Jump to content

Scut metalic la Ibiza


tasha
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor. As vrea sa aflu parerea voastra in legatura cu montarea unui scut metalic sub motor la o Ibiza cumparata anul trecut. La Porche Avitiei mi-au zis ca scuturi metalice nu se fac din fabrica, asa ca am gasit o adresa de mail pe acest forum a cuiva de pe la Odorheiul secuiesc.Am scris si mi s-a oferit un scut metalic la pretul de 527 RON +5% transport. Credeti ca ar trebui sa fac aceasta achizitie?Mentionez ca primul scut de plastic a fost inlocuit cu un altul, tot de plastic, care mi-a cazut si el.

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 136
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • georges

    21

  • X-Ecutor

    18

  • DRE

    11

  • ktalin

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da pe unde mergi sau la ce o folosesti in halul asta? Daca o sa pui un scut metalic ca sa iti acopere tot motorul o sa devina foarte joasa zic eu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, masina va fi un pic mai joasa si muult mai stabila in curbe. Acest lucru este testat de mine. Pe ibiza mea am un scut metalic cumparat de la Metrotehnica si pe care ei l-au pus pe ibizele din dunlop driver's cup si mai nou pe ibiza din CNR (campionatul national de raliuri). La celelalte ibize din familie nu am pus scut pt ca nu era nevoie, fac f putini km. Diferenta dintre ele (la orice curba) este sesizabila imediat.

Singurul neajuns este ca nu prea poti urca cu ea nici o bordura decat cu f multa grija si ... "talent".

Scutul costa aproape 10 mil cu tot cu montat la Metrotehnica si este facut doar pentru ibiza si cordoba.

Daca aveti casco si vi s-a spart scutul din plastic macar odata le puteti cere sa plateasca o parte din costuri pentru scutul metalic. Stiu persoane care au facut asta si cei de la asigurari au reactionat imediat.

Poze cu scutul meu:

pict01195fk.th.jpg

pict01201it.th.jpg

pict01213ls.th.jpg

pict01221wz.th.jpg

pict01239au.th.jpg

PS: astea sunt poze de pe o ibiza din dunlop driver's cup. De la a mea nu mai gasesc poze acum. Oricum este identic scutul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stii,pt Polo exista asemenea scut? :offtopic:

Nu l-am lovit ,este ca nou dar ma bate gandu la niste suspensii sport si scutul ar fi prea jos si voi avea probleme....

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa mergi acolo sa-ti ridice masina pe elevator si atunci se poate vedea daca da sau nu. In spoiler mai vine montata o bara din aliaj pe care se insurubeaza scutul. Bara respectiva e cu semnul ? daca intra sau nu in spoilerul tau!

Ti-am incercuit unde vine bara:

pict01195fl.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mama mama sa vedeti scutul meu

am fost la bran de 1 mai si am mers si pe drumuri mai neasfaltate

l-am harjait nu gluma cred ca s-a si desprins un pic sper sa il pot prinde la loc

dar la mine este super jos nu ca cel din poza al meu are o burta pe mijloc vreau sa va spun ca la mine intre scut si asfalt am o palma

asta poate pentru ca am 1.9 tdi asa o fi la diesel

pentru ca nu arata deloc ca cel din poza al lui X-Ecutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul Diesel e mai mare si cum mai sus de capota era mai greu de pus l-au dat mai jos :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@X-Ecutor: Nu stii, pe modelul din 2006 merge sa ii pui acelasi tip de scut? Ca am vazut ca spoilerul meu e altfel decat la ce ai pus tu in poza.

Scutul pare profi!

Se mai lasa si garda la sol dupa ce il pui?

Modificat de Chera
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce iti trebuie scut la ibiza 2006?

eu am urcat borduri destul de maricele si n-am avut nici o problema.

e destul de ridicata ibiza asta noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la ce drumuri sunt pe la noi... Am fost in weekend pe niste drumuri mai proaste.

Si m-am gandit ca mai bine previi decat sa tratezi! (Ca o baie de ulei sigur e mai scumpa decat un scut!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda. aici poate ai dreptate. dar vezi ca garda la sol va fi si mai mica, intreaba-l pe xecutor. e bine ca macar vei atinge cu scutul de metal si nu cu baia de ulei sau cutia de viteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vine perfect si pe ibiza din 2006 pentru ca la interiorul spoilerului sunt identice! Si da masina va fi un pic mai joasa dar poti compensa cu o presiune adecvata in pneuri!

Mie imi place mai joasa pentru ca e muult mai stabila. Iar daca e sa lovesti ceva o sa zici: ok ala era scutu :unsure:!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat creste in greutate dupa ce ii pui scutul? Ma gandesc ca nu are cum sa cantareasca mai mult de 20kg...

Sau are? :D Si tu cat bagi in plus in pneuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg cum a devenit masina cu scut mai "stabila in curbe" , scutul e pentru protectie chiar si in CNR si nu pentru stabilitate , greutatea lui fiind considerabila (cu toate ca nu cred ca are mai mult de 3 ~ 4 kg) a reusit sa coboare centrul de greutate al masinii !?...cum adica ,daca scutul e mai jos , a scazut garda la sol a masinii si poti compensa aceasta diferenta din pneuri ...le umfli mai tare , ce faci?......sau pui roti mai mari.... pai toate aceste modificari au repercusiuni grave in sens negativ asupra comportamentului global al masinii , stabilitate , reprize etc. btw garda la sol se mareste in alt mod si anume in primul rand alte arcuri sau inaltatoare pentru arcuri.

Poate nu am inteles eu bine... :D

Faza asta cu montatul unui scut... e bine sa ai un scut metalic insa el te ajuta doar intr-o oarecare masura , daca lovesti relativ usor o piatra , bordura etc , daca dai mai tare acesta se indoaie si ajunge sa loveasca in baia de ulei si altele , astfel trebuie sa indrepti si scutul si baia si restul , nu zic ca nu e bun dar din pacate doar intr-o oarecare masura , personal nu am lovit niciodata nimic pe dedesubt, am tinut cont cat e de joasa masina cu care merg si a fost suficient , am un prieten care are o masina inalta zic eu garda la sol fiind de peste 15 cm , are si scut metalic si nu iarta nimic daca are ocazia si a spart si baia si tot , cu tot cu scut :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D Eu ma refeream ca se lasa mai jos in partea din fata si am marit presiunea cu o atmosfera ca sa cotrabalansez.

Nici vorba aici de garda lasa-ta mai jos etc. Deci sa nu mai vb in directia respectiva!

Iar faptul ca masina intra si iese mai bine din curbe a fost doar o constatare care imi apartine mie si a altor posesori de ibiza care si-au mai pus scutul asta!

Scutul este proiectat ca se absoarba socuri foarte puternice si sa nu faca rau masinii!

AM luat o gura de canal atat de rau ca s-a zgariat si un pic deformat la capat scutul. Masina nu a patit absolut nimic (pe verificate bineinteles) :D .

Mi-au zis ca scutul mai duce maximi 2 lovituri din astea si pe urma schimbat! N-am mai lovit-o niciodata!

Baietii care se ocupa de masina mea sunt aceiasi care se ocupa de de ibiza din CNR!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) pai stai asa dar cat cantareste scutul asta de ai marit presiunea cu o atmosfera?.....are 100 de kg !?....eu zic ca faza cu stabilitatea e pur psihologica , eu am mers cu masina cu scut si fara scut si sincer nu am zimtit nici cea mai mica diferenta.... :) e drept ca nu am mers cu Ibiza :))

uite te citez ca sa vezi la ce m-am referit "Si da masina va fi un pic mai joasa dar poti compensa cu o presiune adecvata in pneuri!

Mie imi place mai joasa pentru ca e muult mai stabila. Iar daca e sa lovesti ceva o sa zici: ok ala era scutu smile.gif"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok o fi in mintea mea! :)) Acum stii ce am vrut sa zic.

Experientele personale sunt foarte convingatoare!

Fiecare cu a lui! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi daca ai acest scut ar fi interesant de stiut ce greutate are si grosime , cu aproximatie ...si din ce e facut ca pare foarte bine finisat si realizat... :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este din duraluminiu. Cel putin asa am auzit eu. Cert e ca este foarte dur si are cam 5 kg (deci e si usor). Eu am luat la viteza mica niste pietre in el (pe un drum de tara) si nici macar nu s-a zgariat! E super tare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau si eu unul!

Stii cumva daca e disponibil si la alti dealeri, nu numai la aia de prepara masini de raliu?

Cat ai zis ca a fost? 1000RON cu tot cu montat?

Modificat de Chera
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti vb cu dealeru de acolo sa aduca scutul de la de la dealeru seat metrotehnica. Am inteles ca ei le distribuie si in tara! Sau daca ai un drum in Bucuresti... e mai simplu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi place mai joasa pentru ca e muult mai stabila. Iar daca e sa lovesti ceva o sa zici: ok ala era scutu :blink:!

Pai daca e sa ne luam dupa tine daca punem 2 caramizi in masina o sa fie de 2 ori mai stabila... :blink: ; Iar daca umplem vasul cu lichid de stropit parbrizul deja ne putem duce la raliu linistiti... :blink: (sa nu uit cu conditia sa umflam pneurile sa contrabalansam)

1. Lasind gluma la o parte de 2 ani astept sa distrug scutul si nu reusesc... (am de plastic si cind se strica vreau sa pun de metal - chiar daca platesc diferenta/asa se obisnuieste pe casco)

2. Imi place aspectul profi (cu scut de plastic arata urit)

3. Nu imi plac suruburile alea tuguiate care atarna sub masina (cel de plastic vine cu suruburi ingropate (cu stea sau imbus nu-mi aduc aminte exact ) In cazul in care o fi sa-l schimb o sa caut suruburi ingropate.

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Chera: nu 1000, ci 14000, ma tem... :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vazut scutul pe pagina producatorului

ASFIR

Mi s-a parut ca ar fi cam ieftin 1000 lei noi (doar zece milioane cu montat cu tot)...

Dar totusi... e o bucata de metal! Doar nu are procesor! :screwy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai grija ca si eu mi-am luat teapa, e 10 mil si ceva, dar FARA TVA... Asadar, vreo 13 si ceva, cu tot cu montaj 14100000 ROL... :screwy: Dar eu zic ca merita!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!