Jump to content

Probleme mici si enervante - Octavia 2


dany
 Share

Postare recomandată

Adrian82: rectific: e inclinat spre dreapta, nu stiu de ce am scris stanga... am gresit

BLiTZ: am fost azi in service, au zis ca geometria e ok!

Mi-au zis ca este normal sa am volanul inclinat spre dreapta, ca asa este la toate masinile. WTF, voi cand mergeti in linie drepta aveti volanul inclinat spre dreapta? Azi au refuzat sa mai faca ceva la masina motivand ca s-a terminat programul dar o sa revin in alta zi, si o sa ii pun sa imi repare pe baza garantiei de astazi. Mi-au luat 100 RON si mi-au zis ca e normal sa am volanul stramb :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu e drept :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si al meu cind am luat-o era strimb,cind mergeam drept volanul statea spre stinga dar masina nu tragea in nici o parte,dupa o vizita la service s-a rezolvat(pe garantie),aia unde ai fost au mers prea mult cu dacii si nu stiu cum este normal...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vi se pare ca sezutul la scaunele din fata are un unghi cam aiurea(prea orizontal)?

Mi-ar fi placut ca partea din fata sa fie putin mai ridicata, sa sustina partea de picior de la sezut pana la genunchi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rvacaru. De mult incerc sa-mi dau seama ce anume e gresit la scaunele astea... :offtopic:, tot simteam eu ca nu stau comod. Cred c-ai pus punctul pe I, ar trebui sa fie partea din fata mai ridicata ca sta exact pe muschi. Eu as mai fi preferat sa fie putin mai late :lol: (poate e grasimea de vina :lol:)

@cristi.v. Si la mine batea spre dreapta si dupa o vizita la Porsche au spus ca nu era geometria calumea si-au rezolvat-o. De atunci nu mai am prob...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o sa ma arunc puternic in scaun, poate reusesc sa il "bat bine" in zona fundului si astfel sa ajunga sa ma tina si sub picior :offtopic:

Glumesc, dar tocmai am citit si pe alte forumuri ca mai ales cei cu picioare lungi au observat si ei chestia asta. Poate putem baga niste saibe sub suruburile din fata :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian82: rectific: e inclinat spre dreapta, nu stiu de ce am scris stanga... am gresit

BLiTZ: am fost azi in service, au zis ca geometria e ok!

Mi-au zis ca este normal sa am volanul inclinat spre dreapta, ca asa este la toate masinile. WTF, voi cand mergeti in linie drepta aveti volanul inclinat spre dreapta? Azi au refuzat sa mai faca ceva la masina motivand ca s-a terminat programul dar o sa revin in alta zi, si o sa ii pun sa imi repare pe baza garantiei de astazi. Mi-au luat 100 RON si mi-au zis ca e normal sa am volanul stramb :offtopic:

si al meu e inclinat spre dreapta de cind am cumparat-o si masina merge drept (nu trage stinga sau drepata)

are 2 ani masina si m-am obisnuit asa

grig

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...si al meu e inclinat dar nu ma deranjeaza!! scaunele sunt ok! inclinate atat cat trebuie!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La inceput ma gandeam la doua chestii

1. Scaunele sunt mai sport decat la passat (cu suport lateral mai bun) si mai inguste deci probabil de aia ma enerveaza

2. Trebuie sa dau niste kilograme jos :evil:

Nu sunt f. inalt (in jur de 1,8m, dar am 95 kile) dar la un drum de 200km simteam ca puteau fi mai bune. Dar este o placere in curbe sa te simti bine instalat in scaun, fata de passat care zici ca esti in fololiu (poate alea au fost gandite si pt americani care sinceri sa fim nu sunt cei mai slabi oameni din lume :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si al meu e inclinat spre dreapta de cind am cumparat-o si masina merge drept (nu trage stinga sau drepata)

are 2 ani masina si m-am obisnuit asa

grig

Eu simt ca s-a inclinat volanul in ultimii 2 000 de km sa zic. Parca nu as avea incredere in cei de la service sa imi scoata si volanul, tinand cont de ce perle scot din ei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si volanul meu era putin inclinat spre stanga cand mergeam drept dar nu tragea nici stanga nici dreapta si am rezolvat la service, i-a reglat geometria, asa venise din fabrica pt ca are 3 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Adrian82: ce service? pentru ca cei de la Mobel Ploiesti se pare ca sunt nepriceputi....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Delcar Skoda Brasov.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian82: rectific: e inclinat spre dreapta, nu stiu de ce am scris stanga... am gresit

BLiTZ: am fost azi in service, au zis ca geometria e ok!

Mi-au zis ca este normal sa am volanul inclinat spre dreapta, ca asa este la toate masinile. WTF, voi cand mergeti in linie drepta aveti volanul inclinat spre dreapta? Azi au refuzat sa mai faca ceva la masina motivand ca s-a terminat programul dar o sa revin in alta zi, si o sa ii pun sa imi repare pe baza garantiei de astazi. Mi-au luat 100 RON si mi-au zis ca e normal sa am volanul stramb :angry:

Si masina mea a venit cu volanul inclinat spre dreapta, am fost la service la Autec Pitesti si au facut cum ti-au facut si tie, apoi am venit la Avia in Bucuresti unde au verificat geometria si au vazut ca era ok si apoi au corectat pozitia volanului pe garantie. Cauta un service ca lumea si o sa te rezolve acolo. Recomand Avia cu incredere!

Azi am descoperit ca au inceput sa-mi scartaie gemurile cand le cobor, ce pot face sa scap de scartaitul asta. Totodata a aparut un zgomot ca o vibratie lina undeva in spate dreapta, dar nu pot localiza exact sursa lui. Nu e ca un greiere, e exact ca un vibrat fin, si apare si daca stau pe loc si doar turez motorul, nu numai in mers. Si alta chestie sacaitoare mai e zdrancanitul boxelor din usile fata cand dau muzica tare. Ajutati-ma si pe mine cu niste solutii de rerzolvare daca stiti. Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie unse macaralele. Ai 2 variante: mergi in service sa-ti dea jos fetele de usi si sa la greseze, sau dai la baiatu' o cafea la Starbucks, si ti le fac eu :lol:. Glumesc, evident. Ungerea se poate face si fara datul jos al fetei de usa, dar tre sa-ti explic live. Desi e destul de simplu de facut, e dificil de explicat. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) tot citind acest topic nu pot decat sa constat ca cu cat masina este mai noua ,cu atat are probleme mai mari.

nu imi scartaie nici un geam,nu suna claxonu aiurea, nu trosneste, nu pocneste ,nu un greieras ,nu volan inclinat nimic.merge ceas saraca.(am un prieten care la recomandarea mea are o2 de vreo 9 luni. i s-a "ars" claxonu de 3 ori-contactul de pe volan.maxidotul a decedat dupa 3 luni,etc)

o fi de la faptul ca a mea a fost din prima serie??

pe masura ce se invecheste modelul incep sa dea rasol?

daca postul meu e total neavenit (nu m-am putut abtine),accept un warn.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tizule, defectele astea sunt tocmai exceptiile care intaresc regula...si anume...octavia - masina buna :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Silviu

Eu am primit-o pe a mea in Ianuarie 2005 deci cred ca e si ea din primele loturi si tot imi scartaie geamul de la sofer, probleme cu claxonu... etc :D

Este ciudat dar niciodata nu m-au deranjat :D, nu m-asteptam sa fie absolut perfecta niciodata.. E o masina asa ca. Astea sunt defecte minore d.p.d.v.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie unse macaralele. Ai 2 variante: mergi in service sa-ti dea jos fetele de usi si sa la greseze, sau dai la baiatu' o cafea la Starbucks, si ti le fac eu :D. Glumesc, evident. Ungerea se poate face si fara datul jos al fetei de usa, dar tre sa-ti explic live. Desi e destul de simplu de facut, e dificil de explicat. :P

pai vii la intalnirile vwforum ca poate ne vedem pe acolo. daca nu oricum as duceo pana in service sa-mi rezolve si zdrancanitul usilor cand dau muzica tare ca am inteles ca e cunoscuta probleme. Mai am de rezolvat cu vibratul din dreapta spate care nu stiu ce e.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgomot Dreapta Spate In Interior La Denivelari

:) ma enerveaza rau de tot!

Am fost cu ea la tara si acum in oras i-mi face urat!

Se aude un zgomot dreapta spate la denivelari mici si nu stiu de la ce este!

prima data am crezut ca este de la centura ca bate pe opritorul ei! am fixat-o si nu este de la asa! se aude ca o bataie usoara de plastic pe plastic (asa cred)

am sa ma uit azi si la bancheta dar nu cred

sa ma ajute cineva ca nu mai suport!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acelasi zgomot il am si eu...pare a fi undeva in zona usii dreapta spate....se aude tot la denivelari si in special la ruliu (miscari de alansare stanga-dreapta).... de la centura nu e, nici de la sistemu de prindere bancheta...am incercat sa o misc dar nici nu se clinteste.....pare intradevar o bataie de plastic pe plastic........eu suspectez fie furtunul de alimentarepe care nu pot sa-l vad fiindca este sub contraaripa/aparatoare din plastic fie de la capacul portbagajului ( chestia aia neagra :-D din spatele scaunelor ) ....ceea ce ma baga in ceata este: cateodata se aude mai incet, cateodata mai tare......suspectam initial; ce aveam in portbagaj si in special triunghiul reflectorizant..........anyway acum nu prea il mai bag in seama ( zgomotul)......

Modificat de maistru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu tin nimik in porbagaj si nu am tinut vre-odata!

faza este ca mie mai mi-a facut cand aveam cam 2000km cu ea! acum am 8000 si a aparut iar ( am fost la tara si e "praf" rau drumul! cam 20 km plin de gropi! si l-am facut si de 2 ori (2 drumuri dus intors in aceeasi zi) !

ce ne facem?

eu am sa acord maxima atentie acestei probleme astazi sa vad care e treaba!

sper s-o rezolv!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un astfel de zgomot am si eu la Leon Mk1 in dreapta spate(nu se aude mereu)!!

Ne pare rau dar, totusi, aici vorbim despre .... vezi titlul! :mop:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:Driver: in sfarsit am gasit de la ce erea acel zgomot! nici nu va vine sa credeti daca va spun ca de la centuri! vezi in poza

incercati doar sa le departati si nu vor mai face! eu ,fortat de situatie am fost nevoit sa iau 3 persoane in spete pe distanta scurta si probabil s-au asezat pe ele si le-au apropiat de asa natura incat la denivelari sa se ciocneasca! faza e ca eu am scapat de zgomot!

sa-mi spuneti daca si voi aveati acel zgomot din acelas motiv si daca ati scapat de el!

pana am gasit motivul, am dat la ture..... cu tot felul de hartii pe la chedare si haion si ma urcam in ea si o miscam dar nimik. faza e ca nu a avut cine sa ma plimbe si sa maurc eu in spate sa ascult de la ce erea!

oricum bine ca am scapat!

post-12851-1181315645_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cineva mi-a zis ieri ca dereglarea volanului poate veni si de la cauciucuri. hmm, ce parere aveti? Nu-s tocite, nu par sa aiba ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!