Jump to content

Senzor Apa Parbriz


Patkos Csaba
 Share

Postare recomandată

Manualul este destul de ambiguu, scrie de senzor pentru apa de parbriz, dar nu si pe ce modele este sau nu, aceasta dotare. Eu am un Polo Attractive 1.4 TDI recent achizitionat (are vreo 10 zile) si zilele trecute mi s-a terminat apa prima oara ... nu s-a aprins nici un bec.

Va rog sa-mi spuneti, daca voi aveti sau nu beculetul respectiv la Polo Attractive... mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am 1.4 benzina, attractive, si din pacate nu are...da in rest are destule.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu la motorul de benzina, ai rezervorul de apa de parbriz intr-un loc vizibil? Adica poti instpecta nivelul de apa din el, sa vezi, mai pui sau mai stai ... sau sa nu ramai fara pe neasteptate....

La diesel, rezervorul este ascuns undeva in fata rotii stanga fata, sub faruri, si nu ai cum sa vezi cat mai ai, sau daca mai ai apa in el. Umplerea se face cu un furtun ridicat mai la indemana soferului, care intra in rezervor...

Modificat de Patkos Csaba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este optiune: intra in pachet cu duze incalzite, duze spalat faruri, scaune incalzite. Eu asa le-am obtinut pentru ca am comandat acest pachet. In echiparea standard nu se aprinde martorul in bord; partea proasta este ca poti activa martorul sa se aprinda insa vei constata ca nu ai sonda pe vas, vasul nu are gaura pentru sonda(iti trebuie altul), nu sunt trase firele in bord de la sonda. Iti zic toate astea pentru ca sunt patit, am comandat scaunele incalzite si mi-au bagat pe gat tot pachetul(inclusiv semnalizare in bord nivel lichid parbriz); am inghitit-o numai ca la doua saptamani de la livrare s-a terminat lichidul si atunci am constatat ca nu aveam optiunea. Am rezolvat pe garantie, dar timp, nervi, masina de vreo doua ori in service pentru ceva care nu-mi doream neaparat, dar daca tot platisem...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu, la benzina, tot ascuns il am da stiu ca intra vreo 2 litri, cand imi iau lichid iau mai mult sa am tot timpul la mine ca tare repede se termina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu am avut aceasta optiune. :mad:

In schimb azi am reusit cu greu sa o activez si sa montez pe masinuta piesele necesare.

Rezervorul poate sa ramana cel mic ( recomand schimbarea lui cu unul de 4.5 l fata de 2l ) faci o gaura exact cat garnitura senzorului.

Firele care trebuie trase ( unul la masa altul pana la ceasurile din bord mufa verde pin 30 - vezi ca este tras pana la mufa din habitaclu ).

De la senzor tragi un pana la mufa care face legatura intre motor si habitaclu. Nu am facut lucrul asta.

Pentru aceasta trebuie sa dai jos ansamblu stergator parbriz si in spatele lui ar trebui sa fie un capac care ascunde mufele de trecere.

Acolo gasesti o mufa rosie. In partea cealalta ( in habitaclu, in spatele volanului ) este normal tot una rosie. Nu stiu acum care este mama si care este tata.

Am vrut sa fac ceva original dar am renuntat la trasul firului prin mufa.

Recomand sa tragi un fir separat. Nu pe acolo. Cineva sa-ti activeze functia.

Este mult de munca.

Poate daca nu trebuia sa dau bara jos ( am schimbat farurile :( ) nu faceam modificarea asta.

Eu folosesc mult stergatoarele ( fata si spate ) si se consuma destul de repede apa din rezervor. :angry:

Mihai

PS. Rezervorul este sub bara pe partea soferului. Cred ca se poate umbla la senzor dand scutul jos ( fara bara ). Asta doar daca ai gaura facuta si dop in ea.

Modificat de mihai60
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit si eu la fel attractive benzina. Stateam linistit sa mi se aprinda beculetul, dar ioc. Am ramas fara apa si el nimic. Asa ca umblu cu bidonasul de solutiede parbriz dupa mine. Parerea mea e ca nu merita sa te complici sa pui... bataie mare de cap + ca mai rsit sa nu pui ceva corect pe acolo...SFATUL MEU: BIDONASUL DE SOLUTIE IN PORTBAGAJ. SE TERMINA APA REUMPLI SI PLECI! :Driver:

Modificat de AXXXY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

Vad ca aveti toti varianta de echipare attractive. Cand ati comandat-o, vopseaua a fost zero euro?? De ce va intreb...pt ca pe configuratorul de la volkswagen, pentru aceasta varianta de echipa imi apare 0 Euro, si ma gandesc sa nu fie cumva configuratorul astora stricat!

Regards!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad ce legatura are vopseaua cu senzoru de lichid de parbriz dar DA, vopseaua a fost 0 euro indiferent de ce alegeai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bah...mersi...insa i-am intrebat pe cei care au deschis topic-ul si au participat la aceste discutii....!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
ionel.d.2007

Nu stiu daca am pachetul de iarna cu duze incalzite dar pot sa va spun ca am scaune incalzite si instalatie de spalat farurile, rezervor de lichid de 4,5l dar nu are senzor de nivel. Ar fi util totusi dar... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La attractive culoarea e 0 EUR . Off topic dar merita sa raspundem si unui coleg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 years later...

Buna ziua,

Din cauza zapezii si ghetii sau dereglat stropitorii de parbriz si nu mai reusesc sa repozitionez.

dupa ce l-am reglat pe cel de la sofer s-a dereglat cel din dreapta care stropea bine. Exista vreo corelatie intre ele ?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
On 5/22/2008 at 9:07 AM, ionel.d.2007 said:

Nu stiu daca am pachetul de iarna cu duze incalzite dar pot sa va spun ca am scaune incalzite si instalatie de spalat farurile, rezervor de lichid de 4,5l dar nu are senzor de nivel. Ar fi util totusi dar... :icon_thumright:

Cum și de unde dai sa splele farurile? Am dat doar din diagnoza  și a stropit dar din maneta nu merge? Tu ai vreo maneta separată pt stropirea farurilor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Din maneta pentru stropitoarele de parbriz. Doar ca trebuie sa ai faza scurta aprinsa ca sa functioneze si spalatoarele de faruri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!