Jump to content

Oglinda Retrovizoare Interioara Cu Sistem Automat Antiorbire


gcgherasim
 Share

Postare recomandată

Noroc, am cautat pe forum ceva legat de instalarea aftermarket a oglizii retrovizoare heliomate (pe golf) si nu am gasit nimic. Stie cineva daca se poate asaceva si si a facut cineva asaceva? ca eu am oglinda standard.

M ar interesa in primul rand daca merita si mai ales cat m ar costa si unde as putea instala.

Am vazut ca in pachetele lumini si vizibilitate oferite de dealeri pretul este undeva intre 140 si 470 euro.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    15

  • Al Bundy

    12

  • vivaldi90

    8

  • tarox

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

La un dealer Porsche Romania ai intrebat ? Poate se aduce acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca merita..nu stiu ce sa spun, greu de zis. Oricum e utila la drum lung cand vine cineva din spate cu faza lunga. Capata o nuanta inchis-verzuie si poti privi linistit in ea.Cam asta e tot ce face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca e super utila. mai ales la drum lung, dar si in oras. esti mult mai odihnit fara farurile alora in ochi. si mai e ceva, cand ai heliomata ti se pare ca toti cei din spate au xenoane :) cel mai frumos e cand depasesti un camion obosit si vezi ca are si el... ;) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine de multe ori ma deranjeaza, mai ales in oras, pt ca nu mai vezi nimic in spate decat 2 faruri: e mai greu sa apreciezi distanta si viteza celui care se apropie din spate, si alta problema, nu ai nicio sansa sa iti dai seama ce masina ai in spate. Repet, vezi doar 2 lumini SI NIMIC MAI MULT.

Mi-ar fi placut ca acest sistem sa aiba un buton on-off.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merita investitia daca se poate. si nu vad de ce nu s-ar putea. singura faza ca iti va trebui o alimentare pentru ea luata de undeva. si din cate stiu se gasesc si pe la anumite magazine de piese auto (am auzit de unul pe agricultori care are asa ceva, ba chiar si cu dinti albastri:) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SHARANEL, nu vreau sa fiu :offtopic: , dar la mine exista butin de on/off ;) . Si ca sa raspund, da , merita cu varf si indesat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

foliile mi-au corectat un pic lipsa de inspiratie la comandarea/configurarea masinii...

si eu stiu de un buton on/off... l-am vazut la nea ion! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E super utila. Si are si buton on/off.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

confirm... e mai mult decat utila, atat la drum lung cat si in oras... este adevarat ca are o tenta verzuie cand e pe on dar e una placuta si discreta nu deranjeaza... eu nu am patit niciodata sa se inchida atat de mult la culoare incat sa vad doar farurile... si daca iti place sa fii orbit exista mereu functia off :P

acum nu stiu cat costa ca sa iti zic daca merita sau nu investitia... depinde si cat de mult mergi noaptea ;)

ps: aseara era un bmw cu niste super xenoane in spate, dar in oglinda pareau "slabe" :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu oglinda heliomata si e supertare ... cu tot cu buton on/off, numai ca acum de cand am folie parca sa zic ca nu mai e asa utila!? Oricum, e o optiune care isi merita banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca e super utila. mai ales la drum lung, dar si in oras. esti mult mai odihnit fara farurile alora in ochi. si mai e ceva, cand ai heliomata ti se pare ca toti cei din spate au xenoane :D cel mai frumos e cand depasesti un camion obosit si vezi ca are si el... :P ;)

Exista buton de ON/OFF pentru oglinda retrovizoare heliomata....cel putin eu am...butonul se afla in partea de jos a oglinzii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar,nici eu nu stiam ca are buton de On/Off, am aflat de curind de la ..... mama mea :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gone_in_59sec

are buton de on/off...dar oglinda retrovizoare cu sistem antiorbire poate oricand sa fie inlocuita de o folie pe luneta din spate :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta ziceam si eu ... oricum e o optiune foarte utila, tara e plina de "oameni" ...

pt oglinzile laterale exista oare aceasta optiune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf V sincer nu am vazut Heliomate...pe Golfurile 4 erau la majoritatea...sa nu fi oare? :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... pt oglinzile laterale exista oare aceasta optiune?

"oglinzi exterioare rabatabile electric cu reglaj automat antiorbire pentru oglinda sofer" apare la cateva pachete "Lumini si vizibilitate".

Mi se pare insa stupid ca numai oglinda din partea soferului sa aiba aceasta facilitate.

Adica ne uitam in stanga, nu suntem orbiti si cand ne uitam in dreapta ... :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, se poate opta pentru pachetul de lumini si vizibilitate care contine si oglinzi heliomate (doar cea interioara sau si laterala sofer, conform configuratorului). Sper sa nu ma fi pacalit cand am ales acest pachet, ar fi pacat sa nu fie si oglinda din dreapta heliomata. Va spun peste vreo luna... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ALLOOO... :P

Discutia a inceput de la daca si in ce fel se poate monta oglinda heliomata after market pe Golf V, nu de la butoane on/off sau utilitate...

Il ajutam pe om sau aberam pe langa subiect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt info, eu sunt in continuare interesat de oglinda retrovizoare din interiorul masinii...

Am intrebat la midocar si mi s a zis ca se poate monta in functie de ce computerul de bord am. Ma costa 650 RON (TVA inclus) + manopera.

Acum ca tot tb sa ma duc sa mi fac revizia de 30.000 de km cred ca o sa ma duc sa vad daca se poate monta si la cat ma duce pretul final.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

gcgherasim,

da-ne mai multe detalii, sigur mai intereseaza si alti colegi forumisti.... zici ca in functie de BC... pretul asta de 640 dat de ei pentru ce BC e valabil?

nu fi zgarcit cu vorbele, omule... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bamse are ( sau avea ) o oglinda de vanzare ( cauta in anunturi la "piese de schimb" ) si era mult mai ieftina, sincer nu cred ca are vreo legatura cu BC doar prin faptul ca este alimentat senzorul ( acel on/off ) , la mine este inclusa in pachetul lumini si vizibilitate ( care este mult mai complex ) dar teoretic cred ca merge si pusa separat ( alimentata ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer nu cred ca merita atata deranj oglinda asta. In fine, mie nu mi se pare extrem de utila, poate nu stiu sa o apreciez la adevarata valoare. Oricum mi se pare destul de mult cat costa toata operatia. Era mai eficient sa fi cumparat initial tot pachetul de lumini si vizibilitate, ieseai cam la acelasi pret si aveai in plus inca vreo cateva optionale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai vorbit cu niste lume care mi a sugerat sa ma orientez catre dealerii skoda ca piesele oricum se potrivesc daca nu sunt identice, si am avut urmatoarea surpriza:

Acelasi produs la AVIA este la RON 230 (TVA inclus) la care se adauga manopera de RON 2-4 mio (pp ca e si in fct de cum te intelegi cu mecanicul).

Nu are nici o treaba cu computerul de bord deoarece smecheria este ceva legat de o celula care sesizeaza intensitatea luminii si care are nevoie de o legatura la o sursa de curent electric (cea de la luminile din habitaclu).

Ma mai interesez ca devine extrem de interesant...

PS: @Radu C: in 2006 cand mi am luat masina pachetul de lumini si alea alea era cca 350-400 Euro...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asta spun si eu 650 RON+manopera ajungi usor de tot in 200 de euro, daca nu mai mult. Doar pt oglinda.

In cei 350 de euro ai inclus si sistemul coming home - leaving home, senzorii de ploaie, oglinzile rabatabile electric, lumini la picioare in fata. Zic eu ca merita mai bine investitia initiala decat cea de acum. Oricum se poate spune si mai bine mai tarziu decat niciodata :)

Modificat de Radu C.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!