Jump to content

Cat Ai Platit In Service Pentru Seatul Tau


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

O verificare generala la Compexit Cluj ma costat 50 RON ,

-ce necesita inlocuit : curea alternator, 150 RON

: lichid de frana , 160 RON

: bucse brat, 400 RON

Modificat de Luci26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 695
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    87

  • Cornel.B

    36

  • Matrixu

    25

  • X-Ecutor

    23

Top Posters In This Topic

Posted Images

Verifica si rola intinzatoare la cureaua de accesorii, e posibil sa trebuiasca si aia schimbata. Oricum, o sa-ti zica mecanicul daca e cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...masina are doar 57200 km si mai mult ca sigur nu necesita....mersi de obs. Cristi :icon_thumright:

Modificat de Luci26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu conteaza cati km are, din cate vad masina are 6 ani, deci cureaua de accesorii este clar imbatranita, aproape sigur si rola intinzatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Platit astazi 416 lei la Metrotehnica, pentru urmatoarele:

- inlocuit discuri frana fata;

- inlocuit placute frana fata;

- inlocuit bielete de directie+capete de bara;

- geometrie;

- 2 burdufuri caseta de directie.

Valoare totala a fost de 536 de lei, insa am avut discount 20% la manopera si 50% discoutn la geometrie.

M-a surprins putin ca un burduf de protectie la caseta este 41 de lei bucata, insa asta este situatia.

Nu se mai aud zgomote, batai, troncaneli, etc.

Trebui sa merg cam 100km atent, pana se lasa franele, sincer acum nu prea simt franarea pe fata, nu tine mai deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am schimbat lichidul de frana (bosh) la Compexit Bistrita , valoarea: 124 Ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revizia de 30 000. Facuta la "Gusteru"...prietenii stie. Manopera 70 RON

420 RON in total...filtre mann, ulei castrol, analiza conserva...

Maine fac resetare computer si diagnostic ptr un rulment dreapta-fata ce horcaie si cred ca luna viitoare schimb rulmentu si placutele de frana... va tin la curent

A inceput sa scartie scaunu soferului, slab, dar scartie.... Are cineva un scaun nou? :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat bucse brat inferior + geometrie 301.5 Ron , la Compexit Bistrita...am beneficiat si de o reducere de 100 lei care a venit foarte bine pt portofelul meu:P

Off topic : este posibil ca bucsele in general sa fie depozitate mai mult timp/2-3 ani pana la punerea lor pe masina fara sa-si piarda din proprietati? ex.bucsele ce le-am schimbat erau din 2002 si facute de Michelin, iar masina este din 2004...

Modificat de Luci26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizia III - PBV2

37.000km

Ulei motor de la ei

Lichid de frana

Filtre: ulei, aer, polen

670 RON

Placute frane + manopera

220RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
...diagnostic ptr un rulment dreapta-fata ce horcaie si cred ca luna viitoare schimb rulmentu si placutele de frana... va tin la curent

A inceput sa scartie scaunu soferului, slab, dar scartie.... Are cineva un scaun nou? :cool:

Porsche Romania mi-a spus ca imi schimba flansa si rulmentul dreapta cu 250 RON + manopera (de la el se aude zgomotul ala macabru la bracarea rotilor. mai mergea da ma stresa)

Am fost tot la baiatul de mai sus si a iesit asa:

Flansa si rulment dreapta + Flansa si rulment stanga = 340 RON

Placute frana ferodo: 100 RON

Manopera: 120 RON

______________

Total 560 RON

Bonus: completare lichid racire Halvoline ca in benzinarii nu am vazut nici unul de culoarea din vasul meu de expansiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai flansa si rulment la reprezentanta costa 83+54 pe o parte adica 274 pe ambele parti .Ai scris ca Porsche ti le dadea cu 250 +manopera.In schimb tu le-ai luat cu 340 .Sau nu inteleg eu bine sau e o mare greseala pe undeva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi dadea 250 + manopera doar pe o parte. deci vreo minim 300 pe o parte. Asa am avut stanga + dreapta 340 ron vs 600 amandoua parti

later edit: vezi la @danchitu866 la PBV: 220 placute frana...bine poate au pus ATE nu ferodo. Eu am dat 100 RON placute. Sa mai zic ca acu un an la bv mi-au pus Halvoline la ulei si el Castrol?

Oricum eu sunt paralel...orice sfaturi is bine venite.

la metrotehnica ptr 2 becuri de stop pe frana mi-au luat 77 RON...ca era in garantie nu au luat diagnoza inca 100 RON. Un bec d-ala face 2 RON si o bere sa ti-l schimbi...asa ca am renuntat

Modificat de reclamagiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi factura postata de cristian mai sus

Rulmentul de amortizor e pe ea si costa 54+ tva adica vreo 65.Banuiesc ca si la flansa e la fel adica 83 + tva.Total 326 ron cu tot cu tva flanse si rulmenti.Parerea mea e ca la piese te-ai parlit rau in schimb la manopera ai iesit binisor.

Referitor la placute 220 ron la PBV sunt originale si cu manopera inclusa.Si stand de frane.Dupa orice interventie la frane e bine sa facem un test pe stand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o fi, nu zic nu ca sunt cam habarnist. Ideea e ca la Porsche ma parlam mai rau.

Ca mai intai la ei am fost de mi-au zis 250 RON doar pe o parte.

Parleala mea in concluzie nu e asa de rea daca zici total flanse si rulmenti 326 RON, ca eu am dat 340 RON, adica 14 lei in plus.

Facand o paralela cu becurile de frana cu 77 RON la Metrotehnica (+100 RON diagnoza daca nu era in garantie), cred ca nici acolo nu ieseam mai ieftinache.

Preturile de care zici tu unde ar fi?

Modificat de alteacupra
Nu mai da "Quote" la posturi anterioare. Multumesc!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reclamagiu, e problema ta daca nu vrei sa intelegi ca un service autorizat din reteaua Seat are un tarif pe ora standard. Schimbul becurilor este normat probabil la 30 minute, adica jumatate de ora, care inseamna cam 70 RON, diferenta fiind pretul becurilor. Nu inteleg de ce ai vrea sa te duci la service sa-ti schimbe 2 becuri, cat timp operatiunea dureaza 5 minute si nu necesita cunostinte tehnice de nici un fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reclamagiu, e problema ta ...

eh, nu e asta. Inteleg ca e un tarif standard nu asta era problema. De fapt nu e nici o problema, doar ca nu mai ma duc la ei ca masina nu mai e in garantie si nu vreau sa le dau bani pe timpi ireali :) Daca tine 5 minute sch becurilor de ce e normat la 30 de minute? :icon_thumright:

Daca 2 becuri de frana sunt normate la 30 minute, cat crezi ca mi-ar fi normat sch flanse, rulmenti, placute?

Si nu am vrut sa ma duc la service sa schimb becurile. M-am dus ca a aparut martorul pe bord si la telefon nu mi-au zis "uita-te ma ca poate s-au ars becurile", iar in manual nu scria nimic de asta. Asta e, m-am ars cu becurile ca-s habarnist. Da ma fac eu mare

Modificat de reclamagiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nu intra chiar la service, dar poate mai sunt si altii interesati.

Am facut azi ITP-ul (primul) si sunt foarte multumit de faptul ca desi am ajuns un pic mai devreme s-a ocupat de mine, nu s-a cautat nod in papura, nu a turat motoru aiurea in tramvai (de fapt m-a pus pe mine sa turez si maxim pana la 3000 RPM l-am dus), pus abtibild (stiu ca erau discutii pe tema abtibildului cand vine vb de ITP).

Cost 100 RON.

Cine e din sectorul 6 sau isi face drum recomand (e pe strada Condurului nr. 23 - intrare din prelungirea ghencea)

S-a terminat totul in 40 min, deci mi-am rezolvat ITP in pauza de masa :blink:

later edit: Se pare ca se ocupa de masini VAG si opel, deci se preteaza si la revizii, are VAG-COM. Cunosc pe cineva cu o Astra care a iesit foarte bine la pret fata de reprezentanta opel. La anu' cred ca merg la el.

Modificat de reclamagiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mine m-a costat 80 de lei in februarie(itp) si a trecut cu vederea si o problema la faruri,si am mai nimerit si control de la rar,dar tot am scapat.

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mine m-a costat 80 de lei in februarie(itp) si a trecut cu vederea si o problema la faruri,si am mai nimerit si control de la rar,dar tot am scapat.

pai si nu ar fi bine sa rezolvi problema de la faruri? :)

in Craiova ai facut? Ca e posibil in alte orase sa fie mai ieftin ca in Bucuresti

Modificat de reclamagiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Seat Ibiza 1.2 Benzina - 2006

Prima revizie de 15000km - 830 ron - PBV1

A doua revizie - 30000km - 680 ron - Pex Ploiesti

Urmatoarele revizii le-am facut la un baiat deoarece masina a iesit din garantie - si au costat injur de 500 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leon 1P, BKC, 1.9 TDI

Revizie 80k

Inlocuit toate filtrele, schimb ulei, inlocuit lichid frana si inlocuit placute frana spate

1300 Ron

Modificat de Cristi_fx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie de 75000km la leon 1P 2.0TDI

Masina abia a intrat in posesia mea si avand 4 ani am decis sa i schimb si distributia.

In cele din urma am ajuns la Alto Syncro unde distributia a fost la promotie 1244 lei (curea, role si pompa de apa), la Metrotehnica era 2400 lei iar la PBV 3200 lei.

Revizia cu ulei "varsat" castrol, filtre (aer, motorina, ulei, polen), lichid de frana (testare frane), antigel, si o pana la o roata si nelipsita manopera a costat 940 lei. Deci pt distributie si revizie am lasat in total 2184 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!