jpg

Link către comentariu

Multumesc multumesc....

post-9811-1264329440_thumb.jpg

Modificat de carceacristian
Link către comentariu

Felicitari pentru curajul de care dai dovada ca vb lu But Fns daca pateam atatea cu masina o dadeam imediat, totusi nu inteleg de ce ti-a iesit dauna totala ca masina nu pare chiar asa de accidentata. Cred ca ieseai mai bine la prima reparatie capitala a motorului daca cumparai din dezmembrari un motor complet, il puneai si gata.

Ca si recomandari ar fi o folie neagra pe geamuri ca alb cu negru este o combinatie foarte reusita si in rest ce sa zic iti doresc cat mai putine probleme cu ea, in special pe partea de mecanica si sa apuci sa te bucuri de ea :D .

Link către comentariu

Nu am ce sa-ti urez decat multa bafta.Eu sincer nu as fi rezistat atat si o vindeam.Si eu am avut un Sharan lovit in stanga spate, iar din lovitura a avut stramba puntea spate si a fost dauna totala.De curiozitate cat ti-a dat asigurarea si cat te costa reparatia cu tot cu piese?

Auras : In general daca in urma accidentarii rezulta avarierea puntii o sa fie dauna totala.

Link către comentariu

Ai tot respectul din partea mea si eu la fel am fost pacalit de "meseriasii" nostrii si de la 120km reali pana la 130km masina in familie de noua am schimbat tot ce tine de mecanica si din ce era si au ramas doar cutia,planetarele si puntile neschimbate acum invat singur cu manualul in fata multa bafta in continuare

Link către comentariu

Salutare baieti,

Auras am rezistat pentru ca am tinut mult la masina,sincer va zic baieti.Ambitia mea,ca simplu student(la electromecanica)a fost sa fac motoru singur si am reusit,dar a fost un ceas rau si dupa doar 140,144km,sa intre respectivu in mine dupa ce facusem motoru.In legatura cu motorul,cand am cumparat masina am luat o teapa,mi-o alese cineva,a zis ca e buna si nu a fost asa.Stiu e drept,ca luam un motor TDI,de murea veta,dar am preferat sa o pastrez asa cum e ea,ORIGINALA,pentru ca vreau sa pastrez,masina mult si bine si tin,la niste chestia cu originalitatea.Poate maine poimaine,ajunge si ea un fel de Vw beetle vechi :rolleyes: ,ca al colegilor de pe aircooled,nu?.Folie n-as pune nu stiu,pe urma numai vad bine cand dau cu spatele,am prieteni care si-au indoit bine barile si tobele si sincer nu ma tenteaza.

TheOne06 in Constanta e un singur Seat Leon,alb la fel ca al meu,doar ca e TDI,nu SDI,asta al meu e mai special daca pot sa zic asa,e ca un Karmann Ghia :),nu stiu tin muuuuult la masina asta si mi-am dorit sa am grija de ea,ca si cum ar fi copilu meu :) .Bani in mana,pe dauna totala am luat 134mil,si reparatia m-a costat injur de 90mil,sincer iti zic,nu am de ce sa te mint.Am castigat 50mil,dar pentru nervii intinsi la maxim,cu asigurarile astea,si timpul pierdut nu stiu cat merita sau nu.Banii ramasi sunt ca un fel de "alinare" pot sa zic.

niku_nd4spd Meseriasii din ziua de azi buni sunt greu de gasit,foarte foarte greu de gasit.M-a ajutat si Dumnezeu si am dat de niste oameni...n-am cuvinte de lauda pt ei,super oameni.La service,ma duc cu zambetu pe buze,plec cu zambetu pe buze.Am invatat sa imi fac singur din 2 motive:una e cand iti faci tu singur cu mana ta,le bibilesti,le aranjezi,le polishezi piesele le vopesesti,sau mai stiu eu ce le faci,si una e cand vine un mecanic si lucreaza in scarba deh fier.Intr-un cuvant una e sa faci ceva cu pasiune si sa pui suflet in ceea ce faci,si alta e sa vina un nea caisa sa isi bata joc de masina ta,si de banii tai.Ce sa mai zic...la noi totu e posibil...

In alta ordine de idei,si eu am schimbat la ea:

-set simeringuri

-set supape

-set pistoane +biele

-cuzineti palier R1

-bucsat cilindru 4

-set segmenti

-rectificat vilbrochen R1

-am pus o chiulasa SH,

-discuri frana,de recent

In curand, 4 amortizoare noi...

Nu m-am atins de planetare,rulmenti roti,si cutie.In rest... ^_^

Bucuria in suflet o sa fie mare cand iau masinuta :cheers: ,deabia astept si pana Joi,mai sunt muuulte,muuulte, zile.La 22 de ani tot copil sunt cand e vorba de masina,fac orice.

Va salut cu drag,inca odata si va multumesc pentru afirmatiile voastre :P

Modificat de carceacristian
Link către comentariu

Salutare,

Maine,adica azi ma duc sa iau copilul de la "medic" .Numai am stare deloc...abia asteeeept... :icon_thumright: .Laur iti multumesc... :)

Link către comentariu
  • 1 month later...
carceacristian

Salutare baieti,

Am uitat sa mai postez aici,am luat demult copilu:),i-am vopsit etrierii rosii,si jantele albe.Vopseaua aleasa la jante,a fost un alb Rallye.Cu aceasta vopsea jantele ies putin in evidenta,fata de caroserie :wub:

post-9811-1268723117_thumb.jpg

post-9811-1268723212_thumb.jpg

post-9811-1268723117_thumb.jpg

post-9811-1268723212_thumb.jpg

Modificat de carceacristian
Link către comentariu

Frumos ti-au iesit jantele mai pune poze cu masina dupa "operatie"

Link către comentariu
carceacristian

Multumesc mult baieti,

niku_nd4spd din pacate nu am mai facut poze cu ea in service.Am laudat eu service-ul,dar l-am laudat degeaba,nu a iesit 100% calitate vopseaua de pe caroserie.

Laurica,mie cam frica sa desfac farurile(mie ca stric dracu farurile),da si daca le desfac,bag lupa,si pe faza lunga si scurta+bixenon :Driver: .Am sa ma risc,dar cand e mai cald.

Jantele le-am facut singurel si etrierii cu vopsea duplicolor.Vopsit etrieri 50ron+vopsit jante(slefuit,chituit,1 mana de primer,2-3 de vopsea,2 de lac+ventile)=200ron.Total m-au costat 250ron.Fata de 460ron,cat imi cereau aia de la service doar pe vopsit jante... si nici treaba buna nu faceau.Eu am o vorba,ce-i facut de mana ta e calumea.Ce am omis a fost spritchitul,care am inteles ca e f important,insa pentru prima data cand vopsesc si eu,pot sa zic ca a u iesit ok(parerea mea).Ce-i drept vopseaua la spray nu se compara cu una profi,la pistol,dar asta este.M-am gandit ca poate,pentru unii dintre voi,e folositor sa stiti cam cat a costat,si ce materiale sau luat.Pun niste poze cu jantele.

Va salut, cu drag ,baieti :lol:

post-9811-1268770783_thumb.jpg

post-9811-1268770797_thumb.jpg

post-9811-1268770867_thumb.jpg

post-9811-1268770874_thumb.jpg

post-9811-1268770783_thumb.jpg

post-9811-1268770797_thumb.jpg

post-9811-1268770867_thumb.jpg

post-9811-1268770874_thumb.jpg

Modificat de carceacristian
Link către comentariu
carceacristian

Pai doar stii si tu,ca fara munca nu pica nimic din cer.

In alta ordine de idei,urmeaza amortizoarele fata sa le schimb ca a fost iarna pe aici pe la noi in Constanta. :lol: Am mai cumparat,un cheder portbagaj de Passat.Ma bate gandu sa imprejmuiesc capota de la motor,cu garnitura aia,pt a mai atenua din zgomotoele SDI-ului.Audi are asa ceva,dar e si mai scump,ca bani cand il cumperi.Pe viitor urmeaza lupele in faruri+xenon si o toba sport,finuta,fara zgmote de genu...trezit vecinii :)

Modificat de carceacristian
Link către comentariu

Misto LEON :lol: ! Ai muncit mult sa arate asa..

Spor cu urmatoarele modificari..poate le vad LIVE :P :)

Link către comentariu

Am toata admiratia pentru tine,daca as fi patit asa ceva nu cred ca ar mai fi stat masina 1 zi la mine,esti un adevarat proprietar.

Sa o stapanesti sanatos in continuare si fara incidente.

P.S. Da super cu jantele albe rally style :)

Link către comentariu
carceacristian

Salutare,

Mersi baieti :))....

La 4 lupe H7(din grupul V.A.G).,achizitionate de la colegul nostru 88BLR.Mi-as dorii sa pun pun 2 lupe pe faza scurta+2 lupe pe faza lunga.Bineinteles,ca as pune bixenon.Treaba asta e prima data,cand m-as apuca sa o fac,si ce-i drept,am putina frica sa nu stric farurile.Uite despre ce vorbesc:

post-9811-1268900965_thumb.jpg

post-9811-1268900972_thumb.jpg

post-9811-1268900965_thumb.jpg

post-9811-1268900972_thumb.jpg

Modificat de carceacristian
Link către comentariu

Mă bucur că i-ai dat de cap motorului. Chiar ți-am urmărit povestea.

Mi-a plăcut mult modelul ăsta de Leon.

Zi-mi și mie pe PM c

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!