Jump to content

2001 Audi S3 8l


Bogdan_wrc

Postare recomandată

Acum 2 saptamani nici nu visam la ea, iar acum este a mea.

Vroiam sa schimb vechiul Golf TDI cu ceva mai puternic, dar in plan aveam ceva peste 1 an. Nicidecum acum. Dar, soarta a facut sa apara.

E vorba despre un Audi S3 din 2001, motor AMK, de 210 cai, quattro. Nogaro Blue

Ca echipari, masina are , din ce imi amintesc acum, nu stiu exact care sunt dotarile standard la S3 (cred ca nu mai are rost sa zic ABS, ESP.... discuri ventilate...etc)

- scaune electrice RECARO

- oglinzi electrice, heliomate si cred incalzite

- Audi Symphony

- xenon

- 10 airbaguri

- climatronic

- spalator faruri

- alarma perimetrica si volumetrica

- geamuri atermice

si cam atat imi aduc aminte acum.

Masina are 120 000 km, verificati. A fost adusa in tara la inceptul anului 2007.

Ii voi face cateva poze saptamana viitoare, dar acum nu am facut decat cateva cu telefonul.

Ca modificari, masina nu va primi mai nimic, in afara de un set de pedale si un footrest, inca nu stiu exact modelul...de GTi, de S3 nu stiu cum arata, si un DV cu arc. Si eventual niste frane mai puternice (Zimermann su DS2500), ca am auzit ca unii se plang de ele.

Poate, peste ceva timp, soft schimbat. adica sa ajunga la 265 de cai.

in rest nimic. doar consumabile f bune, schimbate la timp, si benzina.

Acum, urgent vreau sa ii fac o revizie completa (distributie, filtre, ulei), niste placute de frana, deocamdata stock. mai am niste senzori de verificat. si neapart niste cauciucuri, ca cele de pe masina sunt extrem de uzate.

Tin sa va spun ca sunt umit de masina. Trage f bine, si nu pot sa ma abtin sa nu ii dau tare 1,2 si 3. Scaunele sunt extraordinare si mi se potrivesc manusa. confortul la bord este impecabil, dar imi place mult ca stai foarte sportiv in ea.

un consum pana acum, va pot spune ca intre 10% (mers prin oras, doar usoare urme de sportivitate si un drum la Buc noaptea) si un 14.5% merg sportiv cateva drumuri prin oras. si cu clima cam 95% din drumuri.

lucruri deranjante pana acum:

nu arata pe BC consumul instant cand stai pe loc, acel L/H. si in portbagaj nu prea am locuri de depozitare, desi in interior, am peste tot ;). nu stiu sa intru in meniu ascuns la climei. nu are Easy Entry, din cauza scaunele sport, ceea ce la Golf facilita f mult accesul. but who cares? eu nu stau in spate...si rar va sta cineva. oricum la orice ora dau easy entry pe scaunele astea!

in schimb soundul este extraordinar. mai frumos cu geamul inchis, si dupa 3000 de ture, masina este alta. iar de la 4000-4500 nu te mai saturi de el.

am ajuns sa ranjesc mereu, ca un copil mic. nu mai imi pot reveni.

stiti cum se spune, diferenta dintre baieti si barbati e costul jucariilor lor.

masina sta extraorindar pe curbe, dar inca nu am apucat sa vad ce poate. nu o cunosc de ajuns, si gumele sunt mai mult slickuri decat cauciucuri de strada. d-abia astept iarna ;)

deocamdata ma opresc aici, si atasez pentur inceput 2 poze, dar sapt care vine vreau sa fac un photo shooting adevarat.

oricum, vreau sa fac unul cu Vlad MHL dupa ce e gata masina lui, pentru ca avem cam aceeasi culoare. un photo versus Old VS New. ;)

75jd0813ix5rz3.th.jpg75jd0815gu5aa5.th.jpg

mai astept sfaturi pt cauciucuri, frane, alte chestii uzuale de facut, mai ales de la cei care cunosc f bine acest motor. de mult voriam eu sa am 1.8T, dar nu visam chiar asa sa fie pus in strada :)

Link către comentariu
  • Replies 1,4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    589

  • c6t9

    52

  • xht20

    36

  • fuscobal

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bravo man sa o stapanesti sanatos!

P.S. vezi ca pedala aia cea mai din stanga e ambreiaj ;)

Link către comentariu

da chris, merci mult...am observat ce face pedala aia...desi e destul de tare ;) -adica dura- .

tu ai invatat d-abia acum ce face pedala aia? :lol:

mai ai sa imi spui ca sfat de la tine, ca sa am grija ca se invart si rotile din spate :lol:

Link către comentariu

am ajuns sa ranjesc mereu, ca un copil mic.

:lol: ;) ;) :lol:

Esti tare frate, sa o stapanesti sanatos si fara lucruri nasoale!

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos si fara incidente.Singurul lucru care o sa iti lipseasca este consumul golfulete-lui dar asta se compenseaza cu puterea. :lol:

Link către comentariu

La fel cum ti-am zis si aseara : frumoasa masina & sa nu ai nici un incident cu ea.

PS. Sa faci si tu niste poze mai decente :lol:

Link către comentariu

merci mult de urari.

da, consumul imi va lipsi, dar asta e. nu se pot tine amandoua.

da, am uitat ca vreau si BOV. din cate stiu face chiar bine la turbina. iar soundul este f misto.

Luni iau si numerele ei cele noi.

18 AMK :lol:

Link către comentariu

foarte misto masina...

felicitari si sa stapanesti sanatos calutii ingramaditi sub capota si sa reusesti intotdeauna sa-i tii in frau :lol:

nu spun mai multe pt ca nu pot sa fiu obiectiv, pt ca am si eu o caroserie asemanatoare in fata blocului :lol:

Link către comentariu
  • Administrator

hi hi , inca una buna pe forum. Aceleasi urari care le-am zis ieri la telefon nenea!

Link către comentariu

Un upgrade adevarat. Bravo, wrc, ai facut o treaba buna.

Am vazut masina aseara si am experimentat un pic senzatia de rollercoaster. Intr-adevar, motorul are un sunet superb - sport si rafinat, masina e extrem de ingrijita si foarte bine accesorizata. Culoarea i se potriveste de minune.

Si eu as lasa-o asa cum e dpdv al look-ului. Merg niste pedale sport, poate o folie nu prea inchisa, niste etriere gri-inchis cu un logo "S3" sau "Audi Sport".

Link către comentariu

Felicitari si multi km linistiti ;)

Stiam un S3 albastru cu ESU la nr in Sinaia, de-aia te-am intrebat :lol:

Si cei 210... sa-i "stapanesti" fericit! :lol:

Link către comentariu

Pai ESU asta a fost din PH. dar nu din Sinaia. poate l-ai vazut in vacanta, sau mai avea fostul proprietar o casa. nu stiu.

alex, ideea cu etrierii suna f bine. adica exact cum sunt la S3 noul.

folie, nu stiu.

Link către comentariu

..cum am zis si in topicul cu Golf-ul. Culoarea este fantastica!

Multi km si multe ture fara probleme!

...aflam si pretul?... :lol:

Link către comentariu

pai a cerut 15.500 pe masina. am mai negociat noi, si am facut schimb + diferenta.

Link către comentariu

Felicitari Bogdan. Cred ca esti in al noualea cer acum :icon_thumright: Iti urez sa ai parte de ea, si sa nu ai probleme. Abia astept sa o vad si eu, eventual sa-mi si arati cum merge. :(

Link către comentariu

Congrats man , o alegere perfecta

sa o stapanesti sanatos

cand vii in buc, da un tel vreau si eu sa o vad

see ya

Link către comentariu

Felicitari man. Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea. Eu sunt rabdator si astept sa o vad cand s-o mai micsora coada de admiratori.

Link către comentariu

pai rup bilete si dau bonuri de ordine :icon_thumright:

alex, rapier, va anunt. sunteti pe lista. dar mai sunt destui.

probabil o sa vin la o intalnire intr-o duminica. cred ca viitoarea.

Link către comentariu

:( FELICITARI!!! cred ca totusi te-ai despartit cu greu de Golf. Asteptam cu nerabdare poze :icon_thumright:

Link către comentariu

Felicitari pentru achizitie - cea mai ieftina metoda de a face upgrade de la puterea standard a golfului la 210 cai :icon_thumright:

Sa te bucuri de ea fara nici un fel de incident!

Link către comentariu
  • Administrator

Doamne!! Vorbim cu Voinea sa schimbe nume din vwforum in s3forum... :icon_thumright: :(

Bravo man, super masinuta!!

Sa te poarte bine!

Link către comentariu

pai ne-am gandit si noi in gluma ca tot au aparut S3uri :icon_thumright:

dar de obicei S3 are acelasi motor ca GTI, putin mai dopat si cu 4x4. deci este o alegere mai buna fata de un GTI din acelasi an, cu aceleasi echipari.

dar dupa "infuzia" de GTI, era cazul sa apara si multe S3uri. dar faceti diferenta, al meu e modelul vechi, fata de cele prezentate prin aria MASINA MEA.

Link către comentariu

Felicitari inca o data! Masina e foarte frumoasa si cu siguranta o mica bestie. 1.8 T si quattro sunt o combinatie excelenta. S-o stapanesti sanatos!

Link către comentariu

Eu cred ca am spus prea multe prin vs-ul acela si pe topicul Golfulete-lui.Asa ca aici, ma rezum la :

:icon_thumright: & :(

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!