Jump to content

Golf 3 - euro 3


Assisis1
 Share

Postare recomandată

Va salut..

ma aflu intr-o dilema..as vrea sa-mi cumpar din germania un golf 3, desi s-a spus deja oficial ca se vor inmatricula toate autovehiculele ( cu taxele aferente fiecarei clase de poluare ) eu vreau sa-mi cumpar unul euro 3 pana sa intre in viguare legea.

pe net am gasit gofuri 3 din '96 - '97 cu clasa de emisiii poluante ( motor 1,6 - 1,8 benzina ) euro 3...

nu stiu ce sa cred...sa fie intr-adevar euro 3 ?..

cat de fiabile sunt motoarele pe benzina la golfurile 3 ?

eu am avut un golf 2, in prezent am un passat,ambele benzine, am fost si sunt f multumit de ele.

am auzit ca la golf 3 se poate segmenta motorul de 2 ori..sa fie adevarat ?...

nu ma gandesc sa ajung in situatia de a-l segmenta de 2 ori dar daca ma lasa prima data ( oricum il cumpar pe la min 150.000 km ) si nu voi avea bani suficienti sa-mi cumpar un alt motor voi fi nevoit sa-l segmentez.

in general am f multa incredere in motoarele nemtesti..am un opel manta din 72 si un audi 100 din 69...ambele au motoare excelente.. ( am si multa grija de ele )...nu m-au lasat niciodata...dar despre golf 3 chiar nu stiu nimic..

ce zice-ti..ma ajutati cu informatii ?

merc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cunostintele mele nu exista Golf 3 care sa respecte normele de poluare Euro 3 ci doar Euro 2>

Referitor la fiabilitate, daca o sa ai curiozitatea sa "rasfoiesti" paginile forumului, o sa gasesti raspunsul.

Ca si posesor de Golf 3 nu am motive sa ma plang din punctul de vedere al fiabilitatii (excluzand mici defectiuni usor de reparat).

Spor la lecturat!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cunostintele mele nu exista Golf 3 care sa respecte normele de poluare Euro 3 ci doar Euro 2>

Referitor la fiabilitate, daca o sa ai curiozitatea sa "rasfoiesti" paginile forumului, o sa gasesti raspunsul.

Ca si posesor de Golf 3 nu am motive sa ma plang din punctul de vedere al fiabilitatii (excluzand mici defectiuni usor de reparat).

Spor la lecturat!!!

sa inteleg ca au pus catalizatoare pe ele...pt ca pe site apar toate cu norma euro 3...

mi se paruse si mie curios..

in fine...ramane de vazut...daca tot vom avea liber la inmatriculat o sa-mi cumpar un golf din 97-98 chiar si euro 2 si am terminat balciul... :D

multumesc pt raspuns is sfat..ma apuc de ''lectura''

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maxim Euro2.... La RAR au cataloage cu toate tipurile de motoare Golf 3 si nu trece de Euro2, Treaba verificata !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gast si eu anunturi cu Golf 3 - Euro 3. Nu sunt reale. Cred ca e vorba de norma germana D3 care e inferioara din cate stiu eu normei Euro 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Buna seara!

Dupa o lunga discutie cu colegul de forum tracto,am o vaga banuiala ca motorul meu are norma de poluare euro3,si in Romania circul cu el euro2,desi pe brieful de germania scria EU3.

Codul motor este,ALE si din ce am cautat pe site'ul oficial al www.rarom.ro,in lista cu motoare euro 3 ma regasesc si eu cu codul motor,dar pe o caroserie cabriolet tdi.

Credeti ca are vreo influenta caroseria in alegerea normei de poluare,din moment ce motorul este pe variant,si nu pe cabriolet?\

Am sa atasez si un PDF:

Codul motor se regaseste la pagina 26

Am uitat sa precizez ca este motor de generatie noua,care s-a pus pana in anul 2001!!

Liste_euro3.pdf

Modificat de taz21
Mutat-exista topic asemănător
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul ALE este euro 3. Am un prieten cu G4 cu motor ALE si e E3 sigur. Caroseria nu conteaza...poate la tine e E2 din cauza catalizatorului diferit. Nush.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina a fost trecuta in brief-ul geman ca fiind euro 3. Deci catalizatorul este perfect adaptat pentru euro 3. :))

Modificat de tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si este trecut EU3,si pe stickerul din portbagaj!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteptam raspunsul VW - Germania legat de norma de poluare a acestui motor .

Modificat de tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update

Raspunul VW - Germania a sosit. Eu fiind in calitate de cel care a trimis mailul din motive lingvistice pentru user-ul Amedeo , m-au rugat sa trimit un mail la departamentul lor tehnic de unde imi vor trimite un certificat de conformitate prin care se atesta caracteristicile cerute. Asteptam din nou raspunsul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa stiu si eu ca la G3 doar norme de poloare euro 2,sa zicem ca ar fi si la mn scria ca i-a fost modificat ceva de prin 2001 era d3 degeaba avem tehnologie high tech la R.A.R si se stabileste norma de poluare cand ei doar ar trebui sa faca noxele ca sa poti circula pe "drumurile"(daca avem)publice.Am un prieten cu un Golf 4 1,6 an fab '98 sau 99 si din cauza prietenilor de la rar a platit taxa de poluare de 10.500 de lei ca i-au scos-o euro 2 so we are so clever.nici macar de depreciere sau de km declarati nu spun nimic ca sa iti ia cat mai multi bani .

Modificat de B4tru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

D3 este o norma fiscala,nici decum o norma de poluare ca EU :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa stiu si eu ca la G3 doar norme de poloare euro 2,sa zicem ca ar fi si la mn scria ca i-a fost modificat ceva de prin 2001 era d3 degeaba avem tehnologie high tech la R.A.R si se stabileste norma de poluare cand ei doar ar trebui sa faca noxele ca sa poti circula pe "drumurile"(daca avem)publice.Am un prieten cu un Golf 4 1,6 an fab '98 sau 99 si din cauza prietenilor de la rar a platit taxa de poluare de 10.500 de lei ca i-au scos-o euro 2 so we are so clever.nici macar de depreciere sau de km declarati nu spun nimic ca sa iti ia cat mai multi bani .

nu sunt sigur dar cred ca primele generatii de golf 4 benzinare sunt euro 2.

sa presupunem ca masina este euro 3. atunci cand o inmatriculezi si mergi prima data cu ea la R.A.R. ei sunt nevoiti sa o inscrie euro 3 dar sa iti accepte inscrierea sau nu daca indeplineste in acel moment norma de poluare pentru care masina a fost proiectata. daca nu te trimit la plimbare sa iti rezolvi pb . asa este normal nu sa o declare alta norma dupa cum ies noxele la momentul respectiv.

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

R.A.R nu dispune momentan de aparatura necesara pentru stabilirea normei de poluare totusi ei stabilesc norme de poluare in goana dupa bani pt statul roman asa ca tre sa ne luptam singuri cu morile de vant pana acum nicni macar astia de la U.E nu fac nimic in ciuda reclamatiilor pentru taxa auto"bani sa iasa"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma motorul 1.9 90cp cod ALE este euro 3?Asa am auzit si eu zvonuri ca sunt golf 3 si golf4 fabricate pana in 2000 cu euro 3.Motorul ALE este un motor care sa inceput sa se fabrice incepand cu anul 1997.si mai am o intrebare pe Golf 4 s-au montat incepand cu anul 1998 motorul 1.9 90cp cod ALH.Acest motor s-a montat pana in anul 2004.Intrebarea mea este...De ce cele din perioada 1998-2000 prima jumatate sunt euro2 si celelalte sunt euro3?

Modificat de Andumoscaliuc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca alh-ul e euro 3 pe toata perioada pe care a fost comercializat. uita-te pe rarom.ro in lista cu motoare euro 3 poate il gasesti acolo si te lamuresti.

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat eu si pe 8 modele,motorul ALH este Euro3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci chiar daca motorul este montat pe o masina din 1998 (si aici ma refer la motorul ALH) el este euro 3 nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,fara discutie.

Doar ca rarul de la noi din tara,ajuta statul roman :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa le fie rusine.....rusinica......rusinica......rusinica....dar oricum degeaba le spun ca ei nu stiu de rusinica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avem confirmarea oficiala . Golf 3 Variant 1,9 TDI cod motor ALE este EURO 3 !!!! Am primit confirmarea oficiala de la Volkswagen Germania. Deci intr-adevar exista Golf 3 cu motor euro 3 , dar se pare ca la noi in tara se ignora acest lucru !!!

Rusine pentru hotia pe fata . :Driver:

21/04/2010

Ref. No.: VW-2010/04-015087

Dear Mr. ,

As requested, please find detailed below the information about your vehicle:

Chassis no.: WVWZZZ1HZWW165344

Model: Golf Variant

Engine no.: ALE

Country of delivery: Germany

The vehicle meets European emission standard EU3 (98/69/EG).

We hope that we have been able to assist you with this data.

Volkswagen AG

38436 Wolfsburg

Tel +49 (0) 1805 865579*

Fax +49 (0) 1805 329865*

Mail to kundenbetreuung@volkswagen.de

Homepage http://www.volkswagen.de

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit tot topicul asta. Deci.... Tracto, poate reusesti sa faci ceva, sa le dai peste nas. Inseamna ca toate tarile iti recunosc motorul ca norma EURO 3, numai tara asta in care traim nu recunoaste. Te asteptam cu update-uri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a putea urmari mai usor topicul de catre useri si de eventualii posesori de golf 3 cod motor ALE propun ca acest topic sa fie facut sticky .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă mai sunt alte ştiri, eventual de la RAR, rog PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!