Jump to content

Sfat cumparare Octavia 2 SH - pareri tehnice la obiect


sorin_balan
 Share

Postare recomandată

Ma doare capul cu taxele astea :bom:  :censur:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, da-ti-mi un sfat despre Octavia din anuntul asta: http://olx.ro/i2/anunturi-salvate/

pune link direct catre masina

M-am lamurit cu ce am vrut sa postez mai devreme avea 50.000 km dati inapoi, am gasit alta la care mi se par putini km: http://olx.ro/i2/oferta/skoda-octavia-2-ID1MDO7.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine, recunosc m-am inselat.... e 1800 euro taxa....

 

La Euro 3 si 4 e problema...timbrul de mediu e o porcarie... masinile mai noi o sa polueze multi ani de acum incolo, deci se impune sa le iei bani mai multi... 

 

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/AsitentaContribuabili_r/calculator_taxe/taxa_timbru_2014.html

Deci dupa tine este normal sa platesc timbrul de poluare mai mult la o masina noua, nu? O sa ne luam toti non-euro dupa gandirea asta.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

bine, recunosc m-am inselat.... e 1800 euro taxa....

 

La Euro 3 si 4 e problema...timbrul de mediu e o porcarie... masinile mai noi o sa polueze multi ani de acum incolo, deci se impune sa le iei bani mai multi... 

 

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/AsitentaContribuabili_r/calculator_taxe/taxa_timbru_2014.html

Deci dupa tine este normal sa platesc timbrul de poluare mai mult la o masina noua, nu? O sa ne luam toti non-euro dupa gandirea asta.....

 

nu am zis ca e normal, doar ca asta e realitatea dupa care se calculeaza actuala taxa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e cea de care vorbeam mai devreme, cu 50000 dati inapoi, si are o intrare service cu cateva elemente vopsite, voi ce ziceti?

http://olx.ro/i2/oferta/skoda-octavia-v-r-s-ID1IiDw.html

 

Mnu, mai pui 1000 euro si gasesti VRS original.Pozele nu sunt de calitate prea buna, dar toba aia numai dreapta nu e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce e cu toba?Am impresia ca e ornament si ala poate fi pus stramb.Nu inteleg sensul sa dai doar 50.000 inapoi.De unde stii ca a dat?Si care elemente sunt vopsite?Si a mea are o usa revopsita din cauza unor tigle cazute de la vijelie,si aripa spate din cauza unei biciclete,aia e kaka-maka.Daca are chit mult din cauza unui accident se poate afla usor,chiar cu un magnet de frigider

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca a mea are 160k reali din 2007 aia cum sa aiba 190k din 2008 ?!?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simplu.Drumuri multe.Stiu om cu firma in Timis si cu sediul in Bucuresti.Cu paranoia la cap si care schimba masina la trei ani din cauza kilometrilor.La care in S-Klasse nu se vedea scrumiera din cauza muntelui de coji de seminte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca a mea are 160k reali din 2007 aia cum sa aiba 190k din 2008 ?!?!?

Scuze dar aceaasta e realitatea, am sa-ti dau un exemplu, tatal prietenei mele e distribuitor la o firma de mat. de constructii pe 3 judete (Maramures, Satu Mare, Bistrita, si rareori da si prin Cluj/Salaj).  In 2011 i-a schimbat vechea dacia si a primit masina noua de la firma (evident dacia logan 1.5 dci). In 2 ani jumatate ( eram in 2013 cand mi-a spus) avea facuti 185 000km, probabil si in mod cert acum are mult peste 200 000km in 3 ani! E socant pentru ca vorbesc de drumuri in Ro nu pe autostrada afara, unde sa-ti iei o inghetata conduci 40km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ştiu care e realitatea, dar şi samsarii o ştiu cînd e vb. de km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce e cu toba?Am impresia ca e ornament si ala poate fi pus stramb.Nu inteleg sensul sa dai doar 50.000 inapoi.De unde stii ca a dat?Si care elemente sunt vopsite?Si a mea are o usa revopsita din cauza unor tigle cazute de la vijelie,si aripa spate din cauza unei biciclete,aia e kaka-maka.Daca are chit mult din cauza unui accident se poate afla usor,chiar cu un magnet de frigider

Pai la finele lui 2013 a avut o intrare in service la 180k si m-am gandit cat sa mai fi facut in 3 luni jumătate, nu mi-a putut spune care elemente au fost revopsite si din ce motiv, daca a fost avariata rau sau doar chestii usoare! Voi ce ziceti sa merg sa vad, ar merita investitia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar nu, vanzatorul e un mincinos si tu te gandesti sa te duci sa o vezi?

 

Genul asta de vanzatori trebuie ocoliti, cauta in alta parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca masina e ok si iti place, de ce nu? stim toti ca nu dam bani multi pe masini corecte, iar vinzatorul e adaptat la piata, ofera ce se cere ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Ce e cu toba?Am impresia ca e ornament si ala poate fi pus stramb.Nu inteleg sensul sa dai doar 50.000 inapoi.De unde stii ca a dat?Si care elemente sunt vopsite?Si a mea are o usa revopsita din cauza unor tigle cazute de la vijelie,si aripa spate din cauza unei biciclete,aia e kaka-maka.Daca are chit mult din cauza unui accident se poate afla usor,chiar cu un magnet de frigider

Pai la finele lui 2013 a avut o intrare in service la 180k si m-am gandit cat sa mai fi facut in 3 luni jumătate, nu mi-a putut spune care elemente au fost revopsite si din ce motiv, daca a fost avariata rau sau doar chestii usoare! Voi ce ziceti sa merg sa vad, ar merita investitia?

 

 

La ,mine,daca ai ochi atent,capota sta diferit la faruri,in sensul ca pe unul il acopera mai mult.Daca as baga-o la vanzare ,si ar veni un chitibusar,ar zice ca am avut accident frontal

Ok,daca simti ca te vrajeste,si te ia pe ocolite,ca car ca mar,clar nu te bagi.Elementele revopsite se vad;ori au mult polish dat,sunt mai lucioase,au valuri de la chit,mai un fir de par in vopsea,sau puncte de praf intarit...Te uiti sa-ti fie caroseria buna.Motorul se mai face,ori piesa noua ori SH.Bine........ sa n-aiba probleme majore.

Modificat de DANIM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Andrei_221- spuneai de taxa de mediu pentru motorizare 1.9 Euro4 o suma intre 1200-1800!!! Cum ai calculat? Mie mi-a dat 760 Euro!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca imi aduc bine aminte, si imi aduc bine aminte, se referea la motorizarea de 2.0 TDI. Taxa creste semnificativ din cauza emisiilor sensibil mai mari.

 

Cu datele de la fabrica, adica cu emisii 154 g/km taxa ajunge 960 de euro.

 

O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am luat masina BXE 1.9 TDI (noua din reprezentanta de la Bucuresti), am platit si taxa asta, care atunci avea o alta denumire... a fost in jur de 1800 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, mai precis 407 euro. Am si acum factura :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, deci s-a creat o confuzie, eu vorbeam in euro iar voi vorbeati in lei....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum spuneam ...

 

[...]

Cu datele de la fabrica, adica cu emisii 154 g/km, taxa ajunge 960 de euro. (pentru 2.0 TDI)

[...]
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Masinile din anunt sunt Octavia 1 sau 2, dupa 2006, deci ar cam trebui sa aibe motorizare euro4. Care-i faza cu motorizare 2.0 la inmatriculare!?

taxa mare, peste 1200 euro

 

 

 

bine, recunosc m-am inselat.... e 1800 euro taxa....

 

La Euro 3 si 4 e problema...timbrul de mediu e o porcarie... masinile mai noi o sa polueze multi ani de acum incolo, deci se impune sa le iei bani mai multi... 

 

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/AsitentaContribuabili_r/calculator_taxe/taxa_timbru_2014.html

 La aceste sume am facut referire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, depinde de varsta masinii si emisiile de noxe. Sumele variaza mult. Oricum pleaca de la 1000 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!