Jump to content

Jante Passat B6


miezuonline
 Share

Postare recomandată

multumesc pentru raspuns...insa nu stiu ce sa mai cred.. pe bune.. unii zic ca nu tb alti ca da...ce sa mai mulțam si o seara buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e foarte important inelul....prezoanele sunt doar pentru fixare, nu si pentru "sprijin".....altfel se ovalizeaza gaurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru raspuns...insa nu stiu ce sa mai cred.. pe bune.. unii zic ca nu tb alti ca da...ce sa mai mulțam si o seara buna

 

Incearca sa mergi fara inele de centrare doar 500 metri si ai sa-ti dai seama singur daca trebuie sau nu!! :)

Si daca va fi descentrata roata doar cateva zecimi de milimetru le vei simti... in special in plaja 100-120 km/h... acolo se simte cel mai bine, mai ales pe accelerare.

Bineinteles ca trebuie inele.. !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

intrebare: gasesc pe aici 1 janta tabla pt un B6?

[mi-ar trebui sa o pun rezerva si as vrea o janta de pe un alt passat, nu chinezarii de vitan].

 

Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine are pe masina si imi poate spune o parere despre jantele pe 18"? Adica cum se comporta masina pe drumurile de la noi din tara, suspensia cum se comporta cu jante pe 18"?

Unii zic ca cica te cam zdruncina cu jantele astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prea mari.Talonul prea mic . Doar daca tii masina de weekend.17 e ok pt Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit din pdf-ul atasat prin topic ca pentru B6 la jantele de 16 ar fi ideal un ET45. Merg ok si jante de 16 cu 7jxET42?

Multumiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut la jantele de tabla pe 16 ca sunt cu ET42 si cu ET50 care sunt mai indicate pentru iarna sa fie masina mai inalta? si care este dim de origine la b6 varinat 2010 ce simbol sau cod de producator au jantele de tabla?

 

 

Ps. Ma gandeam ca pentru iarna sa pun mai inguste pentru ca pe zapada este indicat mai subtiri si bineinteles consumul mai mic mai ales ca am DSG, dar cum merg des la munte voi opta atunci pentru 215 probabil fara extra load....ms mult pt raspuns.

Modificat de pit-bull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ET-ul nu modifica inaltimea, ci distanta dintre rotile pe aceeasi punte. 

Tie iti trebuie ET42 pe jantele de tabla nu 50. Daca vrei inaltime pune cauciucuri 215/55/16 pe ele, nu pune 205/55/16, chiar daca ultimele sunt mai ieftine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Et-ul nu are treaba cu inaltimea ci cu cat este de intrata sau iesita roata inauntru respectiv in afara. La et 50 e mai aproape de etrier. Ideal e 42 sau 47.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate spune cineva pentru passat B6 specificatiile pentru jante pe 17" ? sau unde sa ma uit ca pe masina am pe 17" oem modelul cu multe spite.

Si am anvelope de iarna tot pe 17 si as vrea sa iau si jante(ma intereseaza specificatiile nu site-uri cu jante )

Multumesc si recunosc ca 22 de pagini nu am avut rabdare sa citesc :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ca nu este locul aici, asa ca imi scuze pentru off topic, dar astazi uitandu-ma mai atent am constatat ca imi lipsesc 5 capacele de plastic de la roata stanga fata (cele care vin peste prezoane). Aveti idee unde gasesc asa ceva?  Lipsa se datoreaza traiului in Ro, si a unui infractor ordinar, detinator de Passat care nu este in stare sa cumpere asa ceva si pune pe altul sa completeze, sau din cauza unei incercari de a sustrage jantele, tentativa oprita de existenta unui antifurt.

Oricum, sa ai Passat si sa te bucuri la 5 capacele...trebuie sa fii mare jeg uman.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gaseste la orice dealer Volkswagen. Costa 2 lei/buc.

 

Daca cumva ai antifurt, este posibil ca aceste capace sa lipseasca datorita faptului ca individul a vrut sa iti fure rotile... si a dat peste prezonul antifurt!!

 

Fix aceeasi treaba am patit-o eu... mi-a scos capacele si surpriza!!!!! Erau doua seturi de antifurturi pe fecare roata!! :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca asta a fost intentia. Jantele arata perfect, iar cauciucurile sunt aproape noi, 215/55/16 Michelin. Lipsesc toate de la o singura roata, pe care este si un antifurt. Maine caut un strungar sa-mi mi faca un antifurt altfel decat de serie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine are pe masina si imi poate spune o parere despre jantele pe 18"? Adica cum se comporta masina pe drumurile de la noi din tara, suspensia cum se comporta cu jante pe 18"?

Unii zic ca cica te cam zdruncina cu jantele astea.

Am eu Budapest pe 18 si cauciucuri 235/40/18. Plus suspensie sport. E destul de nasol de mers la noi cu asa ceva, simti orice gaurica sau gura de canal, sa nu mai vorbesc de trecut peste linii de tramvai, de urcat borduri etc.

In schimb se aseaza foarte bine pe drum si masina arata fain incaltata cu ele :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este ca nu prea ai drumuri pe care sa o asezi ... In oras este chin sa mergi cu jante pe 18. Arata bine pe masina insa practicalitate: spre 0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca asta a fost intentia. Jantele arata perfect, iar cauciucurile sunt aproape noi, 215/55/16 Michelin. Lipsesc toate de la o singura roata, pe care este si un antifurt. Maine caut un strungar sa-mi mi faca un antifurt altfel decat de serie.

Am gasit capacele de dealerul VW cu 8.99 lei toate 5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sunt f ieftine!!

Au inclusiv capacele care vin pe antifurturi (cu forma rotunda pe interior in loc de hexagon). Exista doua variante si in acest sens.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Si atunci intelegi supararea mea ca un nemernic cu VW sa se bucure la 9 lei.... cand poti sa te duci sa le cumperi.....?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Cine are pe masina si imi poate spune o parere despre jantele pe 18"? Adica cum se comporta masina pe drumurile de la noi din tara, suspensia cum se comporta cu jante pe 18"?

Unii zic ca cica te cam zdruncina cu jantele astea.

Am eu Budapest pe 18 si cauciucuri 235/40/18. Plus suspensie sport. E destul de nasol de mers la noi cu asa ceva, simti orice gaurica sau gura de canal, sa nu mai vorbesc de trecut peste linii de tramvai, de urcat borduri etc.

In schimb se aseaza foarte bine pe drum si masina arata fain incaltata cu ele :)

 

 

Am luat jantele de la un coleg de pe forum, insa nu le-am pus pe masina. Deocamdata merg tot cu alea pe 16".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o nelamurire, ET 50 fara de 42-45 cu incurca la jantele de 16 tabla ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a mai vorbit. inclusiv in aria dedicata jantelor.

et-ul este pereche, sa zic asa cu j-ul. si din ce imi aduc aminte eu cand am cautat, dimensiunile originale pt jante de tabla pe 16" sa fie in limita de 6,5-7 j, et-ul trebuie sa fie intre 42 si 47. si daca e et50 inseamna ca si j-ul difera.

 

uite aici inca un link de comparatie.

ca sa fii lamurit trebuie sa ai toate dimensiunile sa poti compara, nu doar et-ul

 

http://www.rimsntires.com/specs.jsp

 

Drive safe!

Modificat de DonzDonz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!