Jump to content

Log-uri - Interpretarea lor: probleme turbina, debitmetru, EGR?


alinica2001
 Share

Go to solution Solved by lupo_bv,

Postare recomandată

Buna ziua.

Sunt nou pe forum, am citit multe topic-uri deschise pentru probleme asemanatoare ca si a mea dar nu.i dau de cap.

Passat b5.5 -1.9 - 130cp + chip nu trage de nici o culoare.

Problema a aparut imediat dupa schimbare oring.uri injectoare.

Mecanicul a zis ca oring.urile vechi erau praf si curgea motorina pe langa ele inclusiv si in baia de uiei dar surplusul de motorina ar fi ajutat la functionarea corecta a motorului ptr ca a gasit la distributie 1.2 ATD parca.

El zice ca nu trage din cauza distributiei.

Mi.a reglat injectoarele la 120° sa fie cica oarecum corelate cu distributia.

Consumul masinii nu scade sub 9% in conditiile in care consuma 5-6% in functie de stilul de mers.

Am ajuns acasa si pe vcds imi apar 2 erorori.

17564 - Manifold pressure sensor g71-                  P1156 - Open/Short to ground.

17569 - Manifold temp sensor g72-                        P1161 - Openor short to plus.

 

Am facut si un log pe grupurile 3,10,11.

Cum il incarc?

Daca mi.ar putea da o sugestie cineva sunt recunoscator.

Multumesc.

Buna ziua.

Sunt nou pe forum, am citit multe topic-uri deschise pentru probleme asemanatoare ca si a mea dar nu.i dau de cap.

Passat b5.5 -1.9 - 130cp + chip nu trage de nici o culoare.

Problema a aparut imediat dupa schimbare oring.uri injectoare.

Mecanicul a zis ca oring.urile vechi erau praf si curgea motorina pe langa ele inclusiv si in baia de uiei dar surplusul de motorina ar fi ajutat la functionarea corecta a motorului ptr ca a gasit la distributie 1.2 ATD parca.

El zice ca nu trage din cauza distributiei.

Mi.a reglat injectoarele la 120° sa fie cica oarecum corelate cu distributia.

Consumul masinii nu scade sub 9% in conditiile in care consuma 5-6% in functie de stilul de mers.

Am ajuns acasa si pe vcds imi apar 2 erorori.

17564 - Manifold pressure sensor g71-                  P1156 - Open/Short to ground.

17569 - Manifold temp sensor g72-                        P1161 - Openor short to plus.

 

Am facut si un log pe grupurile 3,10,11.

Cum il incarc?

Daca mi.ar putea da o sugestie cineva sunt recunoscator.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu interpretarea logului...l-am facut c-am scurt neavand loc de ai da pedala :)

in mers.csv

daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu interpretarea logului...l-am facut c-am scurt neavand loc de ai da pedala :)

in mers.csv

daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu interpretarea logului...l-am facut c-am scurt neavand loc de ai da pedala :)

in mers.csv

daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu interpretarea logului...l-am facut c-am scurt neavand loc de ai da pedala :)

in mers.csv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atasez cateva log-uri facute dupa ce am mai gasit o conducta pt vacuum de plastic(cea care ducea de la N18 la valva unisens) gaurita.Mentionez ca la intrarea in N18 am cam 750 mb iar la intrarea in actuator cam 520mb.Deci...care este cauza diferentei ?Sa fie N18 defect sau din cauza ca am presiune mare la turbo la relanti(asa cum reiese din bs 11)?

Va rog sa va dati cu parerea asupra acestor loguri si asupra maf(este in garantie).Multumesc!BS 11 si BS 03 este inainte si dupa descoperirea conductei fisurate.

LOG-01-003-010-0113.xls

LOG-01-011-xxx-xxx.xls

LOG-01-003-xxx-xxx.xls

in mers.csv

Modificat de evolkswagen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare baieti. super happy . nu am mai avut rabdare pana la programare la service si am dat ieri turbo jos cu tati si am curatato. a fost o locomotiva de funingine . am facut probe cu ea nu am mai luat niciun limp-mode.0-180 , reprize pana la 120-140-150 , merge perfect , niciun limp mode . in cele din urma am reusit sa fac log si in treapta 4 . Atasez logurile in treapta 3,treapta 4 , si cele pe loc . Eu zic ca merge super . Astept si parerile voastre , daca trebuie schimbat ceva sau nu . Am urmarit si tija , merge foarte usor,fara intreruperi . 

LOG-01-003-010-011 treapta 3,4.zip

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, catalinosera said:

ma ajuta cineva?

Puțină răbdare , ca aștept și eu răspunsul lor :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@catalinosera intră în limp din cauza suprapresiunii. Vino cu BS003 şi BS011 dacă vrei mai multe detalii

@kalin1204 ceva nu este în regulă, cred că ai umblat la reglajul tijei. Ai presiune mare în bs011 (o fi din cauza softului) şi cred că din cauza asta ai şi o recirculare foarte mare. În felul ăsta se va ancrasa rapid turbina. Şi eşti  la limita limpului din cauza suprapresiunii.

Citeşte acest topic şi fă reglajele cum trebuie

Am ataşat şi graficele poate îşi mai dă cineva cu părerea

 

 

003.JPG

011.JPG

003-010-011.JPG

graficele lui evolkswagen, ceva îmbunătăţire se vede la vacuum, mai multe poate-ţi zice mario că văd că este online :))

003-inainte-dupa.JPG.63e7d8bf9e59afbdbdb

011-inainte-dupa.JPG.c21d73225ccfb4c8ccf

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 minutes ago, lupo_bv said:

@catalinosera intră în limp din cauza suprapresiunii. Vino cu BS003 şi BS011 dacă vrei mai multe detalii

@kalin1204 ceva nu este în regulă, cred că ai umblat la reglajul tijei. Ai presiune mare în bs011 (o fi din cauza softului) şi cred că din cauza asta ai şi o recirculare foarte mare. În felul ăsta se va ancrasa rapid turbina. Şi eşti  la limita limpului din cauza suprapresiunii.

Citeşte acest topic şi fă reglajele cum trebuie

Am ataşat şi graficele poate îşi mai dă cineva cu părerea

 

 

003.JPG

011.JPG

003-010-011.JPG

kalin1204,intradevar,chiar daca geometria a fost curatata(se vede ca e ok in bs011),iti face suprapresiune.

in logul in mers ai pres atm de 999mbari.in bs011 ai 1009mbari.eu sunt de aceeasi parere cu lupo-bv.merg pe o tija prea scurta.doar lungind tija poti scapa de suprapresiune.mergi in incremente de 1/2 tura.si apoi mers 1/2 zile cu masina si abia apoi log,ca sa vezi diferentele.asta daca vrei cv de calitate.daca vrei graba,dai 5 ture odata(am glumit).

probleme si pe partea electro-pneumatica.

probleme si  cu recirculare excesiva

Modificat de mario20vest
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 minutes ago, mario20vest said:

kalin1204,intradevar,chiar daca geometria a fost curatata(se vede ca e ok in bs011),iti face suprapresiune.

in logul in mers ai pres atm de 999mbari.in bs011 ai 1009mbari.eu sunt de aceeasi parere cu lupo-bv.merg pe o tija prea scurta.doar lungind tija poti scapa de suprapresiune.mergi in incremente de 1/2 tura.si apoi mers 1/2 zile cu masina si abia apoi log,ca sa vezi diferentele.asta daca vrei cv de calitate.daca vrei graba,dai 5 ture odata(am glumit).

probleme si pe partea electro-pneumatica.

probleme si  cu recirculare excesiva

Deci să înțeleg , trebuie să lungesc puțin tija , dar cum scap de recircularea asta mare ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kalin,rata de recirculare poate proveni de la : 1) filtru aer super infundat 2)geometrie reglata incorect 3) clapetaa de shut off ramane partial inchisa pe timpul fctionarii motorului 4)catalizator infundat.

rezolva cu geometria(tija) si apoi verifici ce am.zis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, mario20vest said:

excesexkalin1204,intradevar,chiar daca geometria a fost curatata(se vede ca e ok in bs011),iti face suprapresiune.

in logul in mers ai pres atm de 999mbari.in bs011 ai 1009mbari.eu sunt de aceeasi parere cu lupo-bv.merg pe o tija prea scurta.doar lungind tija poti scapa de suprapresiune.mergi in incremente de 1/2 tura.si apoi mers 1/2 zile cu masina si abia apoi log,ca sa vezi diferentele.asta daca vrei cv de calitate.daca vrei graba,dai 5 ture odata(am glumit).

probleme si pe partea electro-pneumatica.

probleme si  cu recirculare excesiva

Care sunt valorile de presiune la turbo off și on după ce lungesc tija ca să știu dacă e bine ? Ce diferență trebuie să fie ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citește topicul pe care ți l-am recomandat mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, mario20vest said:

excesexceexcesexkalin1204,intradevar,chiar daca geometria a fost curatata(se vede ca e ok in bs011),iti face suprapresiune.

in logul in mers ai pres atm de 999mbari.in bs011 ai 1009mbari.eu sunt de aceeasi parere cu lupo-bv.merg pe o tija prea scurta.doar lungind tija poti scapa de suprapresiune.mergi in incremente de 1/2 tura.si apoi mers 1/2 zile cu masina si abia apoi log,ca sa vezi diferentele.asta daca vrei cv de calitate.daca vrei graba,dai 5 ture odata(am glumit).

probleme si pe partea electro-pneumatica.

probleme si  cu recirculare excesiva

Am intrat și am văzut . mă apuc de treabă , ms 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.am revenit cu chin cu vai,de dimineata tot reglaje am facut . ce am observat o imbunatatire a acceleratiei si nu se mai aude un vuiet cand schimb treptele , inainte auzeam sunetul pronuntat de turbo ,acuma nu se mai aude . filtru de aer este nou , catalizator nu am,e teava goala . pot sa zic ca merge masina mult mai bine acum . sper ca am reusit sa fac ceva treaba buna . atasez logurile treapta 3 , pe loc 3 si 11 . cum sunt eu incepator ce am observat inainte aveam la boost actual mbar totul peste 2000,acuma variaza sub 2000 presiunea . astept raspuns . multumesc baieti . 

LOG-01-003-010-11 loc si treapta 3.zip

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Se da un Audi A4, 2004,quattro, 1.9 ,131cai ,cica resoftat la 180 din fabrica(desi eu nu prea am simtit )...Turbo si debitmetru cica schimbate si ele recent....LOG-ul e facut cam pe toate treptele 3,4,5,6...Dar nu stiu exact unde se poate regasi problema in log....Primele 2 serii cu WOT 100% sunt treptele 3 si 4,apoi le-am cam pierdut sirul,facand aleator in treptele 5 si 6...

Probleme:

1.in jurul valorii de 3000 rpm, da o smucitura,in a 5a si a 6a,in restul treptelor inferioare nu se simte...Daca o lasi sa scada turatia putin si o calci,iar se simte smucitura...Alteori insa nu face deloc...Problema sesizata doar in treptele 5 si 6...Din pacate nu mai stiu unde anume in log s-a simtit...

2.de ce pe loc,pe canal 03,MAF SPEC arata 250 si ACTUAL 450...Si daca o accelerez in gol ,tot vreo 200 unitati sunt in plus...Sa fie din cauza softului teoretic modificat?

3.EGR cycle este valoarea teoretica sau actuala a EGRului?

Multumesc!Ceau!

 

LOG-01-003-010-011.CSV

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kalin1205 arată mai bine graficele, dar uitându-mă la ele cred că ai o problemă de vacuum cum ţi-a zis şi mario mai sus, verifică şi asta înainte da a mai face alte reglaje

@cojocariu.marian din logul în mers reiese că debitmetrul este obosit rău. Din 003, în primul log cât de cît ok, apoi în celelalte ai o recirculare foarte mare, nu ştiu cum de s-a schimbat asta în cîteva minute. Din 011 ar reieşi  probleme de vacuum, geometrie care agaţă şi reglaj defectuo. Poate nu este chiar aşa, dar aşa mi se pare mie, aşteaptă să-şi mai dea cineva cu părerea.

@zork pentru a se spune ceva despre turbina ta trebuie să faci logul după anumite reguli, care nu sunt întămplătoare: în treapta a 3-a şi a 4-a cu pedala la fund începând de pe la 1800 rpm. Plus că sunt neapărat necesare logurile în BS003 şi BS011 (consideră că logul în mers este o radiografie, iar logurile în BS un tomograf :)). De la soft se vede că  ai presiunea prescrisă aproape aţă. Din logul în mers MAF pare ok, de obicei când arată mai mult este EGR închis (nu recirculă gaze şi automat tot aerul care intră în motor trece pe sub nasul MAF-ului) . EGR cycle arată ce comandă dă ECU către EGR. Acu dacă acesta este băiat ascultător se poate deduce din BS003.

 

 

 

 

3-10-11.JPG

11.JPG

03.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi LUPO...In log am pus grupele 03,10 si 11...S-a plecat undeva aprox 1800 rpm si cu pedala la fund...Primele doua secvente din LOG cu WOT 100% sunt din treptele 3 si 4...ce urmeaza apoi sunt trepte de viteza amestecate...

Deci turbo si MAFul sunt ok...EGR cum vi se pare?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, zork said:

Mersi LUPO...In log am pus grupele 03,10 si 11...S-a plecat undeva aprox 1800 rpm si cu pedala la fund...Primele doua secvente din LOG cu WOT 100% sunt din treptele 3 si 4...ce urmeaza apoi sunt trepte de viteza amestecate...

Deci turbo si MAFul sunt ok...EGR cum vi se pare?

 

Salut, 

 

Daca e softata greu de spus. Ce mi se pare ciudat e urmatoarea treaba

2415    260     485.1      4.8

882      250     416.5      84.5

Sincer nu stiu ce se petrece acolo, EGR ul se deschide extrem de mult pt a ajunge la valoarea specificata, dar se pare ca nu reuseste, nu se balbaie motorul la relanti? Posibil un MAF masluit...

Baga un BS003 pt mai multe detalii despre EGR. Cat despre tunig nu stiu ce sa iti spun, Presiunea ceruta e pt un motor de 130 cp....Ma gandesc sa nu fii umblat careva la MAP-ele EGR ului si a altor comp. Iti recomand sa treci pe versiunea stock, 130 CP sau sa iti faci un tuning de calitate. La tine e varza murata in ECU.

 

numai bine

 

Modificat de ClaudiuM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mașina nu se bâlbâie deloc... Nu se simte nimic... Doar când ajunge pe la 3000 rpm în treptele 5 si 6 da în nas o dată , după care își vede liniștită de treabă în continuare ...în rest totul e ok... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am gasit o problema pe partea de vacuum . Supapa unisens dintre valva n75 si n18 a fost defecta si am schimbat-o . Am facut din nou logurile in mers si pe loc. Mai trebuie reglat ceva sau e de bine acum ? 

LOG-01-003-010-011.zip

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

50 minutes ago, kalin1205 said:

Salut. Am gasit o problema pe partea de vacuum . Supapa unisens dintre valva n75 si n18 a fost defecta si am schimbat-o . Am facut din nou logurile in mers si pe loc. Mai trebuie reglat ceva sau e de bine acum ? 

LOG-01-003-010-011.zip

Probleme mari pe partea de vacuum: Vezi poza atasata

Verifica si N75 ul si toate furtunele de pe traseul turbo.

 

Numai bine

Capture.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat n75 si e bun  , furtunele inca nu am vazut ceva crapat , numai stiu ce sa fac , pff  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care ar trebui sa fie valoarea optima a lui N75 il log si in bs?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. sunt nou pe forum dar cred ca scriu in locul potrivit (problema mea).

passat b5 19tdi pd ATJ turbo rectificat complet inclusiv geometria dar dupa montare nu mai trage cum trebuie.

mentionez ca inainte de a rectifica turbina motorul mergea f. bine.

mi-ar prinde bine niste idei ce ar putea sa aiba.

se multumeste anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian featured this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!