Jump to content

saibe la fuzete punte fata (cu balamale)


cristobob
 Share

Postare recomandată

am vazut ca se discuta intr-un topic despre numarul de saibe necesar la fuzetele puntii fata, model 1965 cu balamale. nu am mai gasit informatia, poate cineva sa ma ajute?asta este puntea si , respectiv fuzeta:

IMG_0004.jpg

IMG_0245-1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu te grabi numarul de saibe ... prima data masoara si apoi stabileste cite saibe vin sus si cite vin jos ... uite aici un link sa te ajute http://www.vw-classic.net/repleitfaden_typ...7_kapitel_V.pdf

saibele se pun in functie de offsetul dintre bratul superior si cel inferior ... pentru un anumit offset se pun un numar de saibe sus si un alt numar jos: uite si tabelul ... a pus si sergiu aceeasi treaba .. saibele au aceeasi grosime toate, nu trebuie sa te preocupe asta, ci numai numarul de sus si de jos

post-17229-1237992625_thumb.jpg

Modificat de bogdan_bus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din poze mi se pare mie ca nu mai ai saibele. mare atentie caci cred ca e evident ca saibele au o anumita grosime (nu stiu daca e trecuta undeva...). atunci cand cumperi setul de reparatie pt balamale vin si ele in set.

post-6468-1237992217_thumb.jpg

post-6468-1237992223_thumb.jpg

Modificat de sergiup
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am saibele. setul de balamale este nou, deci si saibele sunt noi, nu stiu exact cate sunt, sper sa ajunga.

cum aleg offset-ul. cum stiu daca trebuie 5,5 sau 8?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offsetul se masoara nu se alege. vezi in poza. saibele vor ajunge, chiar vor mai ramane.

asa cum zicea si bogdan saibele au aceeasi grosime deci nu e prbl. eu nu am vazut in pozele postate de tine nici o saiba si te-am facut doar atent pt ca si altii au pus saibele dupa ureche si a iesit o varza. la fel si tu daca nu aveai saibele le puteai confectiona... eu stiu caz... trist ce e drept cand un mecanic a "confectinoat" saibele.

LE: daca te uitai in link-ul de la bogdan intelegeai mai bine poate. acolo se vede mai bine in poze (si in a mea se vede dar poza din link e mai clara). nu te supara pe mine dar incercati si voi si faceti un efort si mai cititi si cand vi se da ceva. asta se numeste RTFM ( Read The Fu**ing Manual). asa mura in gura... cel putin eu zic ca daca ai fi citit si te-ai fi uitat mai atent la poze si la link-ul lui bogdan intelegeai. scrie clar acolo. se masoara cu sublerul si in functie de masuratoare conform tabelului pui numarul de saibe in A, B, C si D.

uita-te mai atent si vei intelege.

spor la munca

post-6468-1237996000_thumb.jpg

Modificat de sergiup
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am dat seama cand m-am uitat la puntea mea si am vazut cum sta faza cu sublerul ala din poza. initial nu intelegeam ce masoara .apoi am vazut ce este de fapt offset-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu inteleg un lucru ... cu saibele si balamalele instalate - trebuie sa existe un off-set ? ( camber ? ) - Daca da - care este ala ? (si sa inteleg ca din combinatia de saibe (cfm tabelului ) PLUS off-setul bratelor (fara saibe fara nimic ) trebuie sa REZULTE off-setul total/camberul rotii ) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(si sa inteleg ca din combinatia de saibe (cfm tabelului ) PLUS off-setul bratelor (fara saibe fara nimic ) trebuie sa REZULTE off-setul total/camberul rotii ) ?

exact ... si daca vfrei sa fii scrufulos si nu ai incredere in potriveala data de vw cu saibele pti masura unghiul de cadere al rotii si abia dupa sa potrivesti din saibe ... varianta cu saibe este la indemina oricui pentru ca elementele puntii, teoretic, nu sint deformabile si atunci fabrica a ales o varianta simpla de reglaj, pentru o masina simpla

offset-ul este distanta dintre brate in plan vertical ... se vede in poza cum se masoara, nu e neaparata nevoie de scula aia, numai de subler si de o rigla dreapta, dupa care se scade grosimea riglei ... sint o multime de variante de masurare

Modificat de bogdan_bus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am incredere in metoda din poza, deoarece suprafata aia poate avea uzura inegala si te pacaleste. Eu ma asigur ca puntea este orizontala cu un poloboc bun, apoi masuratoarea o fac cu un fir cu plumb. Saptamana viitoare fac trebusoara asta pentru Toni, fac poze, si le pun pe net. Dar dincolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da misule asa cum spui tu si e metoda optima, dar daca te increzi in tehnologia nemtzeasca iese si cu saiba ... iar suprafata se rectifica, cine poate ...

sint curios sa vad cum faci tu pentru ca am si eu niste idei ca 40' +/- 30' le masori cam greu

post-17229-1238047412_thumb.jpg

post-17229-1238047420_thumb.jpg

Modificat de bogdan_bus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

surubul care strange bratul in care intra pivotul pare cam mic ( in comparatie cu gaura). sa pun mai mare (gros).

IMG_1245.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

atentie mare la metoda cu saibele din tabel. saibele care nu sunt noi se pare ca datorita uzurii nu mai au 0,5 ci mai putin. deci va trebui sa masurati manunchiul de saibe dupa tabel si sa vedeti daca de exemplu 4 saibe fac 2 mm, daca nu mai adaugati, chiar daca in tabel scrie 4 saibe. Foarte importante sunt saibele care se pun intre fuzete si brate. celelalte nu au importanta in reglajul unghiului ci pt altceva legat de canalul ala spiralat din bolt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!