Jump to content

Distributie Passat B7


kacsabacsi78
 Share

Postare recomandată

Din cate stiu se pot amesteca 12 cu 13 si e vb doar de ingrediente - tine de protejarea mediului. Dar sa auzim si alte pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat distributia la Elcargid Buzau cu piese originale +curea de accesorii.Totul a costat 1750 ron.

pompa de apa incepuse sa curga.Km bord 206.500 reali.confirmati si la service.

Test de noxe efectuat la final pentru confirmarea montarii bine a distributiei.

Refuzat actiunea cu update soft la motor din cauza dieselgate.

la Galati am primit oferta de 2400 ron la Ivas.

Modificat de eug-vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegu eug-vw - O sa fugi cat poti de Ivas Galati , doar atat pot spune nimic mai mult !!! 

 

Referitor la actiunea de update soft , am vorbit cu un inginer de la reprezentanta , m-a sfatuit clar sa refuz aceasta actiune deoarece i-au venit multe masini in garantie care au facut actiunea si sunt plangeri legate de : - Se blocheaza calculatorul masinii si trebuie inlocuit , pe banii tai deoarece iti zice ca ai avut soft pt marirea cailor 

                                                                   -Consumul de carburant a crezut 

                                                                  - Motorul a devenit mai zgomotos , destul de urat . 

Asta m-a sfatuit asta spun mai departe ! O zi buna ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru passat 1.6 tdi din ce stiu eu inca nu a inceput actiunea . Motorul e clar eu4 si din soft nu il pot scoate eu5 . Inca se mai cauta solutii hardware cat mai ieftine si credibile pentru cei care trebuie sa le aprobe .

"În timp ce automobilele Volkswagen echipate cu motoare diesel de 1,2 și 2,0 litri au nevoie doar de un update la sistemul de control al poluării, în cazul a aproximativ trei milioane de vehicule echipate cu un motor de 1.6 litri au nevoie și de instalarea unui dispozitiv suplimentar lângă filtrul de aer."

http://www.banknews.ro/stire/75789_volkswagen_a_reparat_mai_putin_de_10p_din_automobilele_diesel_cu_probleme_din_europa.html

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cat mai costa o revizie cu kit distributie?

Modificat de Ionut_CC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana in 2500 ron cu piese de calitate(conti ,dayco,ina,mann...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Ce parere aveti de pompa de apa airtex si curea alternator gates. Pierdeam lichid pe la pompa si am schimbat distributia cu kit conti, pompa airtex si rola de la gates. masina este un passat b7 2012 2.0 tdi 170 cp

Multumesc!!!

Cristi!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, 

Detin un cc 2012 cod motor cffb 107 000 km,de ceva zile a inceput sa piarda antigel pe la pompa de apa.Vreau sa schimb pompa de apa,intrebarea e sa schimb si cureaua de distributie si cea de accesorii sau doar pompa?Ma gandesc sa nu afecteze antigelul curelele.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce cantitate pierzi apa? Adica la cat timp completezi si la cati km cata apa scade?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In 400 km am complectat 3 litri,curios e ca a inceput deodata sa faca asa ,de ieri dimineata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomandarea mea este ca, in cazul tau, sa schimbi toata distributia ( curea+pompa apa+role ) si pe cea de accesori.

 eu am avut un eveniment la o alta masina ( mi-a curs antigel pe curele datorita unui furtun spart de prin zona ) si mi-a inmuiat curelele.

momentan le-am mai strans urmand sa le schimb cand am timp ( si erau aproape noi - are 2 curele accesorii masina respectiva ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna baieti,a schimbat careva la un model ca al meu distributia recent sa imi fac o idee de pret?ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la reprezentanta vw din bistrita costa 1970 lei cu conditia sa fie pompa de apa originala pt schimb si e inclusa si cureaua de transmisie dar fara antigel si apa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 03/10/2016 at 2:02 PM, cristy 9 said:

Salutare, 

Detin un cc 2012 cod motor cffb 107 000 km,de ceva zile a inceput sa piarda antigel pe la pompa de apa.Vreau sa schimb pompa de apa,intrebarea e sa schimb si cureaua de distributie si cea de accesorii sau doar pompa?Ma gandesc sa nu afecteze antigelul curelele.

Multumesc.

Aceiasi problema ca la mine, a inceput sa piarda brusc si mult (mie de seara pana dimineata mi s-a golit vasul). De curs nu curge, cum am crede, la vreo garnitura dintre pompa de apa si blocul motor, ci pompa de apa are niste gauri tehnologice cred, pe unde curge ca la robinet.

Recomandarea este sa schimbi tot, nu fa economie la pretul a doua curele, cele mai scumpe repere sunt manopera, rolele si pompa de apa.

Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, Nicu Miron said:

la reprezentanta vw din bistrita costa 1970 lei cu conditia sa fie pompa de apa originala pt schimb si e inclusa si cureaua de transmisie dar fara antigel si apa

pe mine m-a costat 1500 la mecanic cu tot cu antigel si apa. Daca e la reprezentanta, pretul este OK din punctul meu de vedere, nu vad de ca sa nu fie pompa de apa originala pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata,vineri a fost schimbata distributia toata sa dorm linistit.

Curea distributie si de accesorii contitech,role ina si pompa de apa hepu+antigel,1200 ron piesele+ 350 manopera la un service de incredere din oras.

Multumesc pentru sfaturi.

Modificat de cristy 9
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La 180.000 km am schimbat si eu distributia- kit distributie Conti, doar pompa de apa Hepu.Pompa incepuse sa piardă putina apa-mi-a arătat mecanicul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, raducut123 said:

La 180.000 km am schimbat si eu distributia- kit distributie Conti, doar pompa de apa Hepu.Pompa incepuse sa piardă putina apa-mi-a arătat mecanicul.

Cam ce cantitate de apa completai la masina si in cati km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu completam deloc.Mi-a aratat un orificiu la pompa de apa pe unde se scursese putina apa...Spunea ca pa acolo se scurge ca sa protejeze rulmentul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua,a venit timpul sa schimb distributia la masina din descriere.Are 183k km dar pentru buna liniste a mea m am gandit sa o schimb.Ce imi recomandati sa iau un kit OE sau AM.Ce producator sa aleg?Mecanicul zicea ca SKF ar fi un chit bun.Sau as putea sa fac pe bucati curea,role,pompa de apa?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kit Dayco,pompa hepu ,rola transmisie ina,curea transmisie dayco

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune pe original si nu mai sta pe ganduri ca nu o faci in fiecare zi sau an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!