Jump to content

Montare inele cromate la ceasurile din bord


CosminSideras
 Share

Postare recomandată

As vrea la golful din semnatura sa ii pun inele cromate la vitezometru si la turometru.

A mai facut cineva o operatie asemanatoare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ice_2k are asa. Intreaba-l pe el. Deci se poate. :icon_santa:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dar search sa vezi ce gasesti?

sunt chiar si de vanzare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cautat .. nu am gasit :icon_santa:

ma refeream la dificultatea operatiunii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai se demonteaza ceasurile (implicit bordul) si se lipesc inelele +montat la loc

intr-un service se face relativ usor si repede

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se desface bucata de plastic din fata ceasurilor (aia de care e prinsa si-o bucata de "piele") si se scoate bordul deconectand firele din spatele bordului... dupa care trebuie desfacut bordul... daca ai cat de cat "talent" la chestii d-astea e usor :rolleyes:

De vanzare

Cum arata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de vazut am vazut cum arata,sunt si de cumparat...dar CUM se planteaza ele,cum e cu firele din spatele bordului,cablul de la baterie se deconteaza sau nu,cheia ramane in contact sau nu,asa cateva detalii despre tot procedeul ca am placere sa mi le montez singur.

danke :angry: :lol: :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Deconectezi bateria (minusul)

2. Astepti 15 minute (just in case...)

3. Desfaci bordul (in spatele lui sunt infipte 2 mufe, le scoti si gata)

4. Demontezi bordul (2 suruburi) si montezi inelele

5. 4-3-2-1 :hainoroc:

Sa nu pui contactul cu bordul scos, o sa te alegi cu eroare pe airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am montat azi inelele singur,reusitam!vin marfa,rabdare mare si atentie la plasticul de deasupra,se poate crapa.in rest.. :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

:( vreau si eu... cat ai dat pe ele??? poze... sorry de offtopic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai sunt de 2 feluri...un fel care se aplica deasupra...cam asa..http://cgi.ebay.it/I-VW-Golf-4-Anelli-Cromati_W0QQitemZ200072586395QQihZ010QQcategoryZ40017QQrdZ1QQcmdZViewItem;

iar celalalt care se aplica de dinauntru,acopera si partea interioara...cam asa..:http://cgi.ebay.it/VW-GOLF-IV-4-anelli-cromo-strumenti-4-pezzi-163_W0QQitemZ190076998671QQihZ009QQcategoryZ117901QQrdZ1QQcmdZViewItem;

ale mele sunt primele,asa aplicate deasupra cu adeziv.am sa pun poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut, am vazut ca multi dintre voi v-ati montat inele cromate la ceasurile din bord.

Astazi am intrat si eu in posesia celui care se pune la BC. si normal ca vreau sa-l montez,

insa, cum se dau acele ceasuri jos, cum se face accesul la ele

m-am uitat pe www.vortex dar, nu am gasit poze

rog pe cei care au facut operatiunea asta sa-mi "divulge" si mie secretul :)

PS: daca se poate cat mai detaliat, ca nu vreau sa rup ceva pe acolo...

PS2: am inteles ca trebuie deconectata intai bateria !?, mai este si vreo alta mufa, ceva...

PS3: ajutati-ma si promit ca fac poze, gen DIY :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Nu ai cum desface geamu din bord...

2. Trebuie sa desfaci tot bordu si scoti ceasurile si il bagi prin spate ...io asa am facut si a iesit super ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci, insa nu vad nici o referire la cum se desface bordul, despre un DIY - nici nu mai pomenesc.

Daca stii tu, poate i-mi impartasesti si mie

Repet, ma adresez celor care au facut ac. operatiune sau STIU cum se face!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm ce a scris Laurentiu: nu am gasit nici un DIY despre cum se desface geamul de plastic de la bord, decat discutii pe langa acest subiect...

...si slava Domnului ca am folosit "search" din greu :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate desface geamul decat cu riscul (foarte mare) de a-l crapa. Asa am patit eu. Probabil ca se poate dar e munca mare. Daca vrei sa iti pui inele, le poti introduce prin gaurile de la turometru, respectiv vitezometru. Nu trebuie sa dai jos borna de la baterie. Nu e obligatoriu.

Modificat de bamsemad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu eram interesat sa curat praful depus in interior prin orificiile de la cele 2 butoane :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt asta, scoti bordul ca la montarea inelelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la golf 4 ai o mica grila care mascheaza 2 suruburi pt care iti trebuie o surubelnita T20 in stea.

daca nu iese plasticul ala tre sa iei o surubelnita in cruce desfaci capacul de deasupra volanului. ridici in sus si te chinui sa desfaci cele 2 suruburi de care iti zic eu.

te sfatuiesc sa scoti cheile din contact ci cat timp ai ceasurile date jos sa nu cumva sa mai pui contactul.

dupa asta ai 2 suruburi sau 4 depinde ce model de ceasuri ai (motometer are 4) pt care iti trebuie o surubelnita T8 sau T10 in stea..

bafta..

asa tre sa procedezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Si pe mine m-ar interesa un DIY, eu am scos plasticul, am desfacut cele 2 suruburi insa mi-a fost frica sa scot ceasurile avand in vedere ca "tinea" ceva pe acolo si m-am gandit sa nu scot vreo mufa sa mai fac cine stie ce prostie :mad: niste poze ar fi super daca ar putea pune cineva, in principiu eu tot praful vreau sa-l sterg si sa ma uit poate fac computerul de bord sa afiseze toate liniile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce ai desfacut cele 2 suruburi ce tin "ceasurile" in bord trage de ele din partea de jos inspre volan, apoi trbuie ridicate un pic in sus si scoase tot spre volan prima data partea stanga...apoi deconectezi prima mufa din partea stanga(atentie are un mic blocaj) apoi mufa din partea dreapta si ai ceasurile in mana.

ca sa ajungi in fata sub "geamul" ce acopera ceasurile trebuie desfacute suruburile din spate si apoi deblocate niste cleme ce tin parte din spate de carcasa cu geamul...aveti grija la cele doua butoane de reset km si reglaj ceas la punerea inapoi.

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut si Craciun Fericit tuturor userilor de pe forum!! am cautat printre topicurile mai vechi,dar nu am gasit nimic asemanator (sper sa nu gresesc). am luat acum cateva zile cadrane argintii de plastic,pentru indicatoarele de viteza,turometru,ulei si rezervor. vreau sa le montez,dar nu m-as duce la service pentru asa ceva,decat daca intr-adevar ar fi o treaba complicata. ceva sfaturi? se pricepe cineva? 10x si distractie placuta zilele astea :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!