Jump to content

Golf 6 - Audio upgrade


Rave
 Share

Postare recomandată

Eu as cumpara asa ceva, pare ok, are cineva idee cat costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,

Imi poate spune cineva daca si-a facut upgrade la sonorizare ?

Si daca da, sa impartaseasca cu noi ceva tips & tricks ?

Nu sunt multumit deloc cu ce am pe masina.

Nu vorbesc de putere ci de calitatea sunetului care lasa de dorit... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa-ti spun doar ce am facut pana acum:

difuzoare spate schimbate cu Focal Performanece PC 165 (sensibilitate de 92.5db)

difuzoare fata schimbate cu Focal Performance PS 165 (tot 92.5db) - acum 2 sau 3 ani castigasera premiul pentru cele mai bune difuzoare din clasa lor

achizitionat Focal Solid 4 (nemontat inca)

achizitionat Focal IBus 20 (nemontat inca)

HU-ul este un RNS510.

 

Ce pot sa-ti spun pana acum: se aude aproximativ ca inainte, difurile trebuie amplificate.

Recomandare: incepe cu difurile:

daca nu vrei sa le amplifici cauta sa fie de putere mica 40W si sa aiba sensibilitate mare, daca nu esti multumit, amplifica-le, daca nici atunci nu esti multumit, monteaza subwoofer, daca nici atunci nu esti multumit, insonorizeaza usile, daca nici atunci nu esti multumit, ia-o de la capat dar cu difuri mai potente (eu am inceput cu varianta doi).

 

Sfat: drumul catre obtinerea unui sunet de calitate e lung, anevoios si costisitor; eu pana acum am bagat cam 2200 de lei in sunet, fara a lua in calcul HU-ul. (e drept ca sunt aproape la final ;) )

 

 

Spor.

Modificat de claudellus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, multumesc mult pentru sfat. Am auzit si eu de Focal, chiar am vazut un set de fata ( 2 dif + 2 tweeter-e) pret 1200 ron aprox. Mai caut si ceva dif tot de la ei pt spate si cam aia e...

Revin cu feedback dupa ce achizitionez/montez :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un fel de "randament" :P nu vreau sa intru aici in detalii....

"Randamentul unui difuzor este reprezentat de procentul puterii electrice transformate in unde sonore.
Acest randament se masoara in dB/W/m, deci la 1W aplicat difuzorului, deci la un metru de acesta ce intensitate sonora exista, intensitate cuprinsa uzual intre 80 si 100dB"

 

"Teoretic pt fiecare 3dB in plus, trebuie sa dublezi puterea care ajunge la difuzor pana cand atingi puterea maxima suportata de difuzor.

La aceeas putere (de ex 20W):
Un difuzor cu un randament acustic de 87dB va avea un randament maxim de: 87dB la 1W -> 90dB la 2W -> 93dB la 4W -> 96dB la 8W -> 99dB la 16W si pe aici ar cam trebui sa te opresti ca sa nu apara distorsiuni si sa strice difuzoarele.
Un difuzor cu un randament acustic de 96dB va avea un randament maxim de: 96dB la 1W -> 99dB la 2W -> 102dB la 4W -> 105dB la 8W -> 108dB la 16W ...
Difuzorul de 96dB, cand va fi conectat la un amplificator de 2W, va avea acelas randament acustic (se va auzi la fel de tare) ca un difuzor de 87dB conectat la un amplificator de 16W."

Modificat de claudellus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

super explicatie, multumim Claudellus ! Intrebarea fireasca care se naste ar fi urmatoarea : Are rost sa iau o pereche de dif. de 95 de decibeli in conditiile in care nu le amplific printr-un amplificator aditional ? Mentionez ca am pe masina in RNS510.

Multumesc !

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, are rost, explicatia fiind data cu o postare mai sus. Daca nu vrei sa amplifici atunci lucrezi la "randamentul" difuzoarelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Eu as cumpara asa ceva, pare ok, are cineva idee cat costa?

 

2600 Ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calitatea costa, sunt peste focal...plus faptul ca este plug n play.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord, dar la banii aia m-as risca la un dynaudio :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_redface: ... e discutabil; sper ca nu o sa ajungem sa facem un vs intre focal, ground zero, herts, clarion, jbl, rockford, kicker etc, etc.

Fiecare cu afinitatile lui in materie de sunet, pentru ca sunetul e o chestiune foarte "personala", subiectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am gasit pe net niste adaptoare pt boxe de Golf VI, care fac posibil montajul unor difuzoare aftermarket. Oare merita?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adaptoare pt montajul boxei aftermarket pe usa, ziceau ca fara nu stiu de ce nu merg montate boxe AM. Nu stiu detalii..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Boxele oem sunt prinse in nituri, posibil d-aia sa-ti trebuiasca inelele adaptoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil.. Oricum era doar o curiozitate de-a mea, momentan partea audio mai asteapta.

Bafta!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista adaptoare chiar si pentru mufe, sa nu fie nevoie sa tai firele. Daca pui boxe aftermarket va fi nevoie de inele adaptoare, preferabil din mdf

Eu a trebuit sa inlocuiesc boxele pe spate la Octavia asta vara. Practic boxele stau in apa-umezeala, asta fiind si motivul pentru care se strica. Puteau si ei sa gandeasca un sistem de protectie impotriva apei...nu stiu daca la golf e la fel, presupun ca da

Am pus niste boxe hertz care sunt mult peste cele originale si la pret mai mic.

Modificat de KimDiesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus niste boxe hertz care sunt mult peste cele originale si la pret mai mic.

 

Mai mic de 1 mil bucata ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posteaza te rog detalii/ un link cu boxele respective, sigur au si altii probleme de genu'.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!