Jump to content

Seat Exeo


Vizitator
 Share

Postare recomandată

Incet, incet sa ne familiarizam cu Exeo

Seat EXEO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi place cum arata, in afara de oglinzi. Sunt cele mai urate oglinzi pe care le-am vazut pe o masina VAG.

Din fata seamana putin cu ford mondeo..iar restul cu A4.

Nimic original Seat dar daca pretul e bun eu unul mi l-as cumpara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie-mi suna ca un Seat pentru pietele emergente. Nu va merge bine insa. Aici Skoda e inca lider.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit undeva ca pretul ca incepe de la 22 mii de euro. Ceea ce e foarte mult, e peste mai toate modelele de cls medie ca pret de start. Deja la 22 mii iti iei un Accord excelent. Sau chiar Passat Black edition, diesel, la 20 mii. Mie unul imi place Exeo si un lucru foarte important e calitatea si designul mult imbunatatite fata de actualul toledo. Cel putin asa pare din poze. Sa speram ca preturile vor fi insa mai mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi place foarte mult masinuta, inafara de oglinzi :angry: , acum sa vedem masina live si sa vedem calitatea finisajelor si nivelul de echipare, care daca e un pic peste A4 totul e okie la 22 mii de euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca imi place ceva foarte mult la ea e interiorul ala de audi care ma da gata de fiecare data cand il vad!

In rest nu e foarte spectaculoasa dar nici urata nu-mi pare!

Abia astept sa o vad live sa vedem atunci impresii....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vazut, placut, multumit.

Am avut ocazia sa-l vad la Salonul Auto de la Paris.

Imi place cum a iesit, de oriunde te uiti arata ok. La fel ca New Ibiza, nu e o masina care va atrage atentia, dar e bine proportionata si "modesta". Despre sportivitate, inca nu stiu ce sa zic. Parca se indeparteaza de aceasta imagine, dar ramane de vazut.

Cateva poze:

salonautoparis2008092gm7.jpg

salonautoparis2008046ry1.jpg

salonautoparis2008047on1.jpg

salonautoparis2008048ie8.jpg

salonautoparis2008049wi3.jpg

salonautoparis2008050tv1.jpg

salonautoparis2008051bq8.jpg

salonautoparis2008052te0.jpg

salonautoparis2008053rf9.jpg

salonautoparis2008054pe1.jpg

salonautoparis2008056fj2.jpg

salonautoparis2008057xu8.jpg

salonautoparis2008058zf0.jpg

salonautoparis2008059kl4.jpg

salonautoparis2008060zc7.jpg

salonautoparis2008061sj1.jpg

salonautoparis2008062ia9.jpg

salonautoparis2008063mi0.jpg

salonautoparis2008064nf3.jpg

salonautoparis2008065hi4.jpg

salonautoparis2008066ss8.jpg

salonautoparis2008067pw2.jpg

salonautoparis2008068aj8.jpg

salonautoparis2008069zl3.jpg

salonautoparis2008070lx0.jpg

salonautoparis2008071hu4.jpg

salonautoparis2008072oq4.jpg

salonautoparis2008073qh1.jpg

salonautoparis2008074mx0.jpg

salonautoparis2008075zp0.jpg

salonautoparis2008076fj2.jpg

salonautoparis2008077zn7.jpg

salonautoparis2008078av3.jpg

salonautoparis2008079ay7.jpg

salonautoparis2008080xr7.jpg

salonautoparis2008081km1.jpg

salonautoparis2008082eb7.jpg

salonautoparis2008083dq4.jpg

salonautoparis2008084aq5.jpg

salonautoparis2008085bs6.jpg

salonautoparis2008086kc0.jpg

salonautoparis2008087wj0.jpg

salonautoparis2008088kn6.jpg

salonautoparis2008089dm7.jpg

salonautoparis2008090hx2.jpg

salonautoparis2008091ay9.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi place mai mult decat A4. In special spatele mi se pare mult mai reusit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am evitat sa ma pronunt pana acum pt ca speram ca pe masura ce gasesc noi chestii despre Exeo o sa inceapa sa-mi placa. N-a fost asa. Masina mi se pare un fel de "Marie cu alta palarie", ca sa nu zic altfel. Cineva mentiona mai sus foarte sugestiv asemanarea interioarelor dintre leon (1M) si Audi A3. Corect, insa exteriorul nu seamana deloc la cele doua. In schimb Exeo e identic A4. Se recunoaste profilul caroseriei si de catre un miop. Nu e o premiera in cadrul grupului (s-a mai intamplat si cu vechea generatie Superb, care era Passat deghizat). De fapt cred ca asta e cuvantul cel mai potrivit. Deghizat.

Bine, eu sunt si mai carcotas din fire si ma uit la toate detaliile. Spre exemplu (nu stiu daca imaginile prezentate mai sus sunt cele ale versiunii finale), dar daca sunt asa, eu nu vad buzunare in capitonajul usilor spate. De fapt designul fetelor de usi lasa de dorit in opinia meaLa preturile care se vehiculeaza pt Exeo, vad ca nu are lumini in usi care sa se aprinda la deschidere (are doar ochi de pisica). Nu imi place ca are in plus inca o maneta in stanga pt cruise control, mi se pare mult mai practic si estetc varianta actuala de 2-in-1. Si multe altele..

Personal eu nu as cumpara-o. Caroseria seamana prea mult cu Audi. Ar fi ca si cand mi-as fi dorit un Audi, dar nu am avut bani...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

, vad ca nu are lumini in usi care sa se aprinda la deschidere (are doar ochi de pisica).

Are ochi de pisica + lumini(albe) la baza. Am omis poza asta, scuze. Chiar pozasem special sa se vada ca are. In schimb, am observat un alt aspect deranjant, atat practic cat si estetic: frana de mana, ridicata, loveste cotiera.

post-10390-1224012808_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luminile la audi veneau cu un anumit : "Pachet lumini". In principiu sunt de aceeasi parere cu starchaser , masina nu e decat un audi restilizat, pe alocuri mai bun pe alocuri mai rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu din ce vad si plasticele pe alocuri nu se aseamana cu cele de la audi..adica ..bordul e misto sa zicem dar sunt convins ca nu la fel calitativ cu audi. Sau poate e normal asa avand in vedere diferenta dintr marci..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-au placut mult pozele "conceptului", si m-a dezamagit profund design-ul final. pur si simplu nu are nimic in comun cu "auto emocion"!

iar preturile vehiculate mi se par nesimtit de mari pentru o masina ce are o platforma reciclata (deci zero costuri de dezvoltare si care si-a amortizat de mult costurile investitiei initiale), cu modificari estetice minme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de modificarile estetice Audi A4 B7 vs Exeo, cred ca se pot numara pe degete. Cateva diferente:

- fata: capota, masca, faruri, spoiler;

- spate: portbagaj, stopuri, bara;

- lateral: oglinzi.

Pana si "fusta" spate e aceeasi, iar aripile fata spate sunt 100% ca la Audi. Nu au modificat nici un coltisor, nimic.

un exemplu:

post-10390-1224238889_thumb.jpg

post-10390-1224239014_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au aparut primele imagini cu varianta break a modelului Exeo. Aceste poze nu sunt reale, sunt create folosind Photoshop:

seat_exeo_station_v-1020-950x673.jpg

seat_exeo_station_h-1020-950x673.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:cheers: O manevra meschina a grupului VAG, ce sa zic, asta da evitare a canibalizarii dintre marcile grupului.

Problema o reprezinta probabil "performantele" in vanzari ale modelelor spaniole si identitatea de marca aflata in tranzitie - preturile si design-ul ne vorbesc de o marca cu tente premium, realitatea e insa alta... mai dureaza pana cand piata accepta asa ceva (vezi VW PHAETON)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu impartasesc aceeasi parere.Pare a fi un "blat" facut pe fata,gen:"Dati-ne designerul vostru si va dam un model de-al nostru!".Exact aici e problema la Seat:vor bani de clasa Premium insa calitate de clasa medie chiar daca folosesc materiale de prima calitate nu mai sunt dintre cele mai noi,sunt de la fostele modele Audi/VW.Nu au o imagine proprie,nu vin cu lucruri exclusiviste(vezi Skoda) si sunt lipsiti de imaginatie.Eu personal nu ma mai indentific deloc cu noua linie de design,cu brandul Seat si nu spun asta ca nu-mi place mie vreun model ci pt. ca vad ca nu mai au o coloana vertebrala,exemplu:pana acum spuneam despre Seat ca foloseste motoarele,cutiile de viteze si alte cateva piese de la VW,acum are tot de la VW/Audi inclusiv designul.Pai ce sa mai creada viitorul client?De ce ne-am cumparat noi Seat?Pt. ca linia de design si formele masinii erau specifice Seat iar tehnica VW/Audi.De ce D-zeu nu poate Seat sa-si urmeze calea proprie,ca si Skoda si sa iasa singur din impas.Pana si Opel a reusit sa ne uimeasca pe toti cu noul model Insignia,model care inlocuieste Vectra;Exeo nu e un model nou,e un "mule" al penultimului A4 iar cu un asemenea produs nu va iesi Seat din criza in care singuri s-au bagat din cauza lipsei de imagine si imaginatie,a pretului(mare) comparat la calitate si oferta mica de features(scaune reglate electric,lumina si clima in torpedou etc etc) de pe masiniile Seat.

Nu poti avea un viitor pana nu ai un trecut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cu siguranta vina VAG-ului. Numai de ei a depins tot drumul parcurs de seat pana acum. Parca e in plus marca asta la ei, parca vor sa scape de ea. Seat-ul trebuia sa fie o masina cu un design total " ne-nemtesc" ceea ce se intamplase pana acum, un interior la fel de nenemtesc dar sportiv si materiale bune spre f bune, o masina cu un caracter sportiv ceea ce se obtinuse dar partial numai, insonorizata cel putin la nivel de vw desi trebuia peste si atunci vindeau f bine. Pt ca lumea zicea : uite o masina frumoasa , cu personalitate si buna! Asa ..din seat nu o sa mai ramana nimic. Pt ca ei nu cred ca vor sa vanda si alte masini cu personalitate in afara de vw si audi. Nu stiu dc se intelege ceva dar eu sunt plin de draci numai cand ma sui in masina mea si vad iefteneala aia de bord, imi huruie petarda aia de tdi, aud cum bat suspensiile "sport",imi agata cutia si turbina fluiera ca toti dracii. Asta la bani peste golf.

Din ce observ au designeri sa faca scirocco, passat cc, un golf vi mai frumusel...dar seatul il uratesc si ce-i mai rau ii fura identitatea. Noua skoda superb mi se pare, cel putin din spate, urata cu spume. Dar e urata in felul ei fara sa semene cu alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De mult timp tot repet faptul ca linia de modele Seat e dictata de VW. Acum le-au furat si designerul, care a desenat ultimele modele VW, adica scirocco si golf VI. As prefera sa dispara modelele de nisa, adica Altea XL, Altea freetrack si Toledo, Ibiza, Leon si Exeo ocupa clasele care fac volum, adica mica, compacta si medie. Nu cred ca in aceasta perioada de criza Seat isi mai permite sa faca experimente de design si sa investeasca bani in modele mai rare decat unele modele de lux.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mai mult imi placea numele sugerat inainte : "Seat Bolero".Suna mult mai "spaniol"....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!