Jump to content

"tinichigerie" Cu Brennerul ?


Komissar
 Share

Postare recomandată

Am fost prin t

Modificat de Komissar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indreapta deformarile din tabla (tabla e mai usor de batut daca e incalzita), astupa gauri / depresiuni cu cositor ... Oricum, ca si cu autogenul, se strica proprietatile din procesul de fabricatie al tablei laminate - datorita incalzirii puternice in zonele adiacente (acolo unde nu ai in mod normal treaba). Rugineste mai usor si se decaleste. Cel putin asa am citit prin cartile de specialitate, printre rinduri :vaidecapulmeu: ... nu sint de meserie, altfel.

poti sa si tai tabla cu ala (fara oxigen) ... depinde cum il folosesti (nu stiu sa-ti spun mai multe, dar am vazut).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bun si la parlit porcul, la desfacerea unui surub incapatanat, la pirogravura, la curatarea prin ardere a chitului si vopselei, la sudura instalatiilor sanitare de cupru prin cositorire (poti face si tinichigeria la masina cu cositor), etc

Buteli se gasesc, de unica folosinta, la magazinele de camping.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca sunt rromii astia cu cetarnele...nu? si cred ca si la magazinele "uz-caznic"

ma refer la cositor... bari de cositor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista si arzatoare FICO, facute de un nene care sta pe la Cashin, f bune, se pun la butelie fara ceas, fac exact aceeashi chestie ca lampile alea sau mai bine, si anume: lipituri cu cositor si lipituri cu argint. Foarte bune la reparat frigidere si la mic bricolaj, iar la auto- doar la ars chitul, nu cred ca are putere sa incinga zone mari de tabla la mashina ca sa incarci cu cositor.

Cositor bara tre' sa se gaseasca, datzi si voi cu gogu, nu va sfatuiesc sa luatzi din piatza de la cioara cine shtie ce maglavais...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Bre , hai sa ne lamurim un picutz cum e treaba cu arzatoarele astea (40 ron)... e bun doar pentru incalzit cositorul , nu pentru topit caroseria ca sa o poti lua la ciocan ... pe tabla se pune apa tare (10 ron juma de litru) , apoi se toarna cositorul (10 ron o bara cam de 2-300 grame) topit cu lampasul mai sus amintit . Apoi se ia gros cu rashpelul (metoda UV-ului :icon_thumright: ) , apoi mai fin cu pila si in final cu smitghel ; astfel eviti chitul asta modern in cantitati mari , el devine necesar doar pt retusuri f fine post-sprit-chit .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Calcaneu - > merci de raspuns :Driver:

Exact la asta ma gandeam ca posibila utilizare a cositorului. Inlocuirea chitului ( altfel spus, nu vreau "argila" in masina ) :D

Am facut rost de un arzator misto de tot care se pune direct la butelie.

Urmeaza intrebarile:

1. Eu cred ca astuparea gaurilor cu cositor e mai buna decat chitul - Is this true ?

2. Nu am inteles bine... cositorul se foloseste ( si/sau e indicat) la gauri mari sau mici (in defavoarea chitului ) ? ( stiu ca e relativ, dar ... "in mare" )

Modificat de Komissar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cositorul se foloseste doar la gauri mici.

E mai bun decat chitul daaaaaar necesita tehnica si materiale de calitate: decapant si aliaj special de cositor(nu merge orice cositor de la tigani din targ.

Secretul la cositor este decaparea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!