Jump to content

RNS MFD2


moto_marius
 Share

Postare recomandată

As avea si eu o intrebare referitor la RNS MFD2. Tocmai am achizitionat unul si am primit si CD-ul cu harta Germaniei. Se poate sa rulez pe el DVD cu Europa (bineinteles, fara Romania deocamdata)?

Are seria 1T0 035 194 B iar din ETKA nu imi dau seama daca ar fi diferenta intre CD si DVD.

Exista diferente intre MFD2? S-au fabricat atat cu CD si DVD? Sau e CD doar ptr ca e o singura harta?

De ce intreb, deoarece m-ar interesa sa imi cumpar un DBD cu toata Europa (V9).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciao

este varianta cd, nu poate citi dvd-uri

ps

ultima varianta de dvd este V6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Ceva sfaturi unde as gasi si eu un cd cu navigatie pt romania sau macar cu europa? Ma refer tot la rns mfd2 varianta cu cd. merci

Modificat de forceturbo
Citeste Regulamentul. Foloseste Add Reply/Fast Reply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CD de navigatie pentru Romania nu exista, si se pare ca nici nu va mai aparea. Pentru Europa, incearca la reprezentanta VW sau cauta magazine care vand CD-uri de navigatie Travelpilot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorry poate sunt offtopic aici.

Exista harti (de EE) pt. RNS300 de pe un VW Passat 2008 ? Se potriveste ceva de la MFD/Travelpilot sau nu au nici o legatura?

CD-ul original e de la Blaupunkt daca ajuta cu ceva....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RNS 300 foloseste sistemul de harti Teleatlas-E Travelpilot. Acestea nu se pot copia, deoarece folosesc sistemul de protectie alpha-settec, astfel incat nici un CD/DVD Writer nu le poate copia.

RNS 300 nu accepta CD-urile de la MFD. Citeste mai multe despre ofertele pentru navigatia ta aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am un prieten cu un Passat B6 TDI din 2005-2006 si are urmatoarea nedumerire. Are Navigatie pe masina si nu ii citeste nici un CD audio de nici un fel, aici ma refer la original sau copiat, merge doar radio. Nu a primit la masina nici un fel de CD de navigatie sau un fel de cod etc.... Daca aveti o idee sa il pot ajuta atunci este binevenita. Poate s-a mai intalnit cineva cu aceasta problema. Va multumesc si astept idei din partea voastra. O seara placuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are mai mult ca sigur MFD2 care nu citeste mp3 doar cd normale ...incearca cu un CD de curatat sigur e plin de praf ..mi s-a intamplat si mie sa nu imi citeasca uneori ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Intr-adevar navigatia este MFD2. Stie cineva unde e pot gasi cd-uri pt aceasta navigatie? Astept raspunsurile voastre. Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai astepta raspunsuri, acestea exista deja pe forum. Un simplu Search si ai fi gasit raspunsul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am un prieten cu un Audi A4/B7 din 2005 cu navigatie(modelul cu ecran rabatabil si 2 sd card), iar dvd-ul cu navigatia este clona, un verbatin DL.

Mai nult de atat , harta are si Ro cu toate drumurile nationale si toate orasele mari.

De ce la Audi se poate si la vw cu MFD 2 nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
RNS 300 foloseste sistemul de harti Teleatlas-E Travelpilot. Acestea nu se pot copia, deoarece folosesc sistemul de protectie alpha-settec, astfel incat nici un CD/DVD Writer nu le poate copia.

RNS 300 nu accepta CD-urile de la MFD. Citeste mai multe despre ofertele pentru navigatia ta aici.

salut,

de unde fac si eu rost de un cd pt rns300 cu harta romaniei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut

Am un sistem de navigatie RNS MFD2 DVD.

Daca aleg sa ascult un CD vad o optiune AUX, insa daca o selectez nu are loc nici un proces. Ar trebui sa caut pe undeva o intrare AUX (am cautat prin cotiera, torpedo si nu am gasit nimic)? S-ar putea sa fie optiunea in soft activa desi nu am nici o mufa input pentru AUX?

Este vreo varianta sa pot monta in loc de magazine de CD-uri (care nu o am), un sistem care sa citeasca MP3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,poti opta pentru o interfata pt i pod sau usb.si eu am la fel,i pod in cotiera,iar pe aux am pus dvd si interfata pt video free.din fabrica,optiunea aux a fost pt tv tuner.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
rimniceanum

Salut

de curand mi-am cumparat un cd-changer de la kenwood, modelul kdc c469. l-am luat de la cineva care mi-a spus ca il avea pe un vw, insa nu am avut cum sa ii fac proba. astazi am facut rost de cablu sa il leg la navigatia mfd2 care o am pe masina (vw jetta 2007). din pacate nu am reusit sa il fac. este vreo procedura speciala? am conectat mufele, am scos borna la masina insa nu imi recunoaste magazina.

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciao

Unitatea (navigatia) trebuie codata, cu aparat de diagnoza, scosul bornei nu are efect...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apesi de 2 x CD si iti va rula de pe magazie...!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rimniceanum

cum trebuie codata? am interfata vag-com, insa am folosit-o doar pentru diagnosticare. Am apasat pe butonul cd, insa nu are nici un efect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut!

Am si eu o problema cu o navigatie RNS MFD2, varianta cu CD.

Busola imi arata aiurea punctele cardinale si am inteles uitandu-ma prin ELSAWIN ca ar exista un senzor pe undeva care se ocupa cu treaba asta, adica sa-i dea navigatiei datele in functie de orientarea masinii. Unde-i senzorul........n-am inteles insa! Stie cineva ce-i pot face?

Si inca ceva: modulul GPS e inclus in navigatie sau e separat pe undeva pe traseul cablului catre antena de pe acoperis?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

modulul gps, din cate stiam eu, este langa antena de pe acoperis; cel putin la mine asa este; am antena, iar la baza antenei, ca un puc de hockey, dar mai mic, modulul gps.

eu am navi mfd, mai multe nu iti pot spune...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.

Sper sa postez unde trebuie. Daca nu, rog un moderator sa mute postul.

Am un Touran din 2005 cu RNS MFD2 si tare mult as vrea sa-i pun un TV Tuner insa nu am idee ce trebuie sa cumpar si nici ce sa fac.

Daca a mai facut cineva asta, il rog sa ma sfatuiasca ce ar trebui sa cumpar.

Multumesc mult.

Modificat de Bogum
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut, amu si eu rns mfd2 si am o mufa usb in torpedou, am bagat un stick cu muzica pe el si nu stiu cum sa il accesez. Daca puteti sa ma ajutati cu cateva informatii.. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Multumesc de link dar nu ma ajuta foarte tare, eu am navigatia cu DVD, modelul cu butonul de Mute in loc de ala de Tele. Am pus melodii in format mp3 si audio pe stick, am selectat aux. da nu imi apare nimic pe ecran. cum ar trebui sa le scriu sau ce se poate reda de pe intrarea auxiliara USB din torpedou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut,nu stiu daca am postat bine dar azi mi-am luat un sistem de navigatie mfd2 si nu stiu cum sa fac sa imi citeasca track

am bagat un cd track si nu-mi citeste....imi spune cand dau pe cd ca wrong dvd sau ceva de genul?nu mai stiu..dar nu citeste track?nu merge sa ascult muzica la el?ma ajuta si pe mine cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!