Jump to content

Octavia II, 1.6 MPI, 102 CP


silviu66
 Share

Postare recomandată

salutare,

am gasit pe net urmatoarele placute:

-anterior - brembo P85 072

- posterior - TRW GDB1330.

Sa le iau? ce ziceti?

cum sa fac sa fiu sigur? eventual cu sasiul?

multumesc mult...pentru orice ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt bune ca si coduri

 

dar de ce brembo?

 

le iei pe ambele punti TRW, ferodo, Ate sau Textar si inchei socoteala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai brembo sunt si in oferta acum, dar numai alea pe fata. de aia le-as lua....zici ca nu e bine sa am marci diferite pe punti diferite?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are nimic sa pui marci diferite pe punti, dar brembo nu am parere bune nici de discuri, nici de placute

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut andrei,

imi poti te rog explica de ce ai parerea asta despre brembo? caci uitandu-ma pe forumuri am gasit multe pareri bune despre marca asta....

iti multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mergi pe Brembo alea scumpe e ok, insa astea entry level sunt mai slabe decat Ate, de exemplu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare . Detin o Octavia 2 1.6 mpi din 2006 cu 80 de mii de km. Toate reviziile au fost facute la reprezentanta si n-am avut niciodata nici o problema cu ea. Ultima revizie a fost facuta in octombrie 2011, deci acum aproape 2 ani, la 71 de mii de km. Am mers 9 mii in 2 ani.Anu asta am zis sa n-o mai duc la reprezentanta, sa-mi comand eu cele 4 filtre si uleiul, si s-o duc la un mecanic . Zis si facut .Si acum vine problema mea..Nici n-am plecat bine de la service, si am observat ca nu-mi mai trage..calc pedala pan la fund si degeaba. asta a fost ieri..am lasat-o asa , am zis ca poate isi revine...dar la fel mi-a facut si azi...deci nu mai are putere deloc...mi-e frica sa mai intru in depasiri cu ea. .ce dracu i-a facut mecanicu ala ? n-o fi montat filtru de benzina bine ? o fi prost filtrul de benzina ? unii mi-au spus ca n-o fi de 4 bari, ca e mai mic..asta sa fie problema ?  mor de ciuda ca n-am dus-o tot la reprezentanta..cand incepi sa-ti duci  masina la mecanici din astia de cartier, atunci incep sa apara si problemele ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce spui tu suna a filtru de benzina. De unde ai luat piesele nu au stiut ce filtru iti trebuie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu ma pricep, e prima oara cand fac treaba asta de capul meu...m-am lasat pe mana celui de la magazinul de piese auto..i-am dat certificatul, si el mi-a comandat piesele.. plus ca mi-a gresit si filtrul de ulei (cred ca mi-a adus de octavia 1) .si mecanicul apucase sa-mi dea jos uleiul cand mi-a cerut filtrul de ulei, a vazut ca nu-i bun, si mi l-a lasat tot pe asta...deci am schimbat uleiul, dar filtrul nu..i-am dus filtrul inapoi, dar n-am luat altul, mai merg cu asta pan la urmatoarea revizie (cica poti merge 30 de mii cu el, eu avand doar 9 )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ar fi sa le schimbi pe amandoua. Vezi inainte ce filtre iti trebuie, sa nu mai ai surprize neplacute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca la filtrele de combustibil - unele sunt cu regulator, altele fara regulator, pe langa parametrul de presiune. In toamna urmeza sa fac si eu revizia de 2 ani la Octi Tour II de 1.6 si am verificat cu cel de la reprezentanta ce fel de filtru este necesar in cazul meu (motor BSE): este cu regulator. Asa mi-au recomandat si ei: sa inlocuiesc cu exact acelasi tip de filtru ca cel original pentru a nu avea probleme. Mi-a zis ca revizia de 2 ani cu inlocuire de tot ce e nevoie (ulei, filtre ulei, polen, combustibil, verificare) ajunge la 560 de lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In regie proprie te duce undeva la 300-350 lei. Filtrul de combustibil este asa pentru motorul 1.6 MPI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai am inlocuit din nou filtrul ..cel pus ieri era de 3 bari..am luat unul exact ca cel vechi, mann de 4 bari..si masina si-a revenit...cel luat ieri era o prostie, alco parca se chema si era vro 50 de lei parca...asta luat azi m-a costat 110...ce-i cu firma asta , alco? ca vad ca si filtrul de aer tot alco e...vanzatorul ala mi-a comandat cele mai ieftine piese, ce dracu ??

 

regret amarnic ca n-am mai apelat la reprezentanta, mai ales acum ca masina are 7 ani, si revizia nu mai consta doar in schimbarea uleiului si filtrelor

Modificat de radgo83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am mai fost la reprezentanta de cand masina era inca in garantie. Un pic de documentare inainte si gasesti piese ca lumea si prin alte parti in afara de reprezentante. Eu la diesel nu depasesc 400 lei cu manopera, toate filtrele Man si ulei Castrol (consumabilele duse de mine). La benzina ar trebui sa iesi chiar mai jos cu pretul. Eu sunt patit cu reprezentanta, mi-au montat filtru de polen fara carbon (platit de mine, evident, la pret dublu fata de cel cu carbon de la alte magazine) si dupa 5 luni putea in masina a caine mort din cauza lui. Asa ca nu regreta asa mult dupa reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutari,

 

Detin o O2, 2008, 1.6 MPI de care sunt extraordinar de multumit, o am de noua, n-am avut nicio problema cu ea.

Un lucru ma streseaza, urcand pe o bordura am spart cel putin una din protectiile de plastic de sub ea, am inteles ca protejeaza conductele de combustibil (s-ar putea sa ma insel, de aceea apelez la ajutorul dvs.). Am atasat si o poza in care indic piesele respective, as dori sa stiu denumirea lor si eventual codul pieselor.

Daca aveti intrebari despre masina va pot raspunde cu mare placere.

 

ngt6p5.png

 

Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi reperele 1 si (1)

 

eu le-am dat jos de vreo 2 ani si nu le simt lipsa. protejeaza fata de pietricele aruncate de roti.

 

tmp.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au rol si de imbunatatire a curgerii fluxului de aer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, ca oricum acolo mai este o "denivelare" exact cum e protectia respectiva, dar nu la fel de proeminenta.

 

Masinile cu pachet de drumuri grele au suplimentar aceasta protectie, SAU cele care au avut optional "pachet suplimentar elemente protectie sasiu " sau mai demult i se spunea "scut plastic" era vreo 30 euro. Dar ambele denumiri cuprindeau un pachet format din scut de plastic la motor, cele 2 protectii in discutie, element de protectie la bratele inferioare spate ( imbracatura de plastic), cablurile la frana de mana cu strat suplimentar de protectie.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

Am o skoda octavia 2 1.6 MPI din 2007, si as vrea sa ii montez volan multifunctional. Intrebarea este: trebuie schimbat calculatorul de coloana daca masina este dotata cu maxidot ? Intreb pentru ca am observat ca in lista de optionale pe skoda.ro, la volan multifunctional, pentru varianta ambition se poate comanda numai impreuna cu maxi dot.... ar rezulta ca la octavia 3, cele care au maxi dot au versiunea de calculator care suporta si comenzile pe volan... :winter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

calculatorul nu trebuie schimbat, doar contactorul rotativ. Si trebuie volanul + calc din volan + butoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

As vrea sa stiu daca a pus cineva benzina de 98 la Octi 1.6 mpi o perioada mai lunga de timp si care au fost rezultatele. Stiu ca in carte se recomanda benzina de 95. Cand am fost in Grecia am pus de cateva ori benzina de 95 de la Shell si m-a surprins ca masina tragea mult mai bine. Banuiesc ca la noi benzina de 95 nu e chiar de 95. E posibil ca la noi benzina de 98 sa fie mai potrivita pentru 1.6 mpi? Am citit pe net ca uneori benzina de 98 poate dauna unui motor proiectat pentru CO95. N-as vrea sa pun eu benzina de 98 toata iarna si sa ma trezesc stric ceva pe la motor. De aceea va intreb daca foloseste cineva in mod constant benzina de 98 sau cea de 100 de la OMV?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti folosi oricand si oricat 98 si 100. 

 

Iti garantez ca nu se va intampla nimic la motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citat din "Manualul de utilizare al Skodei Octavia Tour II", motorul de 1,6, la pagina 127, la capitolul "Combustibilul":

 

"Benzina fara plumb cu o cifra octanica mai mare decat cea prescrisa poate fi folosita fara restrictii."

 

Deci, bani de benzina sa fie, iar in rest ... drumuri cat mai lungi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!