mario1234

Schimbare volant masa dubla cu volant cu masa simpla

194 postări în acest subiect de discuţie

On 4/16/2016 at 5:20 PM, calin.g said:

Felicitari pentru conversie, cat despre pedala , nu este pe cablu. In rest numai de bine, macar sa te tina cat cea de origine. Un kit pe Luk tot cam acelasi pret este, nu stiu de unde ai gasit oferta pe Valeo de 3000 ron , pe original nu se monteaza asa ceva.

Atat mi-a cerut cu tot cu manopera la NorAuto Titan.

Cu pedala m-am obisnuit. Acum mi se pare ok.

Cred ca era si de la pantofi senzatia :)

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Am testat si noi un kit de conversie la masa simpla pe un Audi A6 BRE, iar tremurul la plecare de pe loc exista, cel putin in cazul proprietarului, deoarce debraierea trebuie facuta un pic ca la carte, eu am condus masina si nu a tremurat la plecare de pe loc, in plus dispare acel sunet de "detonatie" specific VW si volantei cu masa dubla, masina are acum deja in jur de 60.000 km cu volant cu masa simpla, ca si concluzie, atata timp cat stim sa facem pelcarea de pe loc, acele vibratii nu sunt sesizabile.

0

Link către postare
12 hours ago, kitambreiaj said:

Am testat si noi un kit de conversie la masa simpla pe un Audi A6 BRE, iar tremurul la plecare de pe loc exista, cel putin in cazul proprietarului, deoarce debraierea trebuie facuta un pic ca la carte, eu am condus masina si nu a tremurat la plecare de pe loc, in plus dispare acel sunet de "detonatie" specific VW si volantei cu masa dubla, masina are acum deja in jur de 60.000 km cu volant cu masa simpla, ca si concluzie, atata timp cat stim sa facem pelcarea de pe loc, acele vibratii nu sunt sesizabile.

Sincer...eu nici nu stiu cum naiba sa produc acel...tremurat.

Probabil ridica pedala prea repede inainte ca masina sa se fi pus in miscare.Altfel nu imi explic cum.

0

Link către postare

am inteles ca la valeo sunt multe fake , din cate am inteles discul trebuie sa aibe arcurile mari galbene si cele din interiorul celor galbene albastre , dar tare as vrea sa vad cat costa un kit original smf valeo pt leonu meu 1.9 tdi arl 

http://www.autobiz.ie/news/beware-of-fake-valeo-clutch-kits.html linku la ce se zice de fake

Modificat de yoh01
0

Link către postare

Am facut conversia la un ALH 5 trepte la SMF. Pe langa toate avantajele insirate de colegi, eu am mai apelat la anumite lucruri

Am luat un kit SH SMF, l-am trimis la Harghita la niste baieti priceputi, au pus disc de kevlar, intarita placa si planat volant. Kitul dupa toate modificarile tine la peste 180 cp si cuplul corespunzator pt un TDI. Asta fiind o varianta f buna pt cei cu tuning la motor mult mai serios decat o resoftare.

Per total dpdv costuri am ajuns sa ma coste la fel cat un kit DMF, adica undeva la 1400 lei cu tot cu curier si am certitudinea ca va tine mult cuplu. Dupa schimbare am ramas uimit cat de usoara este pedala acum.

Recomand tuturor pe tdi-urile modificate aceasta varianta.

0

Link către postare

salut.

Am facut si eu conversia de la masa dubla la masa simpla. Kit valeo cod 326 317 la masina din semnatura.Azi am facut schimbul si nu prea am ce sa spun.am facut 10-15 km azi prin oras,impresie foarte buna la cum pleaca masina cu treapta 1 si restul,nu simt diferenta mare de confort.Spun diferenta mare deoarece simt  o trepidatie foarte mica dar nu stiu de la ce este.Cand am schimbat kitul valeo am schimbat si racordul flexibil  si am impresia ca acolo am o problema de montaj.La relantiu se aude in masina un zgomot ceva de genul ca intra ceva in rezonanta un sunet ca de bas ,Imediat ce cresc turatia de la 900 la 1000 dispare complet acel zgomot ,o problema cu kitul valeo care am o parere cam proasta .

Am cumparat kit valeo nou 1100 lei si cand am fost sa montez arcurile din disc le miscai cu degetele foarte usor,am trimis chitul inapoi si am primit altul ceva mai bun.Eu unu nu mai recomand valeo in ziua de azi,recomand km germany care arata mult mai bine fata de valeo.

am schimbat si tamponul din mijloc anti-rasturnare sau cum ii spune lemforder

cod motor asv

Modificat de miky2003adr
1

Link către postare
13 minutes ago, miky2003adr said:

La relantiu se aude in masina un zgomot ceva de genul ca intra ceva in rezonanta un sunet ca de bas ,Imediat ce cresc turatia de la 900 la 1000 dispare complet acel zgomot

Exact asa se manifesta la mine volant blocat (Luk) si am banuit ca doar de-acolo poate proveni brumul.

In consecinta, niciodata nu voi monta SMF. Sper sa reusesc sa o schimb.

0

Link către postare

C o s m i n.Nu este un capat de tara problema asta,volantul cu masa dubla am inteles ca nu mai o sa functioneze cat a functionat volantul din fabrica.Pentru mine este buna si asta de valeo.La plecari de pe loc eu spun ca este mult mai fina fata de masa dubla.Nu am smucituri absolut nimic.Ce am descris eu mai sus inca nu stiu daca este de la volant deoarece am schimbat si racordul flexibil.Eu mai banui si montarea kitului,daca cel care a strans voantul nu la strans cum trebuie cu dinamometrica si acolo mai poate fi problema.inca nu am multi km cu acest kit.mai vorbim peste 2-3 luni.

Modificat de miky2003adr
0

Link către postare

Salutare,

La Golf 5, 1,9 TDI, 90 cai, BRU, se poate face conversia la SMF? Sau stie cineva daca ea vine din fabrica cu DMF sau SMF?

Modificat de anyidyoulike
0

Link către postare

Nu recomand kitul valeo. la mine cand se incalzeste motorul bine are un zgomot ca de clantanit ceva.Cand calc ambreiajul nu se mai aude nimic.nu este zgomot de rulment deoarece cunosc cum se aude un rulment de presiune.Este ceva care zdrangane nu stiu cum sa ma exprim.Eu unul nu recomand,nu stiu daca o sa rezist cu acest kit,Daca o sa-mi permit o sal schimb cu masa dubla noua.Imi pare rau ca am facut schimbarea asta.Motorul este cel din semnatura,Kitul este pus de 1000 de km.Cand este rece nu se aude nimic aiurea,

Modificat de miky2003adr
0

Link către postare

Buna ziua! Detin un Vw T5 din 2005 1,9 tdi 85cp cod AXC , am urmatoarea problema cu el, intre 1700 si 2000 de ture , in toate  treptele, se aude un zgomot gen "fier pe fier" si o vibratie in caroserie, dupa 2000 de ture merge fara absolut nici un zgomot, eu banuiesc volant cu masa dubla ca ar fie devina , acum vine marea dilema, ce ma sfatuiti sa schimb kitul de abreiaj+ volant masa dubla nou  sau sa trec pe volant simplu. Pe vw T5 ce volant cu masa simpla se potriveste?

0

Link către postare

salut.eu nu recomand volant masa simpla.vezi mai sus ce am spus deoarece eu am schimbat volant  .incearca sa vezi pe forum care sunt mai bune cu masa dubla.vad ca nu a raspuns nimeni si am zis sa-ti raspund eu

0

Link către postare

Sunt cam indecis, din ce am citit aici , am inteles ca volant cu masa simpla nu este recomandat pentru motoare puternice si cutii in 6 trepte, am discutat si cu mecanicul si nici el nu recomanda volant cu masa simpla, in consecinta o sa cumpar un kit ambreiaj + volant cu masa dubla si sper sa nu cedeze macar 100.000km .

0

Link către postare

A spus cineva in topic,ca se largeste carcasa de tabla la disc si incepe sa sune in prima faza arcurile...confirm ca e asa.

Eu am o fabia 1.9tdi care cica de fabrica e cu masa simpla.Dupa 70.000km incepe sa sune arcurile de la discul de ambreiaj.

Ma gandesc cand voi schimba iarasi sa pun un disk mai performant.

0

Link către postare

Am sa va povestesc pe scurt ce am patit eu cu un kit de conversie Valeo montat pe propria masina in urma cu o saptamana.Am avut probleme la volant-ul masinii si am hotarat impreuna cu un prieten,mecanic excelent,sa schimbam kit-ul masa dubla cu un SMF Valeo.Am montat kit-ul SMF, in aprox.3 ore fara sa intampinam nici o problema.Dar dupa asta au inceput problemele.Plecare de pe loc cu socuri,motorul a devenit mai galagios,consumul a crescut cu aprox.1l/100km,la schimbarea vitezelor a aparut un timp mort,respectiv aveai un soc destul de violent al masinii,daca nu te ajutai cu pedala de ambreiaj.Mentionez ca am experienta vasta la volan,posed permis din1988,si am parcurs aprox 600000 km.la volan.Dupa o saptamana de folosinta a masinii cu SMF,am demontat din nou cutia si am montat un kit Sachs DMF.Este alteva din toate punctele de vedere.A revenit totul la normal asa cum ere inainte.Nu stiu cat o sa reziste noul kit DMF,dar eu personal nu mai montez chit de conversie SMF niciodata pe nici o masina proprie,oricare ar fi aceea.Mentionez la sfarsit ca am proprul meu atelier de reparatii auto,sunt in domeniu reparatiilor auto de 20 de ani si sfatul pe care-l dau este sa NU  montati conversie SMF in loc de DMF.

Ps.Masina mea este Skoda octavia Tour 1.9tdi AXR.Af 2010,cumparata de noua de la dealer.

Modificat de schummyford
2

Link către postare

Depinde mult de masina si de kit. Revin si eu dupa 2 ani jumate de la trecerea la masa simpla Sachs si pana acum sunt multumit doar acel zgomot la relanitu este mai pregnant cu AC. Fara se aude doar cateodata insa slab. Acleasi impresii ca in prima zi doar ca acum m-am obisnuit si e o mare diferenta in a conduce si o placere in acelasi timp la precizia cu care intra si cat de rapid poti schimba.

0

Link către postare

Salutare la masina din semnatura i-a venit vremea de un kit de ambreiaj nou.

Mecanicul imi recomanda un kit de ambreiaj cu masa simpla de la KM eu vroiam un luk cu masa dubla diferenta e de vreo 100 E .

Masina are 6 trepte 131CP nu am gasit  in tot forumul o recomandare pentru acest tip de motorizare .

Cred ca am sa mai strang din dinti si am sa-mi iau un kit luk cu masa dubla acuma am 278.000 km si nu i-am schimbat nimic inafara de consumabile .

E cineva cu aceeasi motorizare care a  trecut pe masa simpla ?

0

Link către postare

Din ce am mai citit nu prea e recomandata masa simpla la cutiile in 6 trepte. Reusite la cele in 5 viteze. Eu as monta tot masa dubla exact ce a pus constructorul.

Modificat de calin.g
1

Link către postare

Contrazicerile sunt multe,dar nimeni nu tine cont de felul cum este montat motorul:longitudinal sau transversal! NICIODATA,dar NICIODATA sa nu comparam un mod de asezare cu celalalt! Daca o sa fiti atenti,"ämortizarea" vibratiilor la motoarele transversale este mult mai buna fata de motoarele asezate longitudinal! EX: la Passat B5.5,se simt foarte multe vibratii in habitaclu,fata de un Golf 4(excludem problemele la tampoane sau suporti motor/cutie)! Asa si cu volantele astea! Normal ca ala cu motorul asezat longitudinal o sa fie nemultumit,daca toate vibratiile se simt in caroserie. Si mai vine si partea a2a:depinde de cat de pretentios esti si ce asteptari ai!

1

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   1 membru

• datas