Jump to content

Schimbare bec semnalizare din oglinda laterala


gabimok
 Share

Postare recomandată

Am un becul de la semnalizarea din oglinda laterala ars,si nu reusesc sa desfac plasticul inferior al oglinzii,e prins in vreun surub?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se schimba foarte greu. si eu am incercat sa o desfac, pentru ca am gasit-o lovita si pana am prins-o la loc in clipsuri, a intrat mizerie si nu mai are aceasi intensitate lumina de intrare in masina. da cum de ti s-a ars? ledurile se ard foooarte greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se schimba foarte greu. si eu am incercat sa o desfac, pentru ca am gasit-o lovita si pana am prins-o la loc in clipsuri, a intrat mizerie si nu mai are aceasi intensitate lumina de intrare in masina. da cum de ti s-a ars? ledurile se ard foooarte greu.

Cum s-a ars...ghinion,cred ca are cel putin 2 leduri(becuri)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se scoate geamul oglinzii (se trage de el)

apoi se scoate partea vopsita a oglinzii

apoi ai acces la lampa cu leduri

dar nu cred ca poti schimba doar un led, se schimba toata lampa

succes

grig

Modificat de grig
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In nici un caz! Geamul oglinzii de obicei se sparge asa - o sa vezi de ce cand incerci sa-l scoti.

Se scoate carcasa superioara a oglinzii - prin tragere, atentie sa reglezi oglinda in asa fel incat sa nu o agate carcasa. Trebuie tras mai tare, si ar fi ideal sa incalzesti carcasa oglinzii macar la 25-30C (ca sa se mai inmoaie plasticul). Dupa ce ai scos carcasa, se poate scoate oglinda si dupa aia ai acces la becurile de iluminat si ledurile de la semnalizare.

Nici eu nu cred ca s-au ars ledurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai merge un singur led,si e chior,adica semnalizarea e superficiala,comparativ cu cealalta semnalizare care lumineaza perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

sal,

vezi ca nu merge schimbat decat la service. Se schimba cu totul..toata partea de jos.... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate schimba doar partea de jos a oglinzii? mai precis ma intereseaza doar zona care contine semnalizarea, iluminarea spatiului de intrare in masina si geamul protector.

Modificat de audi_fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se poate...

mie mi-au schimbat-o la service ..este in garantie masina..din cate am vazut,dupa ce desfaci capacul de plastic, se da oglinda jos si sunt 2 suruburi care tine partea de jos..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi. o sa ma uit si eu si poate o desfac zilele astea. doar de-or mai sta ploile astea... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu aceeasi problema...partea de jos a oglinzii e crapata in cateva locuri, intrat apa si s-a ars semnalizarea....

mi-a aratat un amic de la poro cum se face si mi-am cumparat partea de jos....140ron

asa cum a mentionat cineva mai sus, se scoate mai intai oglinda.....se apuca din lateral si se trage incet, are niste cleme metalice pe spate...o data scoasa, vei avea acces la suruburi....sa scoti partea vopsita a oglinzii, si partea de jos....vei vedea ca sunt si niste fire cu mufe pe care le vei scoate.... operatiunea de montare va fi exact invers...

succes si rabdare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Cristi MV ai dat cam mult pe ea , anul trecut prin noiembrie-decembrie mi-a agatat si mie un tir oglinda si a trebuit sa o schimb cumparat partea de jos de la avia la 74 de lei :) ! oare sa difere asa mult preturile !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm .. in jur de 140 de ron e semnalizarea si la Ivas Galati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin si eu cu o intrebare si cu niste poze pentru a elucida ceea ce vreau sa fac.

ma intereseaza partea de sub-titlu din topic.

cum desfacem partea inferioara a oglinzii. eu am oglinda din stanga putin lovita. gasita in parcare. problema e ca atunci cand a fost lovita, s-a si desprins suficient de mult din clipsuri, incat pana sa observ si pur si simplu sa o infig la loc cu mana, sa aiba timp sa intre mizerie (era o vreme ploioasa si cu mazga clasica de Bucuresti pe jos) si astfel noaptea, lumina de intrare in masina sa nu mai fie atat de intensa. mentionez ca vreau doar sa curat plasticul transparent de sub oglinda.

diferenta de lumina intre cele doua oglinzi este evidenta. semnalizarea merge ok, nu are micsorari de intensitate, pentru ca plasticul este murdar doar pe partea interioara inferioara a oglinzii.

unde este X-ul, este zona in care s-a acumulat mizerie, iar unde este incercuit, este o bucata lipsa din coltul de plastic al oglinzii, asta ca sa va face-ti o idee de ce vreau sa fac.

post-2481-1234258422_thumb.jpg

post-2481-1234258594_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CristiMV

este vorba de oglinda stanga sau dreapta? ..si cate cleme are pe spate?...intreb pentru ca azi dimineata am gasit ambele geamuri de la oglinzi lipsa!!! :D ..SI VOI VA MAI PLANGETI CA E GREU SA SCOTI OGLINDA!!!!!!!! :salut: .........mai departe!...am fost la politie, am declarat furtul, am incercat o programare la PBA - dar dupa ce i-am sunat pe la 08.45 au zis ca revin ei cu un telefon sa-mi spuna daca se poate astazi, dar deocamdata nimic - dupa care amintindu-mi de thread -ul asta le-am cumparat - 475 RON ambele - tot de la PBA. Dupa ce le-am desfacut am constata ca oglinda din stanga are in cutie 4 cleme metalica iar cea din dreapta doar 2.....uitandu-m pe spatele ambelor oglinzi exista doar cate 2 locuri evidente in care ar intraa ceste cleme....asa ca .....ceva experiente cu montat oglinda ( partea din sticla mai exact) aveti?

Modificat de maistru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-am zis ca ar fi greu de dat sticla jos. pe mine ma intereseaza sa dau jos partea de lumina si semnalizare si carcasa. si daca as fi stiut sa le dau jos, probabil as fi observat clemele si te-as fi putut ajuta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Audi fan ca sa ajungi la bec trebuie sa dai jos oglinda ,carcasa la oglinda si apoi sa dai jos din cele doua suruburi lampa de semnalizare si iluminare.O sa pun niste poze.

Maistru vezi pozele atasate.

post-25792-1234437923_thumb.jpg

post-25792-1234437928_thumb.jpg

post-25792-1234437937_thumb.jpg

post-25792-1234437942_thumb.jpg

post-25792-1234437950_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pozele sunt foarte sugestive. mersi frumos. chiar ma ajuta. idea e ca nu stiam ordinea. intai sticla, urmeaza carcasa si apoi partea de jos, care este prinsa in 2 suruburi. restul sunt prinse in clips-uri si trebuie sa trag putin mai tare ca sa le scot. mersi frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tutu0581 pentru poze ..m-am lamurit ..intr-adevar nu este nevoie decat de 2 clame..am sa incerc sa le montez ...and i'll let you know!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata,le-am montat.............se monteaza forate usor .....trebuie doar sa o centrzezi pe soclu de plastic si prin presare se prinde de acesta...........cel mai greu insa a fost co conectarea celor 2 fire pentru incalzire.......pentru asta este nevoie de un cleste tip sfic - din acela lung si subtire ,de preferat putin indoit

Modificat de maistru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Bump, trebuie demontata sticla inaintea carcasei oglinzii sau se poate direct asezand sticla intr-un unghi potrivit? Ma intereseaza sa inlocuiesc semnalizatorul de sub oglinda din stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se schimba toata oglinda. aceasi problema am si eu.

Modificat de audi_fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se schimba doar semnalizatorul integrat in partea de jos a oglinzii, il am pe masa, cumparat de la Gabi, am trecut si l-am luat mai devreme. Eu voiam numai sa stiu sigur ca pot da carcasa jos fara sa mai desprind si sticla oglinzii, singurul lucru de care nu-s sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scratch that, trebuie data si sticla jos, si a mea e cam intepenita, mi-e ca va plesni la demontare. Briskoda e offline, era un ghid acolo, parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!