Jump to content

Reconditionare Jante


alexdias
 Share

Postare recomandată

Salutare

Acum cateva zile mi-am zgariat intr-o bordura janta din imagine.

Am inteles ca exista un spray cu nichel.

Are cineva idee cam care ar fi pasii ce trebuie urmati?

Tnx

post-12742-1228205086_thumb.jpg

Modificat de alexdias
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe mine m-ar interesa un astfel de spray. Daca stie cineva, v-as fi recunoscator. Mersi.

George

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat un spray cromat din Bricostore. Cu jantele mele se potriveste la culoare, acum nu stiu exact nuante la ale voastre. Din pacate, cand am dat cu lac pe deasupra lui a prins o nuanta de gri. Acum nu stiu cine a fost de vina, lacul sau vopseaua ... eu banuiesc totusi lacul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dat imediat sau ai lasat sa se usuce? Daca nu ai lasat sa se usuce cred ca de la asta e...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa am duc prin targ sambata si o sa caut un spray. O sa fac niste poze inainte si dupa.

Sper sa nu o fac mai urata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Vreo reconditionare totala a jantei se poate face ... m-ar interesa si pe mine caci am ceva probleme de acest gen ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se fac reconditzionari in Romania ... rezultatul este execrabil si pretul exorbitant ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu in Iasi un service care face asa ceva si am vazut numai rezultate foarte bune.Este adevarat ca pretul e destul de marisor insa eu zic ca merita pentru niste jante scumpe :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i mare branza sa reconditionezi jantele.

Trebuie totul facut ca si la reparat tabla, adica chituit, slefuit, spritzchit, slefuit, vopsit, lacuit. Asta ajuta la remedierea zgarieturilor si ciobiturilor mai marunte daca ai cioboituri mai mari trebuie sudat-umplut dupa slefuit ca sa capete forma originala si dupa vine procesul de vopsire.

Este costisitor fiindca dureaza destul de mult daca vrei sa le faci bine. Am facut o data cu un prieten, cred ca am lucrat 2 zile dar rezultatul a fost fenomenal aratau ca noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Postez aici deoarece nu-mi da voie sistemul (sau moderatorii) sa deschid un topic nou.

Ma intereseaza daca stie cineva unde pot sa reconditionez jantele originale ale masinii (aliaj). Sunt cam zgariate de la borduri si as vrea sa le refac si sa le vopsesc. Sunt din Iasi si am fost la Sermecom si Remesa, dar am primit acelasi raspuns: nu reconditioneaza jante deoarece nu e rentabil!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Eu stiu in Iasi un service care face asa ceva si am vazut numai rezultate foarte bune.Este adevarat ca pretul e destul de marisor insa eu zic ca merita pentru niste jante scumpe :scratch:

De care service vorbesti? Ca m-as duce sa intreb cat imi iau de janta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa-mi revopsesc jantele de aluminiu. Am gasit un tip, cat de cat aproape de mine care sa le faca, dar ma bate gandul sa le sablez inainte de revopsire. Tipul asta zice ca poate sa mi le sableze cu jet de alice, dar intrebarea mea e daca nu raman urme in janta dupa sablare?

De asemenea vopsirea nu sunt convins cum sa o fac, clasic sau in camp electrostatic?

Va rog sa-mi dati ceva sfaturi cei care ati mai facut astfel de operatii.

Tipul la care vreau eu sa-mi fac jantele e din Oradea. Firma lui se numeste BRINOME SRL, Str. Atelierelor 16/a (Incinta Pratosem).

Userii din Oradea.... va rog sa-mi dati ceva informatii despre acest tip... cum lucreaza?... e de incredere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru zgarieturi usoare sau ciobituri cred ca am gasit cel mai simplu si mai ieftin remediu

http://www.allcorsa.co.uk/forums/showthrea...-part-5011.html

Eu zic ca iese foarte bine astfel , iar cand va da caldura le voi face si pe ale mele si voi pune si cateva poze pt doritori

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Vreau sa-mi revopsesc jantele de aluminiu. Am gasit un tip, cat de cat aproape de mine care sa le faca, dar ma bate gandul sa le sablez inainte de revopsire. Tipul asta zice ca poate sa mi le sableze cu jet de alice, dar intrebarea mea e daca nu raman urme in janta dupa sablare?

De asemenea vopsirea nu sunt convins cum sa o fac, clasic sau in camp electrostatic?

Va rog sa-mi dati ceva sfaturi cei care ati mai facut astfel de operatii.

Tipul la care vreau eu sa-mi fac jantele e din Oradea. Firma lui se numeste BRINOME SRL, Str. Atelierelor 16/a (Incinta Pratosem).

Userii din Oradea.... va rog sa-mi dati ceva informatii despre acest tip... cum lucreaza?... e de incredere?

din ce am citit si pe alte forumuri cel mai recomandat este vopsirea in camp electrostatic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva vre'un service, care se ocupa cu rconditionarea jantelor de aliaj, din judetul Mures???

Modificat de sochaux_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine pe vreo doua jante a sarit lacul si sunt putin zgariate, nu in adancime, ce as putea sa le fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat un spray cromat din Bricostore. Cu jantele mele se potriveste la culoare, acum nu stiu exact nuante la ale voastre. Din pacate, cand am dat cu lac pe deasupra lui a prins o nuanta de gri. Acum nu stiu cine a fost de vina, lacul sau vopseaua ... eu banuiesc totusi lacul.

Nu mai dati banii pe prostii...nu au nici un efect sau sa credeti ca ramane asa cum iese la vopsire spraiul cu nichel, chiar si dupa ce se usuca daca ii dai cu lac suplimentar sau nu si daca incerci sa stergi piesa respactiva (dupa uscare) ea tot gri se va face. Am incercat sa vopsesc eu capacele la oglinzi si credeti-ma am dat banii de pomana. Spreiurile din supermarket ala cu nikel, cu bronz,cu aluminiu sunt pt uz intern in casa asa de decor nu pt tot felu de intemperii si nu este vb de vreo firma anume, toate sunt la fel, proaste.

Eu am facut asta la ale mele: picture003yth.th.jpg picture013ixz.th.jpg

si aratau asa: 07112008012.th.jpg 07112008014.th.jpg

Culoarea este gri metal (culoarea titanului) sunt mai deschise la culoare, poza era facuta cu tel in subsol, lumina mai putina.

picture016s.th.jpg picture011byd.th.jpg picture028gwy.th.jpg picture007wfh.th.jpg

Modificat de Borisake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate ne zici si cum ai facut, multumim de poze, dar asteptam si explicatile, multumim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am facut asa; am fost la supermarket Hornbach din Berceni / Metalurgiei si am cumparat vopsea sprei de la DUPLI COLOR, vopseaua se cheama Gri Metal, am cumparat 4 tuburi ca sa acopar bine cate o roata si suplimentar unul de Lac. In rest traditionala pregatire smirghel cu granulatie de 600 pe panza de vopsitorie auto cu jet de apa, daca este nevoie si de putin kit se gaseste unul cu uscare rapida pe baza de Nitrodiluant, o rola de skoci de hrtie pt izolare si la final dupa ce slefuiesti si speli bine roata cu sapun (asa zic unii vopsitori) si o stergi de apa sa o degresezi cu ceva, spirt, diluant dar nu foarte puternic. Eu am degresat cu diluant.

Si poza cu spraiul; picture015wld.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

eu am asistat la reconditionarea gentii unui prieten...se poliseaza lacul si vopseaua ...se vopsesc apoi lac se baga la cuptor si ies perfect ..pretul 50 ron pe buncata..la c-ta.

revin cu precizarea si sunt de acceasi parere cu colegul ca nu iese bine bu spreiul deoarece vopseaua trebuie data cu pistolul la presiune mare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iese si cu spray-ul ,mai migaloasa este procedura de pregatire a jantei.Eu le-am facut pe ale mele si au iesit bine. Si au dreptate antevorbitorii mei referitor la spray -ul cu nichel,am incercat vreo trei variante si indiferent cit ar costa sunt la fel de proaste in sensul ca fara lac deasupra nu rezista(dispare luciul si se inegreste )iar daca dai cu lac face o reactie ciudata in sensul ca devine gri inchis tare si aproape mat ;am incercat sa aplic lacul dupa aprox. 4 zile si jumatate si tot a facut reactie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu exista nici un spray cromat care sa reziste? As vrea sa repar local cateva bube, nu-mi prea arde sa fac toate jantele alta culoare :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jumex, poti sa dai niste detalii despre service-ul din constanta? un nr de telefon ceva..Ai cunva si poze cu reconditionarea? In Buc o fi asa ceva?Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iuhuhuhu, foarte tare tutorial :D

Cred ca o sa ma bag pe achizionat cele necesare si sa-mi repar rotile de iarna :blink:

Btw, ce fel de chit se foloseste pt eventualele "reparatii" ?! :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!