Jump to content

Becuri Cu Led Pe Soclu


Auras
 Share

Postare recomandată

salutare la tata lumea si daca a mai fost deschis acest topic imi cer scuze si rog moderatorul sa-l stearga

Ce parere aveti despre becurile astea,merita banii?Are cineva montat pe masina asa ceva?

Gama completa in diferite culori pe orice soclu auto.Ledurilese remarca prin:

durata de functionare 20000 ore(durata unui bec cu filament se limiteaza la cateva sute de ore),consumul se micsoreaza cu 80 %,timp de aprindere rapid ,rezistenta la socuri si vibratii.

Leduri(T5,,B8,5D)lumina bord:

-LED diferite culori

Leduri(T10,BA9S) pt lumina de pozitie far,semnalizare,interior,bord si anexe:

- LED mare,diferite capete(drept,concav,rotund),toate culorile

- cu 4led dif culori

- cu Led superflux + 4Led

Leduri(T11) Festoon pt lumina interior,lumina numere inmatriculare,portbagaj:

- cu 4LED,alb,albastru

- cu 6LED,alb,albastru

- cu 8LED,alb,albastru

Leduri(T18) pt lampi spate,lumina numar inmatriculare,etc:

- cu 12LED,alb,rosu

Leduri(T25) pt semnalizare,lampi spate:

- cu 27LED,alb,rosu,portocaliu

- cu 36LED,alb,rosu

Leduri pe soclu pt proiectoare ceata:

-socluri HB4(9006),H11,H8,cu 36LED,alb-xenon

post-11369-1185990052_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 111
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • WNS

    7

  • Ice_2k

    5

  • Mihai.Nechifor

    5

  • SORAN

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Administrator

Se gaseste asa ceva in comert ? :rolleyes: N-am vazut decat afara sau pe ebay ...

Daca se gasesc de vanzare care sunt preturile ?

Da si tu mai multe detalii .

consumul se micsoreaza cu 80 %

Asta va fi o problema .

Daca BC-ul ( sau ECU ?! ) va sesiza ca nu este consumul de energie pe care il are el setat , o sa ti se aprinda tot felul de martori in bord .

Un exemplu e martorul de preincalzire bujii care are si rol de martor de bec ars pe lampile de frana .

Un alt exemplu este semnalizarea : daca consumul este mai mic , o sa clipeasca mai repede , el ( releul ) sesizand ca este bec ars . :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mama! Super. Dar oare e ok daca punem d-astea? A exprimat f. bine ayres temerile mele referitoare la consumul becului redus si reactia BC/ECU

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am eu pe pozitie leduri cu soclu w5w sunt 10 ron perechea

dar recomand cu increde becurile de la philips blue vision pt ca disperseaza mai bine lumina

ledurile arata frumos dar nu sunt asa vizibile,oricum daca va luati luatile pe cele cu cap concav nu cele rotunjite,alea fac doar un punct de culoare

Modificat de Spankyro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca va puneti xenon sau aveti xenon pe masina exista riscul sa se vada galbene.Va zic din experienta.Eu nu am gasit decat un singur loc in targ ,cu niste becuri cu leduri care sa se vada albe daca ai xenon instalat pe masina ,dar din pacate nu rezista mult in timp.

Off topic:Fiti atenti la astia de vand siemenshid sunt niste tepari nenorociti pentru ca siemens nu face instalatii de xenon aftermarket,fiti atenti firma se numeste siemenshid nu siemens!Si mai sunt unii care cica vand hella care sunt facute tot in china si scrie pe balast in germana .Promit ca daca va strangeti 100 de insi o sa ii pun pe chinezi sqa scrie vwforum pe balast.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine ma intereseaza in principal pentru stop-uri pentru a vedea mai bine cel din spate cand franez :D

Dar mi-e frica c-o sa ma "bazaie" ECU-ul.

Mama da nu sunt ieftine deloc. 30 roni BUCATA. ;) 4 intr-o parte, 4 in celalalta... hmmm ;)

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are alexrosiu pe A4 becuri cu 36 de LED-uri in proiectoare. Ca xenon are 6000K. Culoarea este aproximativ identica, dar este doar de look. Pe jos nu mai lumineaza nimic. La el nu apare nicio problema. La mine, care am avertisment de bec ars, ramane eroare de bec ars pe BC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pui doar un bec cu led iar celalat este normal doar semnalul din bord va clipi mai repede. Exterior este normal.

Nu am incercat inca cu doua becuri cu led pe aceeasi parte.

Voi sapa sa vad unde este traductorul de curent al releului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interesant ce se discuta despre ele,rog pe cei ce au montate indiferent daca au pe pozitii,semnalizare sa puna poze ca sa vedem si noi cum se vad aprinse.

Dar oare daca pui pe pozitie spate sau semnalizare becuri cu 36 led-uri se va vedea ceva gen noul pasat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interesant ce se discuta despre ele,rog pe cei ce au montate indiferent daca au pe pozitii,semnalizare sa puna poze ca sa vedem si noi cum se vad aprinse.

Va fi total irelevant, n-o sa vezi culoarea reala. Pune un astfel de bec langa un halogen si-o sa para albastru. Pune-l langa un xenon 7000k si-o sa para galbui.

Dar oare daca pui pe pozitie spate sau semnalizare becuri cu 36 led-uri se va vedea ceva gen noul pasat?

Cu siguranta nu. Este doar un manunchi luminos, nu se vad efectiv cele 36 de led-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista posibilitatea montarii unor astfel de becuri (cu led-uri), iar ECU sa fie "pacalit"?

Parca am citit pe undeva pe aici, ca se pot monta rezistente sau altceva, care sa "pacaleasca" ECU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se poate. dar deocamdata din ce m-am interesat eu pare ca e cam scump... pt a pacali pozitiile pe fata costa 120ron iar pt proiectoare 120ron sau 220ron, nu se stie sigur daca ajunge un singur set de rezistente, depinde care-i consumul minim pe care-l asteapta calculatorul pe becurile alea. Cica sunt nu-stiu-ce rezistente speciale pt asta care sunt f scumpe... personal mi se pare aberant sa dau 120ron pt fiecare set de becuri ca sa nu-mi apara eroarea in bord, de 220ron pt proiectoare nici nu mai zic... am inteles ca se poate dezactiva toata functia asta din vag-com (pentru toata masina, nu doar anumite becuri) dar nu stiu inca cum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E aberant intr-adevar sa dai atatia bani pentru asa ceva. Determinarea consumului "vazut" de ECU e simplu. Daca nu folosim metoda clasica cu masurarea curentului printr-un bec, putem calcula:

- un bec de 5W consuma 0,347 A

- un bec de 21W consuma 1,458 A

- un led consuma cam 0,015 A. La un grup de 10 LED-uri deja ajunge la 0,150 A

asta, facand un calcul simplu la tensiunea de alimentare de 14,4V.

Insa, eu zic ca se poate stabili si prin testari pana la ce valoare a curentului consumat se poate scadea. Eu cred ca ECU considera becul ca fiind bun pana scade curentul sub o anumita valoare, nu neaparat sa aiba o valoare fixa. Si daca mai punem si consumul led-urilor, rezulta o valoare mai mica a rezistentelor necesare.

Rezistente corespunzatoare se gasesc si in magazinele de piese electronice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ice_2K nu obligatoriu se vede un manunchi luminos pe pozitiile din spate...depinde c leduri ai...la mine de exemplu se vad toate frumos (separat)...ceva ca la passatu' nou sau ca la CC'u d la peugeot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupun ca ai stopurile din avatar, acolo e normal sa se vada toate separat. Noi vorbeam de inlocuirea unui bec normal intr-un far normal, cu leduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura diferenta privind modul in care vor arata astfel de becuri cu led, cred ca va fi numai la timpul de raspuns care in cazul led-urilor este foarte mic, aproape instantaneu, spre deosebire de becurile cu filament care se aprind mai incet iar intensitatea acestora nu este aceeasi pe toata durata cat sunt aprinse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit si doua poze in care au fost montate becuri cu led, cam asa arata:

stopculedfordmustang1il6.gif stopculedfordmustang2xc5.gif

in triplele de mai sus au fost montate asa ceva:

05dd112cbf4e465cb926673dn5.jpg 05dd112cbf4e465cb926673fp6.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Eu am gasit modelele acestea :

becculedptsemnalizare3rk6.jpgbecculedptsemnalizareod5.jpg

Ce parere aveti ? Ati vazut pe undeva in comert ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata bine dar de unde naiba sa le iei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stie cineva daca vreunul din becurile cu led ofertate in site-ul de mai sus poate inlocui becul care lumineaza o gura de ventilatie pentru Passat B5 ? Poate stiti ce tip e becul original si identific daca are inlocuitor cu led..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci...daca vreti leduri interesativa de modelul de pozitie de pe Audi S8 model 2007 care are pe pozitie leduri.

presupun ca sunt foarte scumpe dar v-am dat o idee.

Uite si o poza

post-11987-1189950978_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!