Jump to content

Tempomat Retrofit


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

eu mi-am notat intr-un tabel ca nu suporta, in altul ca nu suporta volan multifunctional - nu imi mai aduc aminte acum, daca am pus tempomat pe el sau daca avea - clar volan multifunctional, nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

R suporta tempomat dar nu si MFSW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,

Riterez nedumerirea mea, daca careva dintre voi a mai montat tempomat pe Passat 2012 2.0 TDI 140 CP cu Keyless din fabrica si volan multifunctional. Calculatorul de coloana  e cel cu S la final. Am citit undeva dar nu-mi mai amintesc unde ca ar fi ceva incompatibilitati cu Kessy. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da - trebuie sa schimbi calculatorul de coloana - cumpara cu T sau celelalte coduri postate de noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciao Florin, multumesc pt raspuns, faptul ca are Kessy nu influenteaza cu nimic functionarea corecta a tempomatului?Pot fi probleme cu G85?

Modificat de gabriel40
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu o sa fie - S-ul este si la B7 care are Kessy (cazul tau) si la cele fara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, vreau sa stiu daca pot face vreo setare in asa fel incat sa pot creste sau descrește viteza cu 5 km cand sunt pe pilot automat. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din butonul de pe maneta..cel de activare a ccs...daca e vb de masina din semnatura.

Are o pozitie intermediara +/- din care creste/descreste viteza.

Vezi unde sunt sagetile pe partea frontala...in dreapta/stinga on.

tmp_24484-pilot-automat-golf-4-bora-audi-a6-passat-b5-5-c352c292dca88eac00-0-0-0-0-0-268747821.jpg

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Daca de manetuta sus jos nu creste/scade cu 5 km? Ce an e masina?

LE: vb de passat b7 aici da?

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum mi-am actualizat profilul, scuze.  Este vb de Vw Passat B7

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din butoanele din capatul manetei cresti si descresti viteza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la Passat B7 nu ai butoane in capatul manetei - ci numai butonul de SET - nu ai cum sa cresti viteza din el.

Asa cum a scris Mihai mai sus, se creste/scade viteza, actionand maneta de tempomat in sus/jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. se trage o data pentru activare - apare si martor in bord

2. se apasa butonul din capat pt setarea/memorarea vitezei curente

3. se împinge în sus (ca la semnalizare) pt a creste cu 10km și în jos pe a scade cu 10km

4. se trage spre șofer (ca la flash) pt a creste cu 1km

5. se apasa butonul din capat pt a scadea cu 1km (sau 2. - re-setarea/re-memorarea vitezei curente)

6. daca se pune frana se trage de maneta spre sofer pt a reveni la viteza setata/memorata anterior

maneta-tempomat--maneta-pilot-automat--cruise-control-audi-A3-S3-TT-R8-02.jpg

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Multumesc frumos, erau unele informatii de care nu stiam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am un Passat b7 2011, pe care vreau sa pun tempomat. Am aflat la un prieten ca am calculator de coloana cu T in coada. Ma intereseaza foarte mult daca este posibil ca acesta sa nu suporte tempomat ? Daca suporta si cumpar maneta pt tempomat, la cine pot si eu sa o montez, sa o adaptez la masina?

Cu stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai aflat cum? din ETKA sau la interogare cu VCDS?

Intreb deoarece T este un Highline si suporta, dar ma mir sa fie pe masina ta fizic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Si chiar daca e T, trebuie verificat pe masina, daca suporta codarea. Am gasit un T care nu suporta tempomat - deloc - refuza codarea

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca trebuie montata maneta si  abia apoi se verifica daca o accepta si daca se codeaza. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu.Se face codarea intai si,daca calculatorul tau accepta,se monteaza maneta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
12 hours ago, mdl82 said:

Am inteles ca trebuie montata maneta si  abia apoi se verifica daca o accepta si daca se codeaza. 

nu recomand asa ... ca inseamna ca banii s-au dus, s-au montat. Oricum, cine e decis sa isi faca acest retrofit, nu se blocheaza la un calculator care nu este compatibil cu aceasta functie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun! Voi merge sa vad daca calculatorul suporta codarea si revin cu rezultatele. Daca aveti niste sfaturi despre care sa tin cont sau alte operatii care ar trebui facute si imi spuneti despre ele, va multumesc si voi tine cont de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BroscarulSef

Salut oameni buni,

 

Am trecut la Passat CC 2.0 TFSI DSG de curand.

As vrea sa fac 2 upgrade-uri,sunt 2 optiuni care le am pe Passat B7 2014 DSG si le-as vrea si pe CC.Acestea sunt:

 

1.tempomat(cruise control)

2.Padele volan(sau schimbarea volanului existent cu unul cu padele)

Mentionez ca am volan multifunctional pe masina.

Ce tip de bloc manete tempomat se preteaza?cel de B6 se potriveste?

Ce modificari trebuie facute si care sunt pasii?(trebuie achizitionate si alte componente pe langa bloc manete-capac inferior volan respectiv volan cu padele)

Multzam fain?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai ai nevoie de nimic.Bloc manete,carcasa inferioara si volanul cu padele.Atentie la forma airbag-ului si la prinderile lui.Asta daca pastrezi airbag-ul actual..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BroscarulSef

Multzam tare Spido.Orice bloc manete cu tempomat de pe B6 e compatibil?

Acum o alta intrebare generala,adresata celor din TM:cunoasteti pe cineva care face asemenea retrofituri la noi in oras?imi puteti recomanda?

Multzam fain anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Blocul de manete de B6 nu se potriveste - decat de la B6 2010.... care are bloc de manete de B7 - deci, cauta de B7.

Ai cele mai mari sanse ca sa necesite inlocuirea calculatorului de coloana, pentru tempomat

Dupa instalarea acestora, trebuie tras fir de la coloana volan la ECU motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!