Jump to content

RETROFIT: Instrument Cluster BC MaxiDOT


Riddler
 Share

Postare recomandată

ar ramas dator cu cateva informatii: atentie mare cel putin cei care aveti 4motion: clusterul color benzina din pacate nu prea se "pupa" cu masina, cade pur si simplu acul de la motorina la anumit interval, restul functiilor le arata corect.

 am montat cluster color diesel si totul este ok acum.

atentie si la mufele adaptoare din china lipseste un fir pentru cei care aveti 4motion.

multumesc Florin pentru ajutor:beerchug: si de asemenea poate sa confirme aceste lucruri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la adaptoarele din China, este lipsa un fir - pentru plutitor la 4Motion - se poate completa adaptorul, trebuie doar sa aveti pinii necesari.

In rest, este asa cum a zis bibi.

cu mare placere !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceciliutabara

Salutare la toti,

Am si eu nevoie de ajutor:

Vrea sa trec si eu la bordul nou, cu fundal alb, insa nu stiu ce sa caut.

Ce diferente sunt intre cele de B6, CC sau B7?

Am vazut ca cele de B7 indica si treapta de viteza, temperatura ulei, functia stagging,etc. Se poate asa ceva pe B6?

Insa m-ar interesa sa am accces si la meniul confort.

Ma ajutati?

Atasez un scan

Log-WVWZZZ3CZ8E125719-165030km-102544mi.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la cele de B7 - nu au toate staging, pierzi din meniu. Tot asa, la cele de CC dupa 2011 - stanging ai, meniu pierzi din el.

altfel - de B6 facelift - nu au staging - doar sa cumperi de CC pana in 2010.

nu au toate temperatura ulei, indicare treapta.

Functiile de care vb tu - stanging, treapta, etc - sunt pe ceasuri - da, merg si pe masina ta.

O sa mai iti trebuiasca o mufa adaptoare de la 36 la 32 pini sau transformi mufa ta de pe masina - caz in care iti trebuie cativa pini plus mufa de 32 pini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceciliutabara

Deci ideal ar fi sa iau de CC pana in 2010, eventual poate gasesc  cu indicator treapta si temp ulei.

Cred ca cel mai convenabil e sa caut si mufa adaptoare. Nu stiu codul acelor pini.

Multumesc mult Florin,

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceciliutabara

Florin,

Daca te rog ma ajuti si pe mine cu un cod de clustere de B7 sau CC ?

Ma intereseaza sa aiba cat mai multe functii daca tot fac schimbul asta.

Ma interesaza mai mult functia cu treapta de viteza, dupa care temperatura ulei, stagging,etc.

La setari confort pot apela la VCDS, deci pot renunta la asta.

Multumesc anticipat, 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut.

As dori sa schimb ecranul mic de la Passat-ul meu din 2006 cu unul color.

In afara de cluster  de ce piese mai am nevoie?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
alexandrumacarau

salut baieti! as vrea sa imi achizitionez acest cluster dar nu stiu daca merge la masina mea(passat b6 2006 BKP) si m-ar mai interesa si cum le pot coda daca merg puse.tin sa mentionez ca am ceasuri cu maxidot dar modelul cel vechi.....daca ma poate ajuta cineva i-as fi recunoscator...multam frumos

s-l500.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge montat - trebuie alt can gateway, daca vrei sa ai comunicatie cu ele - mufa adaptoare sau modifici-inlocuiesti mufa ta si trebuie si trimul aferent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salutare
vreau sschimb si eu ceasurile daca se poate. In prezent am varianta mica "3C0 920 860 K".
Interesul meu este sa vad capota deschisa si care anume usa este deschisa.

Din postarea lui @Riddler inteleg ca trebuie adaugate multe si mai bine stau linistit.

Asa sa fie?

 

 

Modificat de george_hlc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie schimbat grupul de manete si ceasurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti,imi puteti spune ceasurile 3co0920872G se potrivesc la un passat b6-2006 4 motion?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

27 minutes ago, ngm2005 said:

3co0920872G

3C0 920 872G - da, merge - trebuie ceasurile, modificare mufa ceasuri din cea de 36 pini in cea de 32 pini (sau cumparat adaptor), inlocuit trim cluster, inlocuit can gateway - de la E in sus, daca vrei sa poti comunica cu ele la diagnoza (asa cum e normal)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin,un domn ca intotdeauna ,am tot ce ai zis tu,poit sa imi dai un cod pentru codare sau nu trebuie codate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se face direct pe masina - nu ai mult de codat la el, stai linistit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc,ma apuc de treaba sper sa reusesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat ceasurile si am urmatoarea eroare'9459739-fuel level sensor 2 si nu pot sa schimb kilometri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

km - normal ca nu ii poti schimba - pt a doua eroare, trebuie vazut daca e o problema la ceas sau la cablaj.

km- aia se fac la cei care dau km inapoi/inainte, dupa cum e nevoie la tine.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc Florin ce imi poti spune despre ceasurile cu codul 3co0920872G mai pot vede MFD care il vad acum cu ceasurile originale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, sigur ca da

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin mai ajuta-ma te rog,am montat ceasurile dar cand pun contactul imi apare avertizarea de servis si nu pot sa o sterg,am incercat cum era la ceasurile vechi dar nu vrea cum pot

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal - nu merge pe SRI, ca la cele vechi.

1. manual - cauta pe youtube sa vezi cum se face

2. Intra pe ceasuri, pe 10-Adaptari si acceseaza campurile aferente SRI - de unde resetezi avertizarile. 

Asa se procedeaza la modelele mai noi, care folosesc UDS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdan_ilies

Imi cer scuze daca cumva s-a mai discutat acest subiect, insa sunt nou pe forum, am cautat si nu am gasit.

Am un Passat 1.6 FSI automat din 2007 (116CP, cod motor BLF); am problema cu displayul dintre ceasurile de la bord (maxidot)-cand merge, cand nu merge, cand am pe el linii si alte asemenea.

Nu gasesc nicaieri rezolvare, multi imi spun ca trebuie sa imi iau toate ceasurile si sa le inlocuiesc, dupa care sa le adaptez, altii spun ca se poate repara. Ideea e ca nu gasesc nicaieri in dezmembrai exact tipul acesta de ceasuri. Va rog sa ma ajutati daca v-ati mai confruntat cu o astfel de problema. Sunt din Tirgu Mures si deja am alergie la toti ''meseriasii'' pe care i-am sunat: ba nu raspund la telefon, ba ma paseaza, efectiv nu gasesc pe cineva sa imi desfaca bordul si sa vedem care e problema.

Va multumesc anticipat!

P.S. Atasez doua imagini; una e facuta acum cateva zile cand functiona perfect si alta e facuta astazi cand arata doar linii.

1.jpg

2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!