Jump to content

Scartait La Denivelari


Ciobu
 Share

Postare recomandată

De la o vreme se aude un scartait enervant la denivelari sau cand demarez mai tare. Zgomotul se aude numai cand a plouat sau cand e frig afara (a nins acum 2 zile ). Am observat si ulei pe o janta. Imi puteti spune cam ce ar putea fi si la cat sa ma astept ca va costa reparatia? Pot sa o fac si eu?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ciobu

    10

  • Aditu

    7

  • ady.marius

    5

  • john_doe

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ori sunt telescoapele ori kiturile de protectie telescoape (in spate).

dar eu cred ca telescoapele deca ai gasit si ulei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FUBAR, te rog sa citesti Regulamentul forumului. Nu este permis sa dai "quote" la mesajul anterior, poti raspunde in mod normal folosind Add Reply sau Fast Reply. Considera asta ca fiind un avertisment verbal. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Fubar pentru raspuns. Sa inteleg ca acele kituri de protectie sunt numai pe rotile din spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu sincer eu le-am schimbat alea din spate la recomandarea mecanicului.

Dar cel mai bine dute la service sa vezi ce e

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am schimbat cauciucurile, si cat erau date jos jantele m-am uitat mai atent. Nu am vazut nici o bucse cu cauciucul stricat (la o analiza superficiala) dar am vazut protectia de la telescopul spate stanga rupta(un burduf de cauciuc-burete). In dreapta in schimb este ok. Desi bratul pistonului de la telescop este curat, ma intreb daca atunci cand intra apa acolo poate scartai in halul ala. E un scartait ca de metal pe metal si e enervant tare. :somnmare:

In orice caz, ma bucur ca nu imi mai vibreaza volanul dupa echilibratul rotilor, credeam ca e ceva de la caseta de directie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este doar scartait tre' sa fie bucsele de la bara stabilizatoare. Daca si bate pe fata ceva sunt bucsele de la brate (1 pe roata). Pe ce janta ai gasit ulei? Fata, spate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca nu mai stiu pentru ca am spalat-o la momentul respectiv dupa ce am observat dar nu m-am gandit ca ar fi vreo problema (atunci nu scartaia deloc). De batut nu bate nimic, suspensia se misca normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As fi dat edit dar vad ca nu pot. Vin cu un update care poate ca mai ajuta pe cineva care a patit la fel.

Cand am schimbat cauciucurile, am tras burduful de protectie al telescopului mai jos, ca parea iesit de pe bucata de plastic care il tinea. Aparent asta era problema, a plouat si e frig dar nu mai scartaie deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca reapare trebuie verificat mai cu atentie.

Modificat de sorinrs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, a reaparut.

ady.marius, poti sa te uiti sa vezi daca burdufurile de cauciuc sunt intacte? Macar am descoperi sursa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

burdufurile sunt ok eu cred ca intra mizerie (nisip)pe undeva da nu stiu pe unde dupa ce am spalat-o nu a scartait un timp apoi a reaparut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am patit si eu ceva la fel dupa numa'o saptamana de cand o luasem.

Masina noua si scartZia(se auzea un scartzit din spate dreapta la fiecare denivelare ); umilitor, credeam ca scapasem de zgomotul de fond din dacie. Am fost la service, si mi-au zis ca trebuie sa demonteze tot, dureaza o zi sau 2, ca trebuie sa faca probe ci fiecare piesa dezasamblata, si sa verifice niste chestii. :icon_thumright:

Intr-o dimineata am stat si am analizat de unde se aude zgomotul si am realizat ca e din oala unde sta roata. Aparatoarea de noroi care se muleaza pe oala atingea furtunele de la rezervor. Am tras de bucata aia de plastic, am bagat mana, am curatat de nisip si altele, am bagat niste spray wd 40 si de atunci nici un zgmot, o placere.

Inainte de asta, cam vreo 2 saptamani am stat si analizat de unde venea scaztiul ala.

Daca rezolvi ceva, astept un reply.

Pana la rezolvarea problemei da muzica mai tare.....

Numai bine......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti te rog sa fii un pic mai explicit. Nu stiu ce e "oala" (sunt mai profan in ale mecanicii). Sa inteleg ca nu e aparatoarea de noroi a telescopului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oala, e cum bagi mana in sus dupa roata, aparatoarea de noroi din plastic(metal- in unele cazuri) e din carcasa masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

acelasi scartait il am si eu cand acelerez si cand franez (brusc) si in gropi insa la mine se aude la roata din fata stanga

a mai avut cineva vreo p[roblema similiara si cum a rezolvato

ms anticipat pt eventualele raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.tuturor. Zgomotele pe care le auzitit sunt de la arcuri.Aceasi problema si la mine cand ploua, si a doua zi circul cu ea. Zgomotul vine de la baza arcului, sau din flansa, unde este si un rulment. Aceste simtome sunt dese la sistemele de suspensie mc. Pherson. trebuie tolerat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine scartaie doar daca temperatura e peste 4-5 grade asta am observat ca serviciu daca o tin in garaj ,acu pe frigu asta cand sta afara nu mai scartaie nici dea naibi si am incercat tot felu de manevre cred ca la primavara ma urc pe ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ady.marius. Si eu am observat ca daca e ger serios nu scartaie, daca nu e inghet dar e umezeala atunci se intampla.

Modificat de Ciobu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Daca scartie pe fata, sunt bucse de bara stabilizatoare(sigur), iar pe spate(daca amortizorul nu e uzat excesiv), sunt bucse de punte.Asta daca nu lea-ti schimbat pana acum.Numai bine :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am aceeasi problema la seat ibiza 1.4, scartiitul se aude pe fata mai pronuntat pe partea stanga.Inclin sa cred ca nu este de la amortizoare deoarece nu scartie daca apas pe masina cand sta pe loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu precizarea ca acest scartiit se aude destul de puternic la accelerari si decelerari la viteza mica. Am suspectat tampoanele motorului, dar daca misc motorul cu mana nu se aude nimic. Dupa parerea mea ar putea fi bucsele de la bara stabilizatoare sau cele de la bascula. O alta varianta ar fi chederele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu precizarea ca acest scartiit se aude destul de puternic la accelerari si decelerari la viteza mica. Am suspectat tampoanele motorului, dar daca misc motorul cu mana nu se aude nimic. Dupa parerea mea ar putea fi bucsele de la bara stabilizatoare sau cele de la bascula. O alta varianta ar fi chederele.

Problemele st la bascula... dar o verificare mai amanuntita nu iti strica!!! :( Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucsele de la bara stabilizatoare scartaie la inceput, apoi incep sa bata destul de urat. E bine de uitat daca au joc, cu capota deschisa si balans in partea din fata se vede daca bara are joc in bucse. La mine, un polo din 2002, sunt doua bucse cu diametre diferite (diametrul mai mic - 18 mm in partea dreapta si 19,8 mm in partea stanga. Atentie cand se cumpara, oricum nu sunt scumpe-in jur de 10 roni bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!