radu negoita

Scanare auto

63 postări în acest subiect de discuţie

N-am gasit nimic pe forum despre interferele delphi ds 150. Stie cineva care ar fi avantaje dezavantaje fata de vagcom? Am vazut ca sunt sensibil mai ieftine, dar nu stiu exact daca in pretul interfetei ai si softul sau ala e separat. Scuze daca nu e locul potrivit, dar fiind vorba de loguri aici ma gandeam ca sunt si altii interesati.

Daca ai masina ce apartine grupului vag,clar iti iei vcds/vag com.

Nu se compara delphi cu vcds.ma refere strict la grupul vag.cu delphi nu o sa faci loguri nici bs-uri ,nici activari nici....mai nimic.

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

vorbesti din experienta proprie? 

Pentru ca nu prea stii ce vorbesti.

DElphi DS150 (sau Autocom, sau World of Wurth) este un tester multimarca destul de complex. Face Log-uri (chiar si Flight recorder, fara calculator, doar cu VCI conectat la masina) , face activari de componente, face chiar si codari (in anumite limite).

Total de acord ca pentru VAg nu este la nivelul VCDS, dar in rest este o scula indispensabila pentru multimarca.

Iar daca esti in domeniu, crede-ma ca de multe ori te salveaza Delphi acolo unde VCDS nu vrea / nu poate sa te ajute. Am intalnit destule masini la VCDS nici macar nu se conecta (din motive care nu stiu sa le expun) dar la care Delphi s-a conecta instant. La fel au fost masini la care VCDS nu a vrut / nu a putut sa faca anumite task-uri (dau ca exemplu o regenerare DPF la un 1.6 TDI CR) si pe care Delphia rezolvat-o elegant si din prima.

Multe operatii sunt explicate foarte detaliat de catre DElphi, spre deosebire de VCDS unde multe trebuie sa le stii pe de rost.

Si oricum nu exista tester-ul perfect. Orice pasionat va avea cateva la indemana ( si eu am VCDs, OP COm, INPA, Delphi, K+CAN, 409)

iar ca lamurire. Delphi DS150 la 500 lei este clona China, vine cu tot cu soft. Mai multe, pe PM cine doreste detalii despre ele. Nu am de vanzare, deci nu fac reclama.

Doar aduc niste lamuriri.

Modificat de andrei_221
0

Link către postare

Eu nu am BC la masina,iar pentru a vedea consumurile am o jucarie de OBD 2 si programul DashCommand pe un telefon Sam.2 ,pentru banii dati pe el functioneaza insa nu imi da km ramasi de facut cu motorina din rezervor si nu stiu daca il pot lasa tot timpul atacat la mufa,este incomod sa il pui de fiecare data cand pleci cu masina.Aveti careva aceasta jucarie?Cateva sfaturi pot primi?Multumesc mult celor care ma pot ajuta.

0

Link către postare

Salur...un tester in buzau stie cineva?

0

Link către postare

Scuze ca sunt off topic dar cum as putea sa verific vin-ul masini mele si sa vad cati km are

0

Link către postare

Doar in reprezentanta-dupa vin. Despre ce masina / motorizare e vb? Poate se poate citi cu vcds-ul.

0

Link către postare

Nu pot accesa "adv meas value" in sectiunea Engine la un passat 2.0 tdi BGW interfata 12.12 imi poate spune cineva o rezolvare?

0

Link către postare

nu, pentru ca nu ai asa ceva, la acest model/motorizare

0

Link către postare

Si cum pot vedea valorile la injectoare ?

0

Link către postare

in blocurile de masura, pe campul 013

0

Link către postare

Multumesc Florin am verificat injectoarele sunt foarte bune insa am alta intrebare pe canalul 41 la duty cycle din cele 4 valori prima nu se modifica deloc ramane la 99,6% urmatoarele 2 la 85,7% si ultimul la 10,8% ele se modifica cand accelerez nu ca prima care ramane tot asa 

0

Link către postare

nu baietii.... este intezisa discutia despre clone, prin regulamentul formului....

0

Link către postare
în urmă cu 3 ore, F l o r i n a scris:

...este intezisa discutia despre clone, prin regulamentul formului....

Corect. Posturi sterse, rog mai multa atentie pe viitor.

0

Link către postare
Text publicitar

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.