Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

Bună seara,

Vă rog sa-mi recomandati un ulei OEM pentru cutia de viteze manuală, VW PASSAT B6, 1.6 TDI 105 cp, (362) an fabricație 2011. Am găsit două coduri VW G 052 171A2 și G 052527 A2 dar nu știu care este recomandat. Sau poate este necesar un alt tip? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua,

 

Pentru Golf 7 1.0 TSI 2018 WVWZZZAUZJW138896 , 185.000 km, recomandati schimbarea uleiului in CV sau sa-l las asa? Nu am probleme.. merge bine totul.

Daca da, ce cod si cati litri?

 

Multumesc,

Modificat de BTeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Ionut Nastase

Buna seara,


Pentru masina din semnatura, serie WVWZZZ3BZ3P455040 (cutia nu mai este cea originala - EZG - ci este EHV), va rog sa-mi recomandati un ulei pentru cutie si cantitatea necesara la inlocuire.
Momentan am 30000 km cu Febi 75W90 GL5 adaugat in momentul in care a fost montata noua cutie. Agata la rece in treapta a doua in mers. Se aude si un zgomot la rulare de tonalitate inalta pe masura ce creste viteza de rulare.
Din ce am citit pe forum se recomanda fie 75w80, fie 75w dar nu gasesc nimic cu norma GL4. 
Pe autodata am gasit 75W80 GL5, dar nu am incredere ca GL5 este bun pentru masina din 2003. Multumesc pentru ajutor!

Modificat de Ionut Nastase
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In speranta ca nu ai stricat deja cutia cu uleiul AM, schimba-l urgent cu cel OE.

 

Pentru cutie manuala 5 trepte EHV:

- G052911A2 - ulei transmisie 1L

ELSA specifica cantitatea de umplere - 2,25L, probabil ca la schimb intra 2,1 - 2,15L

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns! Daca ar fi sa aleg o varianta AM compatibila cu codul G052911A2 pot  folosi Castrol Transaxle 75W90 GL4+ 
Stiu ca cea mai buna varianta este cel original, insa se poate folosi si acesta avand in vedere ca nu este GL5, insa norma VW este identica? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

echivalentele sunt generale, nu sunt insa si corecte. 

75w90 este prea gros pentru cutiile de VAG. 

nu mai incerca alte uleiuri. Oricum zgomotul de care zici tu este probabil de la un rulment din cutie, nu de la ulei. 

Daca zici ca agata la schimbat de trepte baga G 055 512 A2 si atat. Originalul, nu vreuna din cele 10 echivalente AM , insa niciuna corecta.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!