Jump to content

Are limitator de viteza/turatie ?.


addriian
 Share

Postare recomandată

:D Salut,

Pe un alt forum am vazut ca cineva a intrebat daca are Polo (HappY) limitator. La ce s-a referit, de viteza sau de turatie ?. Are Polo Happy asa ceva ?.

:hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai toate motoarele moderne au o limitare electronica a turatiei la o limita peste turatia de putere maxima pentru a nu distruge motorul.

Limitare a vitezei as paria ca nu are, doar daca nu face parte dintre masinile care pot depasi 250 km/h … :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singurele limitari de viteza (nu de turatie) se pun de pe la 250 km/h in sus. Evident aceste limitari se pun pe masini care chiar pot prinde peste 250 km/h (cam minim 300CP ceea ce nu cred ca e cazul :)

Limitari de turatii au si daciile insa, ceea ce e normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

Salut,

Am observat astazi, ca sub pedala de acceleratie se afla un fel de limitator ( ca un surub din cauciuc) ce impiedica pedala sa faca cursa pana in podea.

Imi puteti spune care este rolul acelui " limitator" si daca il aveti si voi?

Mersi,

Modificat de yrynel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il am si eu am zis ca o sa-l dau jos odata sa vad ce face. Probabil acolo este cursa maxima a pedalei....de acolo in jos nu cred ca mai face nimic. Nici nu stiu daca se poate da jos.

Eu m-am gandit ca pedala de acceleratie avand un fel de potentiometru prin care da semnal la BC sa stie cata motorina sa injecteze, acel plastic este pus pentru a nu se da acel potentiometru peste cap. Este doar o concluzie.

Modificat de Snake_CMC23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!