Jump to content

Golf 6 / Jetta - Problema cutie de viteze


Antihazul
 Share

Postare recomandată

Salut! A rezolvat cineva problema zgomotului din cutie la G6, benzina?

Am un G6, 1.4, cod motor CGGA, cod cutie LEG - la relanti, in prima si a doua treapta se aude zgomot metalic din cutie. Daca apas pedala de ambreiaj la relanti - zgomotul dispare. Schimbat uleiul din cutie - nici urma de span. Masina merge ok, nu am probleme - singura temere e sa nu ajung sa musc din volan la 90-100 km/h...

Aveti idee ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
  • Replies 231
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Wiki

    27

  • victoriancu22

    11

  • Patrick007

    10

  • sevtgv25

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

gonzo bora 2000

Salut , de 2 saptamani intampin o problema  posibil de la cutia de viteze, nu sunt sigur daca cutia ar fi cea vinovata.

Mai exact intra in marsarier si cateodata nu pot sa aduc schimbatorul pe liber,daca  o accelerez iese fara probleme ,lucru care nu este normal masina trage normal in celelate viteze intra normal numai in marsarier ramana blocata cate odata.Am fost la mecanic si mi sa spus ca vinovata ar fi cutia de viteze 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut , am un VW Golf 6 coupe 2.0 TDI, an 2010 140 CP.

intrebare : mi s a stricat cutia de viteze și am cumpărat alta din dezmembrări dar este 1.9. 
mecanicul mi a zis ca nu i buna la rapoarte și cel care mi a vândut o mi a zis ca nu are nici o legătura dat fiind faptul ca este același lucru 1.9 cu 2.0 și doar dacă aveam motorul mare era o problema. Puteți sa mi spuneti cine are dreptate va rog ca sa știu ce naiba fac.. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mecanicul are dreptate, trebuie sa pui o cutie identica, regasesti modelul (din 3 caractere) cat si part number trecut pe carcasa cutiei .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/17/2023 at 3:09 PM, Robo13 said:

Salut , am un VW Golf 6 coupe 2.0 TDI, an 2010 140 CP.

intrebare : mi s a stricat cutia de viteze și am cumpărat alta din dezmembrări dar este 1.9. 
mecanicul mi a zis ca nu i buna la rapoarte și cel care mi a vândut o mi a zis ca nu are nici o legătura dat fiind faptul ca este același lucru 1.9 cu 2.0 și doar dacă aveam motorul mare era o problema. Puteți sa mi spuneti cine are dreptate va rog ca sa știu ce naiba fac.. multumesc

Da, o sa difere rapoartele...cum o sa fie, vezi dupa ce o montezi. In afara acestui aspect, daca ai pilot automat, nu o sa mai funcționeze. Posibil sa mearga numai in anumite trepte....sau deloc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, a rezolvat cineva problema cu suieratul din cutie in tr4 intre  75km/h- 90km/h ?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare colegii, la o cutie manuala cod LUB, cât ulei intră și de care ulei. Mașina este Golf 6 1.6 tdi cu start stop. Mulțumesc frumos 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!