Jump to content

Passat B6 Cu Motor Diesel 2.0 Tdi Cr (common-rail)


c_liviu
 Share

Postare recomandată

Asa am eu, produsa in noiembrie 2009, pentru 2010. Dar care e diferenta dintre modelul 2009 si 2010, avand acelasi cod de motor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Emilut, dar din ce citisem pe forum, mi se pare ca numai au problema cu pompa de ulei common rail..nu vine deja cu modificare de Ax de 100 mm? Sau cand au eliminat problema la pompa de ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motoarele produse la sfarsitul lui 2009 (nu stiu sigur luna, noiembrie sau ceva de genul) au trecut la ax de 100mm. Primele motoare cr au ax de 77mm. Deci mai bine cauti ceva produs incepand cu ianuarie 2010.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos ptr raspuns emilut, atunci minim 2 ani raman la bmp -ul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Începând cu data de 04.09.2009 s-a montat axul de 100 mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi este mai usoara pare mai puturoasa, zice ca a facut schimbul ulei si filtre in urma cu 1000 km. Sincer m-a incantat mult ca este silentios motorul, dar mai mult nu stiu despre ea. Parca tot la bmp asi ramane. .

 

Conteaza si ce filtre si ulei a pus! Recent am realizat cat mi-am chinuit masina si viata in ultimii 15.000 de km. Am cumparat un set de filtre Knecht (made in Austria) schimbate odata cu distributia, uleiul. Dupa asta am avut un greiere la ralanti care credeam ca vine de la distributie. Masina destul de lenta pentru 140 de cai. La schimbul actual de ulei (acelasi ulei Valvoline 5w30) am schimbat filtrele de ulei si combustibil cu unele Mann. Sunetul deranjant a disparut si masina e muult mai vioaie. Filtrul vechi de combustibil nu era deloc colmatat si avea culoarea galbena deci a fost ceva la el. Acum ma gandesc sa cumpar si filtru de aer si de habitaclu sa scap de Knecht. Daca se rahateste o pasare la 100 de metri imi intra miros in masina. 

Am acum un PD din 2007 si un CR din 2010, de 140 CP amandoua. CR-ul il prefer detasat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare scriu aici dar am facut-o si in alt topic pentru cei cu eroarea p2015 pe motoras clapeta galerie de admisie se poate repara motorasul si dispare si eroarea nu e necesar sa schimbati galeria de admisie e foarte simplu si se rezolva cu 200 lei postarea e in topicul clapeta aer 2.0 tdi- poate ii ajuta pe cei cu aceasta problema. ca remarca nu ma ocup eu de aceasta problema si nu am nici un interes inafara de a ajuta pe cei cu aceasta problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde este acest topic clapeta aer 2.0 tdi? Nu am reusit sa-l gasesc cu search function. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare scriu aici dar am facut-o si in alt topic pentru cei cu eroarea p2015 pe motoras clapeta galerie de admisie se poate repara motorasul si dispare si eroarea nu e necesar sa schimbati galeria de admisie e foarte simplu si se rezolva cu 200 lei postarea e in topicul clapeta aer 2.0 tdi- poate ii ajuta pe cei cu aceasta problema. ca remarca nu ma ocup eu de aceasta problema si nu am nici un interes inafara de a ajuta pe cei cu aceasta problema

 

din pacate exista foarte multe cazuri unde reparatia/inlocuirea motorasului, nu ajuta la nimic... doar lungeste agonia. In final tot la inlocuire admisie se ajunge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Salutare scriu aici dar am facut-o si in alt topic pentru cei cu eroarea p2015 pe motoras clapeta galerie de admisie se poate repara motorasul si dispare si eroarea nu e necesar sa schimbati galeria de admisie e foarte simplu si se rezolva cu 200 lei postarea e in topicul clapeta aer 2.0 tdi- poate ii ajuta pe cei cu aceasta problema. ca remarca nu ma ocup eu de aceasta problema si nu am nici un interes inafara de a ajuta pe cei cu aceasta problema

 

din pacate exista foarte multe cazuri unde reparatia/inlocuirea motorasului, nu ajuta la nimic... doar lungeste agonia. In final tot la inlocuire admisie se ajunge

 

 

          Chiar de aceea, nefiind sigur ca o sa rezolve prin aceasta metoda, tocmai ce am schimbat complet galeria. Daca cineva vrea sa faca experiente am galeria cu motorasul defect unde putem experimenta daca solutia rezolva problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a functionat si merg si acum fara eroare si cu motorasul in parametri (99.94%) verificati cu testerul pe masina dupa ce am facut reparatia dar fiecare stie cum vrea sa cheltuie banii lui. Este o varianta poti sa o iei sau nu in calcul iti spun doar ca la mine a functionat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a functionat si merg si acum fara eroare si cu motorasul in parametri (99.94%) verificati cu testerul pe masina dupa ce am facut reparatia dar fiecare stie cum vrea sa cheltuie banii lui. Este o varianta poti sa o iei sau nu in calcul iti spun doar ca la mine a functionat

 

Eu din cate stiu(studiez de ceva timp problema) apar doar 2 defecte la acest ansamblu: 1. defectarea motorasului(fie se blocheaza pe deschis deoarece face travel prea mare, fie se rup rotile din el), problema lui si rezolvarea este bine documentata pe siteul celor de la dieselgeek; si 2. acel levier din plastic incepe sa joace stanga-dreapta pe capetele de prindere la motoras si clapete - se rezolva foarte usor cu niste distantiere sai clipsuri.

 

Si eu sunt de parere ca se poate rezolva problema fara inlocuirea intregului ansablu. La mine vara trecuta a aprut problema 2 si s-a rezolvat asa cum am spus mai sus. Acum mi s-a defectat motorasul si cum am gasit unul la pret bun il voi inlocui si nu vor fi probleme. In galerie nu prea are ce sa se strice din cate am vazut. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am achizitionat si eu galeria noua; tot din aluminiu ca si cea originala; urmeaza sa o montez; din cate vad, motorasul are cod separat pe el dar am inteles ca nu se poate comanda separat.

As fi mers pe o varianta de reparatie dar nu am nici un service/ mecanic de incredere pe langa mine care sa fie familiarizat cu treaba respectiva. Ca sa ma dau peste cap cu zile libere, drumuri etc ma ajunge aproape de pretul galeriei noi.

 

Daca m-a lasat 1 bujie, e urgent sa o schimb, am inteles ca se arde un releu ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se arde nimic.

 

motorasul - se poate comanda si separat - dar in cele mai multe cazuri, problema este de la corpul admisiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Gata, am inlocuit galeria.

Cat am mers cu galeria de admisie defecta a mai aparut o eroare, pare ca la EGR. E semn de nasoale ? Multumesc

La motorul meu CBAB clapeta EGR e separata de racitor. Daca mai apare eroarea, se poate merge cu ea sau ma lasa in drum ?

 

Numărul : P0403:   Exhaust Gas Recirculation Circuit

Tip eroare 1 : tbd

Tip eroare 2 : Intermittent

Modificat de Flavyus
LE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de lasat, nu te lasa in drum, doar ca poate sa intre in limp mode, infunda DPF-ul, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica pot sa astept pana cand revine eroarea in bord in mod permanent sau deja ma pregatesc de bani si distractie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asteapta sa vedem cand aprinde. Oricum, daca eroare tot apare.... te pregatesti de alt EGR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am demontat astazi un motoras de la swirl flaps si am uns putin rotita din mijloc. Problema e ca nu am notat pozitia ei initiala si am impresia ca acel semn de pe rotita(in rosu) trebuie sa fie intr-o anumita pozitie. Are cineva idee in ce pozitie trebuie sa fie? :) Multumesc!

IMG_1215.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Imi puteti spune si mie daca masina din anuntul de mai jos este Euro 5 sau nu? In Suedia de unde as vrea sa-mi iau eu masina, nu exista asta cu norma Euro si as vrea sa stiu cum ar trebui sa-mi dau seama daca o masina este sau nu Euro 5, functie de asta voi sti ce taxe ma asteapta la returul in tara bineinteles. Va multumesc.

http://www.blocket.se/varmland/Volkswagen_Passat_2_0TDI_Aut_4_Motion_R_Line_65302772.htm?ca=11&w=3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum scrie in anunt valoarea gazelor CO 2 Emisii: 169 g / km nu este euro 5 .

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, pai si cat ar trebui sa fie valoarea gazelor ca sa se incadreze la E5? Asta e valabil pt orice marca sau doar vw? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu exact dar eu la masina din semnatura am sub 140 mg si e euro 4, de aici si raspunsul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!