Jump to content

Cotiera pentru Fabia


stefan_ieu
 Share

Postare recomandată

Sper sa nu se supere moderatorii ca am deschis un topic nou. Topicul "parinte" este la sectiunea Golf. Daca se considera ca asta e o dublura va rog sa mutati mesajul acolo.

Pe site-ul din celelalt topic :

https://p15156049.pureserver.info/shop/navi...ram3=44&func=s3

se gasesc doua modele de cotiere despre care meseriashii spun ca s-ar potrivi pe fabia. Cum pe celalalt topic am vazut ca sunt si fabioti doritori de asa ceva m-am gandit ca am putea sa ne cuplam mai multi si sa incercam sa rezolvam problema.

Ma rog, o prima problema e daca am probleme cu garantia daca motez asta, dar pe asta o sa o aflu sambata cand trec pe la Brady.....

Sa trecem la lucruri serioase. In afara de pret (care nu e rau) se mai pune problema daca arata bine sau nu cotierele astea in realitate. Dupa cum vedeti acolo sunt 2 modele (in 2 culori fiecare). Dupa parerea mea aia mai scumpa arata mai bine, dar asta vom stabili ce si cum. O a doua problema e daca aia chiar se potriveste (chiar daca sunt nemti, am mai auzit eu de probleme de genul asta).

Propunerea mea este urmatoarea. Sa ne strangem mai multi (3-4 macar) si sa cumparam una. Si-o monteaza unul din noi, vedem cum e si dupa aia, daca ne place, le luam si pe celelalte. Cel care isi monteaza primul are si avantaje si dezavantaje. Dezavantajul e ca poate nu ii placa, dar deja si-a montat-o si nu prea mai are ce sa faca. Avantajul e ca macar a luat-o la un pret mai mic. In cazul in care mai sunt doritori el este obligat sa dea bani si pentru ca respectivii sa isi cumpere si ei (nu cred ca vor fi probleme aici - ne intelegem noi).

Cu transportul cred ca rezolvam noi intr-un fel. Sunt oameni (poate chiar de aici ce pe forum) care fac drumuri ro-ger destul de des. Cred ca daca le dam o bericica sau niste sute de mii pot sa ne aduca si noua una sau mai multe exemplare.

PS: La Augsburg mi-au facut o oferta cu 120E cu una care seamana cu aia mai ieftine din cele de pe site. Iar la montaj mi-au spus ca va fi intre 7 si 30E, depinde de sistemul de prindere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 180
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bebeko

    29

  • stefan_ieu

    13

  • FABIAn RuSu

    11

  • bestcopies

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pun aici poza cu ce mi-au trimis ei. (dupa cum spuneam, arata cam nasol)

De care ne hotaram sa luam conteaza mai putin. Avem tot timpul sa ne hotaram si de asemenea se pare ca avem si de unde alege (nu cautasem eu suficient). Ce ma interesa pe mine e modul in care putem sa impartim pierderile daca e mai nasol decat in realitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@stefan_ieu: Este Milotec: gri - cod 103/07; negru - cod 103/08.

Se monteaza usor prin desfacerea unui surub de la sina culisanta a scaunelor din fata (vezi indicatiile din site).

Utila jucaria, dar cam mare pretul!

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si eu pe site-ul milotec. Ideea e ca nu prea imi place cum arata asta. Mie imi place mai mult aia de 130E de la KAMEI. Pacat ca astea de la milotec nu au poze.

Stiu ca e cam mare pretul dar ce nu face baba de frumusete.... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca nu sunt doritori... :huh:

Am gasit distribuitorul firmei kamei in romania si asfel se pot cumpara produsele la pretul de pe site (augsburg au fost cam magari - 190E la cotiera de 130E). Daca intereseaza pe cineva va pot da datele de contact.

Din punctul meu de vedere subiectul e incheiat. Eventual un moderator poate inchide topicul.

Cand voi avea bani (in cateva luni probabil) sper sa cumpar si voi posta atunci poze sa vedeti cum arata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cotiera la 130 euro ar fi ceva mai interesanta. Cealalta e naspa rau!

Stefan_ieu, sa inteleg ca pretul la distribuitorul identificat de tine este de 130 euro + TVA, la care se adauga apoi manopera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Medchim (tel: 335 00 70). Au un magazin deschis de curand pe langa liceul Sincai. Site www.accesorii-auto.com.ro

Stiu ca ailalta e nasoala. Tot asa nasoala (cel putin asa mi se pare mie in poza) e aia de la milotec. Ideea e ca gasindu-i pe astia s-a rezolvat problema pentru care deschisesem topicul : sa nu iau ceva despre care nu sunt sigur ca se potriveste si nu o vad decat in poza cum arata. Da' acum ca stiu de unde sa o iau a aparut alta problema : cam scumpa.... :huh:

Cica au si una de fo' 20E da' nu avea acolo sa mi-o arate. Ca asta sigur mi-as fi luat-o daca arata respectabil.

PS: Sper sa nu se supere moderatorii :P ca am dat datele. Nu fac reclama, a fost la cererea publicului :P

@Drapar : Pretul e 114E+TVA, adica ~135E (e mai mult decat pe site pentru ca TVA-ul nemtesc e mai mic)

@Horgarban : Nu e vorba ca montatul e simplu. Nici nu ma gandeam sa le dau bani. De altfel ei au spus ca nu moteaza, motivand ca nu au o cheie pentru suruburile din masina cu nu's ce cap, care nu se gaseste (se moteaza la fel ca aia de la milotec). Nu m-am uitat la masina inca sa vad ce cap au suruburile alea da', mama lor, le desfac eu. De la augsburg intelesesem eu ca unele cotiere se moteaza bagand suruburi in palsticul dintre scaune. De-aia se punea problema de montaj la ei.

Modificat de stefan_ieu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cotiera Kamei pe Ibiza mea. Am primit-o cadou de la prieteni de ziua mea. Ei au cumparat-o de la PoRo cu 130 euro + tva. Pe cutia cotierei era sigla skoda. Ei la vand si pt seat (ibiza + cordoba) pt ca se potrivesc. Se monteaza in 3 minute. Se prinde in 2 suruburi de la scunele fata. Cei de la PoRo mi-au cerut 1.200.000. pt montat :) . Le-am pus singur. Daca aveti rabdare pana diseara sa ajung acasa fac si o poza sa vedeti cum arata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Oarecum offtopic. In iarna am realizat un proiect DIY pentru fabia. A fost placut sa lucrez la ea ca si hobby dar este foarte confortabila pentru mine. Pozele sunt imediat dupa realizare, de atunci a mai fost scurtata cu 4 cm pt ca era prea inalta si ceva cosmetizari (balama, tava interioara, finisari), dar poze nu am mai noi.

Cam asta a iesit:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, merci. Si care e procesul tehnologic Akebono? Ca nu arata rau deloc.

Sau l-ai patentat :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, merci. Si care e procesul tehnologic Akebono? Ca nu arata rau deloc.

Sau l-ai patentat :).

<{POST_SNAPBACK}>

Nu e patentat, este "open-source" sau ... mai bine GNU, adica daca faci ceva sa imparti si cu ceilalti. E simpla tamplarie. Materialul de baza este placa de parchet laminat pentru ca se prelucreaza usor, este finisat la exterior si usor.

In rest: holtzsuruburi, aracet, cuie mici ... si scule bune. Fierastrau pendular, akermann ( flex ), smirghel, pile ... ciocan :) si o ruleta buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La auto-accesorii:

http://www.accesorii-auto.ro/shop/?lstpage...20c0fe96188b47e

Pret: 270RON

<{POST_SNAPBACK}>

Aceeasi cotiera pentru Fabia o gasiti si la www.autoaccesorii.ro la 270 RON (fara taxe de transport daca sunteti din Buc.). Luati legatura cu Alin pentru ca aduce doar la comanda. A mea vine peste cateva zile ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca poti sa pui o poza cu ea montata...ar fi excelent. Sunt curios cum se incadreaza. Cat a durat comanda?:blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca poti sa pui o poza cu ea montata...ar fi excelent. Sunt curios cum se incadreaza. Cat a durat comanda?:)

<{POST_SNAPBACK}>

Am dat comanda pe 11 octombrie si am luat-o pe 13 octombrie. Alin (www.autoaccesorii.ro) mi-a asigurat si montajul ei (gratuit :D ).

As putea incerca sa fac poze cu tel. mobil dar nu cred ca ies prea bine. La intalnirea de joi seara au vazut-o "fabiotii" stefan_ieu si fabiboy.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa va spun eu impresii ca am vazut-o aseara la Dragos.

In primul rand Dragos, te rog sa nu te superi pe mine, voi spune bune, dar si rele. :))

Arata destul de bine. Ca aspect sigura problema ar fi ca este din imitatie de piele si asa nu se potriveste perfect cu tapiteria. Dar este neagra si are un model (materialul) care o avantajaza. Ar trebui totusi sa o vad pe zi ca sa pot spune exact. La mine conteaza f mult chestia asta pt ca doamna pune mai mare pret pe estetica decat pe functionalitate :blackeye: - ea aseara spunea ca e ok si daca-mi place sa luam si noi, dar stiu eu ca atunci cand o va avea va fi mult mai pretentioasa.

In rest modelul este frumos (ca volume, ma refer) si functional : miscare usoara fata/spate, rabatare daca vrei sa nu te mai incurce la mana si ai posibilitatea de a-i regla inaltimea.

O alta mica problema pe care o vad eu este faptul ca este destul de inalta. Dupa parerea mea pozitia cea mai joasa (va spuneam ca poate fi modificata inaltimea) ar trebui sa fie cea mai inalta, mai sus de atat sigur nu o folosesti, dar mai jos poate. Dar n-ai ce-i face, nu e facuta special pt Fabia.

Per total cred ca e o alegere f buna si daca nu ma convinge cea de pe eBay (sper in we sa ma vad cu cineva - MihneaTDI - care a comandat una de acolo pt Golf) atunci voi fi al doilea cumparator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De prindere nu s-a mai zis nimic. E prinsa in plasticul dintre scaune, sau de suruburile scaunelor?

Daca e timp in weekend vreau sa o vad si eu, am auzit ca sunt compatibile si cu IBIZA, asa ca daca arata bine pe lumina ... poate sunt al treilea!

PS ... DRAPAR ... ti-am zis eu ca vroiam sa te intreb ceva, uite despre cotiera era vorba, da' ... am uitat.

Modificat de F l p
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De prindere nu s-a mai zis nimic. E prinsa in plasticul dintre scaune, sau de suruburile scaunelor?

Daca e timp in weekend vreau sa o vad si eu, am auzit ca sunt compatibile si cu IBIZA, asa ca daca arata bine pe lumina ... poate sunt al treilea!

PS ... DRAPAR ... ti-am zis eu ca vroiam sa te intreb ceva, uite despre cotiera era vorba, da' ... am uitat.

<{POST_SNAPBACK}>

E prinsa de consola de plastic cu 4 suruburi (la care se acopera capetele dupa montare).

Later edit: stefane, de ce te bagi pe cotiera mea ? :)

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se prinde cu 4 suruburi de consola centrala (plastic), intre scaune. La Fabia acopera suportul de pahare de acolo.

Later edit : Mi-a luat-o Dragos inainte. :)

Modificat de stefan_ieu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E super cotiera. Mie unul imi place, se potriveste bine cu interiorul. Cred ca in curand imi voi lua si eu una. Sa vedem daca gasesc ceva pe ebay, daca nu, voi lua tot de aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai care iti place? Aia de pe eBay sau aia de la Dragos?

Tu te plangeai de pret, dar daca iei de pe eBay nu are cum sa te scoata mai jos, ca ai si taxe de transport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi place cea de la Dragos. Si da, ma plangeam de pret, dar pana la urma mai bine iau de aici, ca stiu ce iau. Deocamdata saptamana asta pun un "mic" subwoofer in masina ;), asa ca trebuie sa mai astepte cotiera.

Modificat de fabiboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cotiera Kamei, am primit-o cadou! Am atasat si o poza! Mai tarziu am aflat ca mi-au luat-o de la piese de la PBN si a costat 130 de euro fara TVA ;)

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!